راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

بشنوید!

سخنرانی و پرسش و پاسخ دانشگاهی

ایجاد تهران نوین

از ابتکارات کیانوری بود!

 https://www.rahetudeh.com/rahetude/2018/may/647/tehran.mp3

 

  

یکی از جالب ترین و پرمحتواترین جلسات از سلسله جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ در دانشگاه های ایران، سخنرانی دکتر صداقت است که با عنوان "بازشناسی تهران" در اردیبهشت ماه سال جاری ایراد شد. در این سخنرانی او تاریخ شکل گیری تهران بعنوان پایتخت را از زمان آقا محمد خان قاجار تا به امروز به چند مرحله تقسیم می کند. این تقسیم بندی ابتکاری و علمی با ذکر نمونه های از دوران های مختلف پیش از پهلوی تا بعد از پهلوی و در جمهوری اسلامی بسیار شنیدنی است و توصیه می کنیم وقت و همت به خرج داده و آن را از روی لینکی که داده ایم دانلد و چند بار گوش کنید تا با بسیاری از مسائل مربوط به بحران اقتصادی و سیاسی امروز ایران بیشتر آشنا شوید.

بخشی از سخنرانی دکتر صداقت اختصاص به نقش دکتر مهندس نورالدین کیانوری در شکل گیری محلاتی در تهران است که ساختمان سازی مدرن در آنها بر اساس ایده "عدالت محوری" شکل گرفت. او انجمن معماران ایران را در دهه اول 1320 در ایران بنیانگذاری کرد که این انجمن پس از کودتای 28 مرداد نیز به کار خود ادامه داد. برخی از معروف ترین محلات تهران که برای فرودستان اجتماعی ساخته شد، مانند "نازی آباد" تهران، از ابتکارات این انجمن بود. صداقت وارد بحث فعالیت سیاسی و رهبری حزب توده ایران توسط کیانوری نمی شود، بلکه عمدتا به نقش مهم او در معماری نوین و عدالت محور تهران بعنوان پایتخت می پردازد و اطلاعاتی را برای دانشجویان و استادان دانشگاه که در جلسه حضور دارند بیان می کند که باحتمال بسیار برای اکثریت نزدیک به مطلق آنها تازگی داشته است. از جمله انتشار دو کتاب مهندسی و آرشیتکتوری توسط کیانوری در اروپا با نامی مستعار.

"سیلویوماچتی" نام مستعار کیانوری برای انتشار این دو کتاب است که دکتر صداقت توضیح دقیقی در باره آن ارائه میدهد.

البته کیانوری چندکتاب معماری هم نوشته که به زبان المانی وروسی است که اخیرا روی اینترنت هم قرار گرفته است و در ویکی پدیا درصفحه کیانوری نیز نام مقاله ها و کتابهای مهندسی کیانوری آمده است.

ظاهراکیانوری پس از کودتای 28 مرداد و خروج از ایران ازطریق حزب کمونیست ایتالیا شناسنامه ای بنام "سیلویو ماچتی" می گیرد که بعدها به نام مستعار وی تبدیل شد. علاوه بر معماری عدالت محور و تاسیس محلات نوین در تهران بر همین مبنا، بیمارستان هزار تختخوابی تهران نیز از ابتکارات او بود و در دوران مهاجرت در آلمان دمکراتیک نیز گفته می شود طرح شهرسازی نوین در شرق برلین که معروف است به معماری عمودی (مجموعه ساختمانی- مسکونی 10 تا 12 طبقه) از ابتکارات او بوده است.

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 873  - 17 اسفند1401

                                اشتراک گذاری:

بازگشت