انتشار یک کتاب، پرده ها را بالا زد

 

آلبرت انشتین

سال ها"تحت پیگرد FBI"

   

سال 2005 سال جهانی فیزیک یا سال "آلبرت انشتین نام گذاری شده است. "در سال 1905 یعنی درست یکصد سال پیش پنج مقاله به قلم انشتین در یک مجله علمی آلمانی بنام "سالنامه فیزیک" منتشر شد. به مناسبت یکصدمین سال انتشار این مقالات است که یونسکو و سازمان ملل متحد سال 2005 را سال انشتین نامگذاری کرده اند. به همین مناسبت تلویزیون های سراسر جهان گزارش هائی در باره زندگی این فیزیکدان قرن، مهاجرت او به آمریکا و... پخش می کنند، اما در هیچ یک از این برنامه ها به این واقعیت اشاره نمی کنند که اینشتین در سال های آخر زندگی خود در چه تنگنای امنیتی در آمریکا قرار گرفت.

آلبرت انشتین فیزیکدان و ریاضیدان آلمانی که در سال 1900 به تبعیت سوئیس و در 1940 به تبعیت ایالات متحده آمریکا در آمد، مشهورترین و شاید برجسته ترین دانشمند قرن بیستم باشد. او در سال 1955 در  Prinston آمریکا دیده بر جهان فرو بست.

          اخیرا و بر خلاف برنامه های تلویزیونی آمریکا و اروپا، اسناد تکان دهنده ای از تحقیقا ت F.B.I در مورد انیشتن افشا شده که نشان می دهد این دانشمند برجسته از جانب سازمان اطلاعاتی آمریکا در آن زمان به دلیل داشتن افکار آزادیخواهانه و گرایش های  کمونیستی در مظان اتهام بوده و تحقیقات دامنه داری در مورد وی به مثابه یک خائن انجام شده است. براساس اسناد اف بی ای اینشتن در فاصله سال های 1937 تا 1945 با 34 حزب کمونیست همکاری کرده و ارتباط داشته و بعدها رهبر افتخاری برخی سازمان های کمونیستی بوده است.

اسناد افشا شده نشان می دهند که این فیزیکدان برجسته در سال های آخر عمر خود به صورت تقریبا دائمی تحت نظر بوده و آزادی عملش از جانب طرفداران "آزادی و دموکراسی" سلب شده بود. این اسناد توسط " فرد جروم" به صورت یک کتاب با عنوان "آلبرت انشتین یک خائن از دیدگاه   F.B.I"  منتشر شده است. کتاب را که ماهیت واقعی مخالفان آمریکائی " تروریسم بین المللی"  و "طرفداران دمکراسی" را نشان می دهد، در فرانسه نیز توسط " نیکول دکوستر"  ترجمه شده و انتشار یافته است.

 

 

 

                                                                                                                           بازگشت