راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

سرمقاله 713

رسوائی بی اعتباری صدا و سیما

و رقابت ها در اطلاعات سپاه

 

  

هفته گذشته خبر دستگیری روح الله زم سردبیر وبسایتی بنام "آمد نیوز" که از خارج از کشور برای ایران خبر منتشر می کرد توسط دستگاه‌های خبری جمهوری اسلامی بطور وسیعی منتشر شد. اطلاعات سپاه پاسداران در بیانیه‌‌ای عجیب از جنگ اطلاعاتی و عملیات پیچده و روانی برای دستگیری آقای زم سخن گفت، در حالیکه بسرعت معلوم شد وی توسط مقامات اطلاعات عراق دستگیر و به ایران تحویل داده شده است.

این نحوه اطلاعیه دادن و لاف و گزاف های مربوط به نحوه دستگیری روح الله زم بیشتر ضعیف شدن موقعیت حسین طائب و اطلاعات سپاه را نشان داد تا قدرت آن را. تخلف های گسترده، یقین عمومی به نفوذ وسیع سازمان‌های اطلاعاتی انگلستان و اسرائیل در داخل اطلاعات سپاه، ماجرای اعتراف گیری ترور دانشمندان هسته‌‌ای که در عمل به معنای فراری دادن مجرمان واقعی بود بخشی از عواملی است که موقعیت اطلاعات سپاه و رئیس آن حسین طائب را تضعیف کرده است. ورود آقای خامنه ای به پرونده فعالان محیط زیست و گرفتن آن از اطلاعات سپاه و سپردن آن به شورای امنیت ملی با ذکر "توجه به نظر وزارت اطلاعات" نشانه ای دیگر از این موقعیت متزلزل اطلاعات سپاه است. 

بخش دیگر ضعیف شدن موقعیت آن هم می تواند پاسخگو نبودن این سازمان به فرماندهان سپاه و پیوند مستقیم با مجتبی خامنه‌‌ای باشد که می تواند این سازمان را عملا به آلت دستی برای تصفیه هر فرمانده و هر کادر سپاهی که بخواهد مستقل باشد یا با آقا مجتبی میانه خوبی نداشته باشد تبدیل کند.

دلایل هرچه باشد نتیجه این موقعیت ضعیف است که در هفته‌های اخیر بصورت فیل هوا کردن‌های تبلیغاتی در آمده است. مانند ماجرای کشف ترور سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس.

سخنان محمد حسین رستمی، مسئول سایت عماریون که اطلاعات سپاه علیه او از آقای زم اعتراف گرفته و اشاره وی به سوابق حسین طائب و نفوذ سرویسهای اطلاعاتی بیگانه در اطلاعات سپاه و امکان ضبط و ارسال این سخنان از زندان و پخش وسیع آن در میان مردم که احتمالا ناشی از اختلافات درون اطلاعات سپاه و رقابت ها میان فرماندهان سپاه ومقابله با تصفیه هاست، نشان داد که اطلاعات سپاه دیگر آن قدرت را که بتواند همه مخالفان خود ساکت و سر به نیست کند را ندارد.

یکی از نکات مهمی که رستمی در سخنان خود به آن اشاره کرده مسئله کوشش برای استفاده از فعالان محیط زیست برای اعتراف گیری برعلیه‌هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی است. همینطور اشاره وی به نقش اطلاعات سپاه در ماجرای دستگیری رهبران حزب توده ایران که نشان می دهد مسئله پرونده سازی علیه حزب توده ایران و دستگیری و شکنجه و اعتراف گیری از رهبران همچنان در سطح حاکمیت مورد بحث است و ظاهرا دیگر هیچکس تردید ندارد که عوامل نفوذی اسرائیل و انگلستان ترتیب یورش به حزب توده ایران را دادند. سخنان محمد علی عمویی خطاب به بازجویان "اسلامی" خود با این خطاب که "اسرائیل به بازجویان ساواک روش شکنجه و شلاق را آموخت اما چه کسانی این را به شما آموختند؟" نشانه‌‌ای است از همین نفوذ سازمان‌های جاسوسی اسرائیل که دیر یا زود اسناد آن اشکار خواهد شد.

دستگیری روح الله زم و جنجالی که بر سر آن به راه افتاد، یک واقعیت دیگر را هم نشان داد و آن سقوط کامل موقعیت تلویزیون جمهوری اسلامی در میان مردم است. اینکه گرداننده یک نفره یا چند نفره یک کانال تلگرامی در این حد اهمیت داشته باشند که نقش آنها مثلا در افزایش اعتراضات دیماه 96 بیش از نقش تلویزیون حکومتی با بودجه صدها میلیاردی در ضد تخریب علیه این اعتراضات باشد، نشان می دهد که دستگاه تبلیغات جمهوری اسلامی با همه ادعاها و هزینه ها و فیلترکردن رقیبان خود به چه روزی افتاده است که یک رسانه فیلتر شده در خارج از ایران رقیب آن شده است. صدا و سیما به دستگاه پرهزینه و بی اعتباری تبدیل شده که مانند اطلاعات سپاه زیر نظر آقای مجتبی خامنه‌‌ای است و فقط به او پاسخگوست. به همین دلیل لازم است که نامزدها و احزاب تحول خواه در برنامه های انتخاباتی مجلس آینده طرح‌هایی هم برای صدا و سیما و استقلال و پاسخگویی آن دربرابر مردم و مجلس داشته باشند تا مردم خود صدا و سیمای ملی را نگاه کنند و از آن خبر بگیرند تا نیاز به عملیات محیرالعقول و شرکت چند سازمان اطلاعاتی برای دستگیری سردبیر یک سایت خبری خارج از کشوری نباشد.

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 713 - 2 آبانماه 1398

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت