راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

فاجعه قدرت پرستی

با روسیه چه کرد!

 

 

در این روزها و همزمان با تدارک سالگرد پیروزی بر فاشیسم در جنگ دوم جهانی و احیای قدرت نظامی و جهانی روسیه، دولت روسیه با بزرگداشت هائی که برای یلتسین نیز برگزار می شود همراهی می کند. نه رسما اما تلویحا. فرد دائم الخمری که عامل فروپاشی اتحاد شوروی شد و سالها در رهبری حزب کمونیست اتحاد شوروی برای این ماموریت کمین کرده بود.

ایگور لیگاچف پیش از فروپاشی اتحاد شوروی دبیر دوم حزب کمونیست اتحاد شوروی در سالهای نخست رهبری گورباچف بود. ببینیم او در باره مرگ بوریس یلتسین چه می گوید:


«زمانی به او گفتم "بوریس حق با تو نیست" و هم اكنون مایل هستم كه این را دوباره تكرار كنم. به او گفتم"بوریس تو انرژی داری اما انرژی تو آفریننده نیست، بلكه تخریب كننده است" متا سفانه حق با من بود. من خوشحال می شدم اگر حق با من نمی بود.

من معتقدم كه تمامی فعالیت او در راس دولت ویرانگر بود. نتیجه این فعالیت، میلیونها انسان در وضعیت رنج و عذاب شد. دهها میلیون تحقیر و از حقوق اولیه انسانی محروم شدند. بسیاری برای بقای خویش، علیرغم همه تکاپوها نیمه گرسنه شدند.

مطلبی را كه من می خواهم اضافه كنم این است كه: محرك او در زندگی چه بود؟ تشنه قدرت! و این خطرناكترین خصلت برای فردی است كه در راس قدرت است. و اکنون، بعنوان نتیجه کارنامه او باید بگویم که هیچ چیز سازنده ای با نام او پیوند ندارد.

در اتحاد شوروی با وجود كمبودها و نقایص، ما میلیون ها بیكار، میلیون الكلیسم، میلیون ها معتاد، میلیون ها انسان بی خانمان و فقیر نداشتیم. اكنون این پدیده ها همه جا دیده میشوند. چرا این فاجعه رخ داد؟ دلیل آنرا بایستی در عمل ویرانگر یلتسین جست. بوریس یلتسین كشور را نابود كرد، زیرا كه او و همكارانش تشنه مالكیت خصوصی بودند. تمامی دوستان او عبارت بودند از مالكان بزرگ و میلیاردرهای دلاری. من نظر خود را نسبت به یلتسین عوض نمی كنم و معتقدم كه زمانی فرا خواهد رسید كه تاریخ یلتسین را بخاطر خیانت و ویرانگری محاكمه كند. من مطمئن هستم كه كشور ما توانمند، واحد و شكوفا خواهد شد. من مطمئن هستم كه دوباره دولت واحد خلق های برادر بوجود خواهد آمد. همانقدر که مطمئنم یلتسین را همین خلق ها محاکمه خواهند کرد. 

 

از سایت حزب کمونیست روسیه فدراتیو

 

 

به کانال تلگرام راه توده بپیوندید:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 550 راه توده - 16 اردیبهشت ماه 1395

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت