راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

تجلیل با شکوه

از "چاوز"

در دهمین سال

در گذشت

شبه ترور او

ترجمه و تدوین ـ عسگر داوودی

  

روسای جمهور کشورهای آمریکای لاتین و رهبران اجتماعی منطقه در دهمین سالگرد درگذشت هوگو چاوز رهبر انقلاب ونزوئلا به احترام او در نشست «بررسی اعتبار فکری چاوز» در کاراکاس پایتخت ونزوئلا شرکت کردند.

ده سال از درگذشت شبه ترور هوگو چاوز رهبر انقلابی ونزوئلا و آمریکای لاتین و کارائیب می گذرد. او 5 ماه مارس 2013 درگذشت. یکصد سیاستمدار وروشنفکر چپگرا و هنرمند از تمامی قاره ها بمنظور گرامی داشت رهبر بولیواری وارد کاراکاس پایتخت ونزوئلا شدند.

روز جمعه سوم ماه مارس نیز مردم ونزوئلا به همراه تعدادی از شرکت کنندگان در نشست طی یک راهپیمائی در آرامگاه چاوز حاضر شدند و دسته گلهای خود را بر آرامگاه او نثار گذاشتند و غروب همان روز اجرای برنامه های هنری در تئاتر ترزاکارنیو کاراکاس بدین مناسبت انجام شد.

«دلسی رودریگز»، معاون اجرایی دولت ونزوئلا در این نشست گفت: چاوز گفته بود که که «جهان باید چند قطبی باشد و قطب ها نیز باید متفاوت و متنوع باشند، نه فقط یک قطب سرمایه داری که جهان را به وضعیت فعلی بحرانی دچار کرده است.»

در جریان این مراسم، معاون اول حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا (PSUV گفت چاوز متعلق به تمام مردان و زنانی است که در سطح جهان خود را موظف به مبارزه برای برابری و آزادی انسانها می بینند. جهان در حال بنیانگذاری یک رابطه ژئوپلیتیک جدید است، درگیری روسیه و اوکراین که توسط سیاست های توسعه طلبانه آمریکا و ناتو تحریک شده و تمامیت ارضی روسیه و حق تعیین سرنوشت این کشور را تهدید می کند، نگرانی جوامع بشری را برانگیخته است.

«اوو مورالس» رئیس جمهور سابق بولیوی در سخنرانی خود گفت «بهترین ادای احترام به رهبران انقلابی فیدل کاسترو و هوگو چاوز این است که هرگز مبارزه ضد امپریالیستی را پایان یافته تلقی نکنیم» آنها هر دو «فرمانده نیروهای آزادی خواه همه مردم آمریکای لاتین و کارائیب» هستند. باید توجه داشت که آنها روحیه ترس از سخن گفتن علیه امپراتوری و سرمایه داری را شکستند» موضوعی که «پیش از این جرم محسوب می شد و اکنون قاره آمریکای جنوبی در برابر تهدیدات  امپریالیستی منطقه ای کثرت گرا و مقاوم محسوب می شود.»

«نیکولاس مادورو»، رئیس جمهوری ونزوئلا در این نشست گفت: «اعتبار چاوز در قرن بیست و یکم در تحلیل ها و بررسی های حاضرین در این اجلاس باز هم مشخص تر می شود.» امپریالیسم، پس از در گذشت چاوز ما را دست کم گرفته بود، حضور مردم در صحنه را دست کم گرفته بودند، رهبری انقلاب را دست کم گرفته بودند، مرا به عنوان یک انسان، و مسئول سیاسی دستکم گرفته بودند، اکنون پس از ده سال، می توانیم به شما بگوییم که ما در اینجا متحد، ایستاده و پیروزمندانه همچنان آماده ادامه نبرد برای موجودیتمان در قرن بیست و یکم هستیم.»

«دلسی رودریگز»، معاون اجرایی رئیس جمهور، نیز به نوبه خود گفت: حضار محترم توجه دارند که «نظم جهانی چند قطبی جدیدی در حال شکل گیری است» و ونزوئلا پیشنهاد می کند که یکی از این ستون ها اصلی پیکر بندی جدید باشد، جنبش بولیواری تحت چشم انداز پدر آزادی بخش آمریکای جنوبی «سیمون بولیوار» که فرماندهیِ هوگو چاوز را در دوران ریاست جمهوری اش تقویت کرد، مایل به حضور فعال در عبور موفق از این «پیچ تاریخی» است.

«لوئيس آرک» رئيس جمهوری بوليوی که سحرگاه روز يکشنبه به همراه رهبران اتحادیه های کارگری و سازمان های اجتماعی کشورش وارد کاراکاس شده بودند نیز در سخنرانی خود گفت: فرهنگ انقلابی هوگوچاوز در بین مردم بولیوی جاری است. یکپارچگی و وحدت عقیده و عمل نشان دهنده نفوذ مردمی او در منطقه است.

«خوان هوآراچی» دبیر اجرایی مرکز کارگران بولیوی گفت حضور چندین دولت چپ گرا و مردمی در آمریکای لاتین به دلیل اعتبار میراث هوگو چاوز است.

پزشک کوبایی «آلیدا گووارا» دختر «ارنستو چه گوارا» که او نیز از جمله شرکت کنندگان در نشست بود، طی گفتگوئی ای با تله سور(تلویزیون جنوب) گفت:

اعتبار چاوز در عملکرد سیاسی ـ اجتماعی روزانه ما نهفته است، او بر رعایت اصول اخلاقی در مواجه با توده ها تاکید داشت. این روند انقلابی باید بیش از هر چیز همچنان حفظ شود تا مردم همچنان به ما اعتماد داشته باشند. این بسیار مهم است و این یکی از کارهایی است که چاوز و فیدل همیشه انجام می دادند. نباید به مردم دروغ گفت، همیشه باید حقیقت را بگوییم؛ صداقت را با مردم حفظ کنیم. مردم به دروغگوئی و دزدی های راستگرایان عادت دارند اما از چپ ها توقع دیگری دارند. ما باید همچنان در این امور دقت کنیم، صداقت در مبارزه همه چیز است. ایالات متحده در طول موجودیت خود با هزینه ی عرق جبین و ثروتهای ملل آمریکای جنوبی زندگی کرده است و نگران از دست دادن امکانات غارت های تاریخی خود می باشد، نگران از اینکه مردم دیگر کشور های منطقه نیز بتوانند مشابه سیاست های آزادیخواهانه در ونزوئلا و کوبا را در کشور خود به اجرا بگذارند. فرهنگ مهم ترین سلاحی است که ما داریم. در شرایط فعلی نیاز به حضور جوانان در شبکه های اجتماعی است تا مبارزه برای برابری را هم یاد بگیرند و هم یاد بدهند. مردم ونزوئلا قدرت حاصل از ترکیب آگاهی و اتحاد عمل را دریافته اند. درک روند انقلاب مهم است. لازم است تا مردم تفاوت انقلاب سوسیالیستی را با انقلابی که عملا کاریکاتوری از یک انقلاب واقعی است را دریابند. در ونزوئلا نیروهای نظامی کشور به خوبی به نقش خود عمل می کنند، باورمند به حقوق مردم و قانون اساسی هستند. و چاوز مروج این باور و عقیده بوده است. با هدایت هوگو چاوز در ونزوئلا ارتش مردمی بنیانگذاری شد. این همفکری و همکاری بین ارتش و مردم یکی از زیباترین نمونه های انقلاب بولیواری در ونزوئلا است. بمنظور دفاع از انقلاب بولیواری مدارس و خانه های مردم مراکز نظامی کشور محسوب می شوند.

دختر ارنستو چگوارا با یادآوری هوشمندی سیاسی و محبوبیت هوگو چاوز و همچنین رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو به عنوان دو شخصیت و نمونه برجسته رهبری گفت: «این نوع شخصیت ها آینده بین و آینده نگر هستند و به همین دلیل نیز قادرند تا انسان های محروم را بسیج کنند. مهارت های ارتباطی چاوز بی نظیر بود. به همین دلیل نیز او همیشه در قلب مردم زنده است.»

-----------------------------------

* هوگوچاوز در سال 2005 شبکه تلویزیونی TeleSUR را بمنظور رقابت با شبکه منطقه‌ای «سی‌ان‌ان»آمریکا به زبان اسپانیولی (CNN en Español) راه اندازی کرد.

https://twitter.com/i/broadcasts/1dRJZMAqLroGB

فیلم ورود مادرو به جلسه افتتاح نشست

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 873  - 17 اسفند1401

                                اشتراک گذاری:

بازگشت