راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

پیوند اقتصادی

دراتحاد

روسیه و چین

گزینش از سایت ریا نووستی

ترجمه – آزاده اسفندیاری

 

 

در سال جاری تبادل کالا بین جمهوری خلق چین و روسیه به بالا ترین سطح خود رسید.

بر اساس گزارش رسمی گمرک جمهوری خلق چین، مبادله تجاری بین دو کشور، در 11 ماه گذشته با افزایش 27.8 درصد به مبلغ 97.23 میلیارد دلار رسید. تنها در ماه نوامبر داد و ستد بین دو کشور رقم 10 میلیارد دلار را نشان می دهد. طی 11 ماه گذشته، واردات کالا های چینی به روسیه با 12 در صد رشد، به مبلغ 43.50 میلیارد دلار رسید. طی همین مدت صادرات روسیه به جمهوری خلق چین 53.7 میلیارد دلار بوده که 44.3 در صد رشد داشته است. به این ترتیب تراز بازرگانی بین دو طرف، افزایش صادرات روسیه را نشان می دهد.

ارقام بالا نشانگر آن است که روسیه برای اولین بار توانسته است، در مقایسه با سال های گذشته سطح مبادلات را بالا ببرد. اگر در سال گذشته رقم واردات از جمهوری خلق چین حدود 48 میلیارد دلار و صادرات روسیه به این کشور بیش از 38 میلیارد بوده است، روسیه توانسته است امسال این عقب ماندگی را جبران کند.

در آینده تنوع و توسعه تجارت در زمینه انرژی برای جمهوری خلق چین، نقش مهمی را ایفا می کند. مصرف نفت و گاز همواره افزایش می یابد: چینی ها با آینده نگری تلاش دارند جهت تامین امنیت انرژی خود با همکاری روسیه، جریان گازی دیگری مانند «قدرت سیبری» (خط لوله گاز آلتایی) را سامان دهند. واردات نفت و گاز مایع به ویژه با توجه به توسعه و گسترش روز افزون صنعت و تکنولوژی در منطقه خاوردور همچنان افزایش خواهد یافت. ضمن این که کودهای معدنی، فلزات، ماشین های الکترونیک و محصولات کشاورزی روسیه، از کالاهای وارداتی ضروری چین می باشند.

علیرغم آن که جمهوری خلق چین یک غول اقتصادی است اما کالاهای تولیدی این کشور برای بازارهای روسیه گیرایی چندانی ندارد. انبوه کالا های چینی در بازار روسیه به درستی نمی توانند با دیگر کالا های مشابه اروپایی رقابت کنند. به عنوان مثال خودرو های این کشور، هر چند به عنوان یک کالای ضروری در بازار وجود دارند ولی قادر به رقابت در بازار نیستند.

باید توجه داشت که در تحریم های غرب علیه روسیه، خصوصا اتحادیه اروپا بازنده اصلی بود. به همین مناسبت در چنین شرایطی فرصت مناسبی برای جمهوری خلق چین و دیگر کشورهای آسیایی فراهم شد تا به بازار روسیه وارد شوند.

در هر حال جمهوری خلق چین و روسیه، شرایط مبادله کالا و روابط چند جانبه اقتصادی- سیاسی را با یکدیگر پذیرفته اند. ضمن این که پکن، یک هدف استراتژیک دیگری را نیز دنبال میکند و آن، کریدور حمل و نقل کالا از طریق روسیه است: یعنی در شرایطی که رقبای ژئوپولیتیک ماورای اقیانوس می توانند از کریدور جنوب برای جمهوری خلق چین مشگل آفرین باشند، (رقابت واشنگتن- پکن) تنها، مسیرهای روسیه می تواند گزینه حمل و نقل با اهمیت و واقعا امنی باشد.

به هر ترتیب، روسیه باید با چنین تفاوت هائی به سمت ایجاد ثبات ( با توجه به امر داد و ستد واحد های پولی متفاوت دو کشور) قدم بردارد. یا با برخی از گزینه های پیچیده تر، برای رسیدن به یک سطح کیفی مطلوب از ادغام اقتصادی دو جانبه پیروی کند.

خواه نا خواه مشکلات از این دست نه تنها برای امروز مهم هستند، بلکه برای آینده نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشند اما در این اوضاع و احوال می توان خیلی ساده با پیشبرد هر چه بیشتر شناخت متقابل در سطح رسمی توسط رهبران دو کشور وظایف تجاری و اقتصادی دنبال شود.

در فراز دیگری از روابط تجاری دو کشور، ولادیمیر پوتین، در سمینار اقتصادی «روسیه فرا می خواند» گفت: اگر چه جنگ تجاری ایالات متحده آمریکا با جمهوری خلق چین، به اقتصاد جهانی آسیب جدی وارد می کند اما فرصت بسیار مناسبی را برای اقتصاد روسیه فراهم کرده است.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 673  راه توده -  29 آذرماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت