راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

 

اسناد حزب توده ایران را بخوانید

اصولگرایان

یک شبه

در ج. اسلامی

ظاهر نشده اند

 

 یکی از با اعتبارترین مستندات تاریخی تلاش حزب توده ‌ایران برای جلوگیری از برتری ارتجاع و ضد انقلاب مذهبی درحاکمیت جمهوری اسلامی، مجموعه‌ایست بنام " نظری به سیر انقلاب کشور ما" که در شهریور ماه 1361 (چند ماه پیش از یورش اول به حزب توده ایران) توسط حزب ما در داخل کشور منتشر شد!

مجموعه " نظری به سیر انقلاب در کشور ما" در نوع خود یک سند تاریخی است که ما حتی مخالفان کم اطلاع حزب توده ایران را هم دعوت می‌کنیم این مجموعه را بدست آورده و بخوانند. تنها پس از خواندن این اسناد است که می توان در باره نقش، موقعیت و فعالیت حزب توده ایران در جمهوری اسلامی قضاوت کرد.

در این مجموعه سه محور اساسی وجود دارد.

 1-عواقب و عوارض بی‌قانونی و قانون گریزی در جمهوری اسلامی

2- نقش و موقعیت ارتجاع مذهبی در تحمیل بی‌قانونی و قانون گریزی در جامعه

3-  ضرورت اجرای قانون اساسی و خنثی کردن خطر ارتجاع مذهبی برای به شکست کشاندن انقلاب 57.

 

کلام و استدلالی که در این مجموعه بکار رفته چنان است که گوئـی "نظر به سیر انقلاب کشور ما" که در سال 1361 نوشته شده، مقاله‌ایست که برای توصیف اوضاع کنونی جامعه ایران نوشته‌ شده است.

 

از این کتاب بخش خطر سلطه ارتجاع مذهبی برحاکمیت جمهوری اسلامی و مسخ انقلاب 57 را می خوانید:

«انقلاب ایران، انقلابی است واقعی، خلقی که برجوشیده از ژرفای ده و شهر ایران است. حتی اگر انقلاب ایران، سرانجام "مسخ شود" یا شکست بخورد - احتمالی که قوی نیست، ولی بطور عینی محتمل است- این توصیف از انقلاب اعتبار و قوت علمی خود را حفظ می‌کند. انقلاب ما می‌تواند شکست بخورد، ولی شکست، خصلت انقلاب را آنچنان که بود وهست دگرگون نمی‌سازد و نمی‌توان گفت: "دیدی ما گفتیم!"

وجود خطوط مختلف در این انقلاب، نبرد گاه پنهان و گاه آشکار این خطوط با هم، تلاش آنها برای خنثی گذاشتن عمل یکدیگر و در نتیجه در جا زدن انقلاب، برخی را گیج کرده‌است.

مسلمان‌نماها و انقلابی‌نماها مواضع مهمی را در دولت و نهادهای آن، در سپاه و دیگر قوای مسلح و نهادهای انقلابی در دست دارند و در سیاست خارجی، داخلی، اقتصادی و فرهنگی رخنه کرده‌اند و دارای نظرات خاص خود هستند که در جهت منافع سرمایه‌داران بزرگ است. اعضای این خط هر نامی که روی آن بگذارید عملا "جبهه متحد نیروهای ضد انقلاب"ی هستند که با دکوراسیون مذهبی وارد میدان شده‌اند و می‌خواهند ثابت کنند که یک انقلاب به زیان بهره‌کشان، شرعی نیست! در یک کلمه، این خط در این لحظات که این سطور نوشته می‌شود، به پیروزی نهائی خود اگر کاملا مطمئن هم نباشد، باور دارد و این تهدیدی ‌است برای انقلاب و انقلابیون راستین. این مبارزه یکی از بغرنج‌ ترین و خطرناک‌ ترین مراحل مبارزه "که بر که" در انقلاب ماست. مبارزه‌ای که در همه انقلاب‌ها تا حل نهائی خود از مراحل متعدد و بسیار دشواری می‌گذرد و فضای پر بیم و امیدی را بوجود می‌آورد. نمی‌توان حل مساله را خیلی آسان گرفت. برای عده‌ای از مردم ایران که غالبا در اثر تحلیل‌های سرسری و با بکار بردن اصطلاحات مبهمی مانند "حکومت‌ اینها"، "حکومت آخوند‌ها" همه را به یک چوب می‌رانند، درک منظره مغشوش کنونی محال است.

این خط که ماهیتا ضد انقلاب است، از این گیجی برای سرخورده کردن و دلسرد ساختن مردم از انقلاب استفاده می‌کند و استفاده هم کرده‌است. هر چه سرانجام گرفتن این نبرد بطول انجامد، بر درجه سردرگمی و دلسردی عمومی به حد خطرناکی افزوده خواهد شد. امید است که مردم بتوانند حساب خطوط را از هم جدا کنند. مغلطه‌های ارتجاعی که در پوشش مذهب و احکام قرآنی و تفسیرهای فقهی صورت می‌گیرد را بشناسند و بدانند که در ایران انقلاب نشده است که مثلا "صاعد لخت مردان را در روزهای گرم تابستان در سطل رنگ غوطه‌ ور سازند" و یا بر در و دیوار شهر "مرگ بر نیمه حجاب" بنویسند و جلوی لوایح خلقی مانند ملی کردن بازرگانی خارجی و اصلاحات ارضی و غیره را سد کنند و افکار عمومی را علیه انقلاب برانگیزند.» ("نظری به سیر انقلاب کشور ما" تیرماه 1361)

 

به کانال تلگرام راه توده بپیوندید:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                      راه توده شماره 561 - 7 مرداد ماه 1395

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت