راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

کودتا و ضد کودتا

در خیابانهای پرو!

ترجمه و تدوین ـ عسگر داوودی

  

اعتراضات علیه دولت کودتا در سراسر کشور پِرو همچنان ادامه دارد. معترضان خواستار استعفای «دینا بولوارته»، رئیس جمهور خودخوانده پرو که با کودتا علیه رئیس جمهور منتخب (پدرو کاستیلو) بر سر کار آمده هستند.

بر اساس یک نظرسنجی که اخیرا در پرو انجام شده است،  60درصد از جمعیت روستایی این کشور از اعتراضات علیه کودتا حمایت می کنند. مطابق گزارش رسانه ها تا 4 فوریه مجموعا 65 تن در اعتراضات کشته شده اند. علاوه بر فدراسیون های اتحادیه های کارگری و احزاب چپ، سازمان های بومی پرو نیز بویژه در جنوب کشور از اعتراضات حمایت می کنند.

وزیر خارجه کوبا در مصاحبه با خبرگزاری کوبایی «پرنسا لاتینا» گفت: جنبش اعتراضی مردم پرو علیه کودتا علاوه بر استعفای «دینا بولوارته» رئیس جمهور خودخوانده، انحلال کنگره و انتخابات فوری، قانون اساسی جدید و راه اندازی مجمع ناظر بر قانون اساسی را می خواهد.

علت واقعی کودتا در پرو چیست؟

پرو کشوری ثروتمند است. بنا بر آمار سال 2019 پرو دومین تولیدکننده مس، نقره و روی، سومین تولید کننده سرب، چهارمین تولیدکننده قلع و مولیبدون و هشتمین تولید کننده طلا در جهان است. مس، روی، منسوجات و پودرماهی نیز عمده ترین صادرات این کشور می باشد و مهمترین شرکای تجاری آن آمریکا، چین، برزیل و شیلی می باشند. این درحالی است که مردم زحمتکش این کشور در نداری و فقر شدید زندگی می کنند. ترکیبی از الیگارشی، انحصارات چند ملیتی و نخبگان اطراف سیاستمداران، مردم زحمتکش و دارائی های ملی کشور را غارت می کنند. حدود51/7. درصد از تولید نفت این کشور در اختیار شرکت های خارجی است.

بهره برداری بی رحمانه از منابع طبیعی، قراردادهای تاراج مواد خام، که تاریخ قراردادشان حتی به اتمام رسیده و در صورت باقی ماندن رئیس جمهور منتخب باید دوباره مورد بررسی و مذاکره قرار می گرفتند، شکاف اجتماعی بین شهر و روستا را به شدت افزایش داده است.

شرکت استخراج معدنی گلنکور که به خاطر فساد جهانی بسیار بدنام است، نیمی از بخش معادن پرو را کنترل می کند. در عمل این شرکت های خارجی نفت، گاز و دیگر معادن فعال درصحنه اقتصاد کشور هستند که بر نظام سیاسی پرو حاکم‌اند. چند سالی است که درگیری مستقیم بین شرکت‌های تولید نفت و مردمی که از تخریب محیط ‌زیست به‌ویژه در مناطق تحت تأثیر تولید نفت به شدت آسیب دیده‌اند، شکل گرفته است.

به خصوص در آمازون مربوط به بخش پرو، جایی که آلودگی و نشت هزاران چاه نفت از جمله توسط شرکت «پلاس پترول نورته» پس از استخراج و غارت پاکسازی نشده اند و محیط زندگی بومیان و حیوانات را شدیدا آلوده کرده است. در مناطقی زمین های وسیعی برای استخراج معادن مصادره شده‌اند و هیچ خسارتی به مالکان قبلی پرداخت نشده است. جوامع بومیان «تومیلاکا، پوکاتا، کوسکور و تالا در موکوکگوآ» در این رابطه بشدت خسارت دیده اند. آنها خواهان 5 میلیارد دلار غرامت و سهم 5 درصدی از سود شرکت ها هستند. گفته می شود که شرکت «پلاس پترول نورته» حتی به طور غیرقانونی مناطقی از بومیان را تصاحب کرده و همزمان با آلوده کردن منابع طبیعی مواد معدنی آنجا را استخراج می کند.

معیشت جمعیت روستایی در خطر است و در نتیجه آن امنیت غذایی شهر لیما پایتخت هشت میلیونی نیز تهدید می‌شود. در سال آینده، چندین قرارداد«بسیار ویژه» با شرکت های تامین مالی باید تمدید شود زیرا دوره 30 ساله آنها به پایان می رسد. برای کنگره واضح بود که رئیس جمهور کاستیلو خواسته های حوزه انتخابیه خود را در قراردادهای جدید با شرکت‌ها و سرمایه گذاری ها مطرح می کند و از ارتقاء آنها دفاع خواهد کرد و برای آنها شروط و مقررات جدیدی معین خواهد کرد، به همین دلیل نیز علیه او کودتا انجام شد.

به همین دلایل «نمایندگان دموکراسی!!» رئیس جمهور چپگرای عدالت طلب را عزل کردند تا نمونه های غارت و تاراج مردم و ثروت های ملی افشاء نشود.

الیگارشی حاکم و نخبگان وابسته هرگز انتخاب پدرو کاستیو، یک معلم دبستان و عضو اتحادیه کارگری را هضم نکرده اند.

در کشوری که جمعیتش به طور فشرده در اطراف لیما پایتخت پرو متمرکز است، پدیده ای که نتیجه عملکردهای استعماری سالهای گذشته بویژه دوران ریاست جمهوری بشدت راستگرا «آلبرتو فوجیمور» می باشد.

پدرو کاستیو، رئیس‌جمهور بر کنار شده که هنوز در زندان است، از یک جلسه دادگاه برای ارسال این پیام سیاسی استفاده کرد: «هرگز از هدفی که من را به اینجا رسانده دست بر نمی دارم. من از نیروهای مسلح و پلیس ملی می خواهم که سلاح های خود را زمین بگذارند و از کشتن این مردم تشنه عدالت دست بردارند»!

https://www.jungewelt.de/artikel/444187.putsch-in-peru-die-offenen-adern-perus.html

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 869  - 19 بهمن 1401

                                اشتراک گذاری:

بازگشت