راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

برتری جوئی

عربستان سعودی

مسلح به سلاح

طلای سیاه

اومانیته- ترجمه جعفرپویا

 

 

 

شرکت نفتی آرامگو دراقتصاد نفتی، خود را در سطح جهان پهن کرده است. اگر سالها ریاض نقش "آب ـ اتش" را در بازار جهانی داشت و در ایجاد نوسانات قیمت نفت نقشی برجسته داشت، حالا این نوسان را به یک استراتژی سیاسی تبدیل کرده است. رهبران عربستان سعودی از سال 2014 برای ضربه به دشمنان خود در منطقه از این سلاح بهره می گیرند. بویژه در جنگ سرد و غیر مستقیم با ایران.

ریاض با امتناع از افزایش قیمت هر بشکه نفت خام که ظرف هجده ماه از 100 دلار به 30 دلار کاهش یافت نقش عمده را بازی کرد. درست قیمتی که داعش نفت می فروشد. آنها نیز در بازار سیاه نفت را بشکه ای  30 دلار می فروشند. عربستان سعودی سلاح سنگین نفت را برای زمین زدن دشمنان بالقوه خود در اختیار دارد. عربستان با 650 تا 700 میلیارد یورو که در خزانه بانک مرکزی خود ذخیره کرده (بالاترین ذخیره مالی از در‌آمد نفت در جهان) نه تنها قادر است در مقابل حوادث احتمالی مقاومت کند بلکه میتواند در برابرمتحد تاریخی خود ایالات متحده امریکا بایستد.

ریاض از نزدیکی سیاسی تهران و واشنگتن در دوسال اخیر نگران است. بویژه که در پایان سال گذشته توافق بر سر برنامه هسته ای ایران علیرغم مخالفت های عربستان به تصویب رسید.

کسری بودجه سالانه عربستان معادل 120 میلیارد یورو است، اما حاکمان این کشور هیچ مانعی برای اجرای سیاست مذهبی و نظامی خود در منطقه برسر راه خود نمی بینند.

بزرگترین رقیب اقتصادی عربستان سعودی در منطقه ایران است که قدرت صادرات گاز و نفت را دارد. پادشاهی سعودی می خواهد برای آرمان‌های اسلامگرایانه خود مانع گسترش نفوذ داعش در خاک خود شود. با وجود آنکه در منطقه خاورمیانه از این گروه حمایت مالی و نظامی میکند. اکنون عربستان سعودی تنها کشور جهان است که نفت خام خود را به قیمت داعش یعنی 30 دلار حراج کرده است .

نفت سلاحی در دست رهبران عربستان سعودی برای خنثی کردن قدرت اقتصادی داعش در منطقه است. با در‌آمد 700 میلیارد یوروئی تولید ناخالص داخلی در سال 2015 اولین قدرت اقتصادی در خاور میانه  عربستان سعودی است. تولیدات نفتی این کشور 35 در صد ثروت ملی را تأمین میکند. 83 در صد در‌آمد صادرات و 89 در صد از هزینه بودجه ملی عربستان را همین صادرات نفت تامین میکند. ریاض با نفت خود در منطقه مسلح است. در سال 2015 حدود 187 میلیارد یورو در آمد عربستان از نفت بود که نیمی از این مبلغ صرف خرید سلاح و تسلیحات نظامی شد.  دخالت عربستان سعودی در امور داخلی سوریه و عراق به رهبری ایالات متحده و رهبری جنگ با حوثی های یمن و سیاست های تهدید آمیز علیه ایران نشان دهنده آنست که عربستان سعودی برای تبدیل شدن به بازیگر اصلی نظامی در منطقه خیز برداشته است. طلای سیاه چاشنی این خیز بلند است.

. .  http://www.humanite.fr/le-petrole-arme-de-dissuasion-massive-595180

 

Le pétrole, arme de dissuasion massive

Économie En guerre de légitimité dans le grand Moyen-Orient, Riyad utilise l’arme de l’or noir à la fois pour lutter contre son ennemi iranien, mais aussi contre Daech.

humanite.fr

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 536 راه توده - 24 دیماه 1394

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت