راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

سرمقاله راه توده 508

"جنبش تغییر" در ایران

با تمام قوا از انتخابات دفاع می کند

 

از هم اکنون این تبلیغ از طرف جناح راست خارج و داخل کشور آغاز شده که انتخابات در جمهوری اسلامی دیگر انتخابات واقعی نمی‌تواند باشد و بنابراین بساط انتخابات برای همیشه برچیده شده است. آنها برای گسترش این فکر در میان مردم و فلج کردن آنها در دو انتخابات خبرگان و شورا در اسفند ماه درعین حال که علیه اقدامات دولت روحانی کارشکنی می کنند و انواع موانع را بر سر راه آن بوجود می آورند، نکبت باقی مانده از دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد را حاصل دولت روحانی تبلیغ می کنند!
از سوی دیگر، تمام حامیان احمدی نژاد – چه نظامی و چه روحانی- به گونه ای سخنرانی، مصاحبه و خطبه نماز جمعه می خوانند که مردم بپذیرند حکومت مجلس شورا و مجلس خبرگان آینده را با افراد خود پر خواهند کرد و مردم بیهوده سنگ تغییر ترکیب این دو مجلس را به دل نزنند. آیت الله جنتی صریحا و بقیه تلویحا این را می گویند.
واقعیت اینست که از کودتای 88 به بعد دیگر نه برگزاری انتخابات برای جمهوری اسلامی کار ساده ایست و نه وادار کردن مردم به خانه نشینی. بنابراین، آنها خود نیز میدانند که انتخابات در جمهوری اسلامی پایان یافته نیست. برای مخالفان تحولات و در حقیقت برای جناح راست نظامی و روحانی دو گزینه مطرح است:
1- بساط انتخابات را به کلی جمع کنند،
2- آن را نمایشی و فرمایشی برگزار کنند.

اما این دو گزینه، با دو گزینه مردم روبروست:
1- انتخابات باید برگزار شود،
2- نباید نمایشی و فرمایشی برگزار شود.
این تضاد و تقابل قطعا به سود اکثریت تمام خواهد شد و طبیعی است که اکثریت با مردم است و نه با آنها که در برابر مردم هستند.

جنبش تغییرات که از دل دو جنبش اصلاحات و جنبش سبز بیرون آمده، تجربه تلخ دوران احمدی نژاد را در حافظه دارد و رهبران و فعالان این جنبش نیز همین تجربه را به گونه ای دیگر.
هیچکس حق ندارد چنین تصور کند که عمر انتخابات در جمهوری اسلامی پایان یافته است و بدین ترتیب به دست خود، خیال حکومت را از معضل انتخابات آسوده کند. همچنان که نباید این تصور نادرست را دامن زد که گویا جمهوری اسلامی با انتخابات و بی انتخابات تغییری نمی کند. این تبلیغ ریختن آب به آسیاب جناح راست و غارتگران دوران احمدی نژاد است. کسانی که حتی با دامن زدن به یک جنگ دیگر می خواهند سکان قدرت را در دستهای خود حفظ کنند.
یکسان بودن جمهوری اسلامی با انتخابات و بی انتخابات تفکری آنارشیستی است و نباید زیر بار آن رفت. بجای این تفکر و تبلیغ باید از هم اکنون مردم را آماده شرکت در انتخابات کرد. نقش مردم و میزان تاثیر رأی آنها روی حکومت و جمهوری اسلامی را باید گوشزد کرد.
جمهوری اسلامی بدون انتخابات یعنی حکومتی که جنبش مردم را سرکوب و جمهوریت را به این یا آن شکل حذف کردن، در حالیکه انتخابات، یعنی جنبشی که حکومت را به عقب نشینی وادار و حفظ فشار رأی مردم به حکومت برای تغییرات.
شمشیر انتخابات و جلوگیری از فرمایشی شدن آن را باید بالای سر حکومت و جناح بندی‌های جبهه راست حکومت نگه داشت و آنان را ناگزیر از تن دادن به قانون اساسی و خواست مردم کرد. نگرانی برای "جنبش تغییر" اگر هست که هست، در اینجاست که حکومت برای خلاص شدن از شر انتخابات دست به حادثه جویی‌ها و حادثه سازی‌های بزرگ داخلی و خارجی بزند. خطر اینجاست.

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده 508 - 28  خرداد 1394

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت