راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

مردم میدانند که رهبر
در راس دروغگویان حکومتی است

 

پیام های مردم، در زیر مصاحبه دکتر مرندی در سایت بازتاب، در پاسخ به دروغگوئی علی خامنه ای در باره جمعیت 200 میلیونی و انداختن این پریشان فکری به گردن آیت الله خمینی، نه تنها جالب است، بلکه نشان میدهد مردم اوضاع مملکت را چقدر دقیق تر از رهبر می شناسند. و چگونه به ریش علی خامنه‌ای و احمدی نژاد، نمایندگان مجلس و روحانیت می خندند. و از همه مهم تر، این که مردم چقدر با شعورتر از کسانی هستند که بر آنها به زور حکومت می کنند. بخوانید:

1- "دکتر جان، بقول معاون رئیس جمهور می‌خواهیم شهید هسته‌ای زیاد کنیم"

و دیگری توضیح می‌دهد:

2-"رشد جمعیت باید آرام و مستمر باشد. نمیشود به یکباره 30 میلیون زیاد کنیم بعد فتیله را کوتاه کنیم دوباره بعد از 20 سال دوباره 30 میلیون تولید کنیم. بنکلادش 167 میلیون جمعیت دارد اگر ازدیاد جمعیت خوشبختی می‌آورد آنها الان خوشبخت ترین ملت دنیا بودند. بر اساس همین رشد فعلی جمعیت ایران تا سال 2020 از یکصد میلیون عبور میکند. 30 میلیون بیکار و بی نان داشته باشیم بهتره یا 100 میلیون بیکار و بی نان؟"

 
 

بدنبال سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباره ضرورت افزایش جمعیت به 200 میلیون تن و گذاشتن آن به حساب آیت‌الله خمینی که گویا نخستین کسی که چنین سخنی را مطرح کرده آقای خمینی بوده، دکتر علیرضا مرندی وزیر سابق بهداشت مصاحبه مفصلی با "مهرخانه" انجام داد که در سایت بازتاب منتشر شد.

نخستین نکته در مصاحبه مرندی آن است که برخلاف ادعای خامنه‌ای، آیت‌الله خمینی اتفاقا تنها رهبر روحانی بوده که صریحا از کنترل جمعیت دفاع کرده است. وی می‌گوید که در زمینه کنترل جمعیت با آیت‌الله منتظری، اردبیلی، خامنه‌ای و حتی قرائتی گفتگو کرده و دست آخر متوسل به آقای خمینی شده است.

مرندی می‌گوید که پس از تصویب ضرورت کنترل جمعیت در دولت میرحسین موسوی کوشیده است رهبران روحانی کشور را راضی کند: "حضوری رفتم نزد آقای موسوی اردبیلی رئیس قوه قضائیه وقت صحبت گرفتم. ایشان بعد از صحبت‌های طولانی گفتند: "حرف تو درست است ولی من تنها قولی که می‌توانم بدهم این است که در خطبه‌های نمازجمعه در مورد افزایش نسل صحبت و تبلیغ نکنم و کاری بیشتر از این از دستم بر نمی آید".

به گفته وی آیت‌الله منتظری نیز "اول ایشان نظر منفی داشتند ولی در آخر گفتند: "درست است ولی من تنها کاری که می‌توانم انجام بدهم این است که در مورد افزایش نسل در خطبه‌های نمازجمعه قم صحبت نکنم. "

وی سپس به ملاقات خود با علی خامنه‌ای اشاره کرده و می‌گوید: "یک روز با آقای خامنه‌ای که آن زمان رئیس جمهور بودند ... صحبت کردم. اول بشدت نظر منفی داشتند. نهایتا هنگام پیاده شدن از ماشین گفتند: "تو بدون مشورت روحانیت کاری نکن و بعد هم کاری نکن که شعارهای زمان شاه مثل دو تا بچه کافیه زنده بشود".

مرندی در ادامه می‌گوید: "لذا وقتی دیدم هیچ راهی نیست نامه‌ای نوشتم خدمت امام خمینی (ره). آن زمان با امام (ره) مکاتبه زیاد می‌شد. ایشان هر چند مدت یکبار جواب هر چند موضوع را در یک نامه می‌دادند. یکی از جواب‌ها جواب نامه من بود که نوشته بودند: "تنظیم خانواده و کنترل جمعیت مطلب بسیار مهمی است و بایستی راجع به آن در رسانه‌ها و دانشگاه‌ها بحث شود". این دیگر چراغ سبزی بود برای ورود به این مباحث. اکثریت عظیم مسئولین هم موافق بودند اما می‌ترسیدند خلاف شرع باشد و لذا مطرح نمی کردند، که با این جواب امام (ره) فرصت و جسارت پیدا کردند نظر خود را اعلام کنند... خلاصه به سهولت لایحه‌ای نوشته شد. در دولت و مجلس تصویب شد، شورای نگهبان تایید کرد و بودجه قابل توجهی هم برای در اختیار گذاشتن وسایل جلوگیری از بارداری برای آن درنظر گرفته شد و وارد مرحله اجرا شد."

مرندی سپس به پریشان گویی‌های رهبر و احمدی نژاد در مورد افزایش جمعیت اشاره می‌کند و می‌گوید : "الان رئیس جمهور می‌گوید کنترل جمعیت کار اسرائیل و آمریکاست" و "دوبار از ایشان (آیت‌الله خامنه ای) شنیدم که ما باید در 50 سال آینده حرف اول را در دنیا بزنیم پس باید نسل خیلی فرهیخته‌ای داشته باشیم. دکتر احمدی نژاد آمد 1 میلیون تومان تعیین کرد برای هر بچه‌ای که به دنیا می‌آید. این طرح شش ماه اجرا شد و مطالعات مرکز آمار نشان می‌دهد که در این فاصله یک نوزاد هم اضافه نشد."

مرندی سپس به طرح‌های تخیلی مجلس پس از سخنان علی خامنه ای اشاره می‌کند و می‌گوید: "نمایندگان مجلس هیجانی شدند و فکر کردند اگر قانون تنظیم خانواده را لغو کنند، جمعیت زیاد می‌شود. این قانون می‌گوید از فرزند چهارم به بعد دولت تسهیلاتی نمی دهد. خود خانواده باید او را تامین کند. قطع این قانون جمعیت اضافه نمی کند. چه کسی جمعیت اضافه می‌کند؟ زن و شوهر. زن و شوهر یعنی ازدواج. وقتی در جامعه ما ازدواج کم شده، بچه هم به دنیا نمی آید.  پس باید کاری کنیم که ازدواج صورت بگیرد. چرا دختر و پسر تن به ازدواج نمی دهند؟  میترسند از آینده شغلی شان، از وضعیت اقتصادی شان،... اگر ما این ترس‌ها را برطرف نکنیم یا ازدواج نمی کنند یا در سنین بالا به این کار اقدام می‌کنند."

به گفته وی "مردم به زندگی شان نگاه می‌کنند و بررسی می‌کنند که آیا می‌توانند بچه داشته باشند یا نمی توانند. وقتی که دیدند نمی تواند و از پس فرزند بیشتر بر نمی آید، خب فرزند هم به دنیا نمی آورند. الان چرا خانواده‌ها فرزند بیشتر نمی آورند؟ الان هم آیا کسی آنها را تشویق به فرزند کمتر می‌کند؟ این شیب تند کاهش جمعیت را ما با نیروی نظامی و اجبار مردم به دست نیاوردیم. بلکه انتخاب خود آنها با توجه به شرایطشان بود. باید ببینیم چرا مردم این اراده را دارند. نباید ساده اندیشی کرد. نمایندگان طرحی آوردند و امضا گرفتند. ساده اندیشی است اگر فکر کنیم با این امضاها جمعیت زیاد می‌شود. این نگاه خطرناک است."

 

اما جالب تر از مصاحبه مرندی، زیرنویس‌هایی است که مردم بر این گزارش در سایت بازتاب نوشته اند. مثلا یکی از خوانندگان می‌نویسد:

"دکتر جان، بقول معاون رئیس جمهور می‌خواهیم شهید هسته‌ای زیاد کنیم"

و دیگری توضیح می‌دهد:

"رشد جمعیت باید آرام و مستمر باشد. نمیشود به یکباره 30 میلیون زیاد کنیم بعد فتیله را کوتاه کنیم دوباره بعد از 20 سال دوباره 30 میلیون تولید کنیم. بنکلادش 167 میلیون جمعیت دارد اگر ازدیاد جمعیت خوشبختی می‌آورد آنها الان خوشبخت ترین ملت دنیا بودند. بر اساس همین رشد فعلی جمعیت ایران تا سال 2020 از یکصد میلیون عبور میکند. 30 میلیون بیکار و بی نان داشته باشیم بهتره یا 100 میلیون بیکار و بی نان؟"

همین چند جمله نشان می‌دهد که مردم اوضاع را چگونه می بینند، راجع به سخنان رهبر درباره اینکه "پنجاه سال دیگر باید حرف اول را در دنیا بزنیم" چه وزنی قائلند و چه بها و اعتباری به سخنان و نظرات علی خامنه‌ای و احمدی نژاد، نمایندگان مجلس و روحانیت می دهند. و از همه مهم تر، چقدر با شعورتر از کسانی هستند که بر آنها به زور حکومت می کنند.

 

 

 

 

                        راه توده  37    16 مرداد ماه 1391

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت