راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

پایان

تاریخ مصرف

فدائیان اسلام

 

در سال 1334 پس لرزه های زلزله 28 مرداد ادامه یافت. درحالیکه اعدام، دستگیری و محاکمه توده ایها در این سال نیز ادامه یافت، اعضای کابینه دکتر مصدق، رهبران جبهه ملی و نظامیانی که در دوران مصدق در راس برخی ادارات و سازمان ها بودند، یا با تقاضای عفو از شاه و یا بدون تقاضای عفو یکی پس از دیگری از زندان آزاد شدند. یگانه قربانی کودتا که تیرباران شد دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه مصدق بود.

در همین سال، ایران با گرفتن وام های مکرر و متعدد از امریکا، عملا زیر سیطره مالی امریکا قرار گرفت. همه این وام ها با بهره ای که بانک های امریکائی تعیین کرده بودند باید پرداخت می شد. دست و دلبازی امریکا در دادن وام ها و دست دراز کودتاچی ها برای گرفتن وام، استقلال اقتصادی ایران را نیز با استقلال سیاسی بر باد رفته ایران پیوند داد.

برجسته ترین دیپلمات های امریکا که پیش و پس از کودتا در تهران مستقر شده بودند، با تثبیت کودتا یکی یکی به امریکا بازگشتند و در مقاماتی در حد معاون وزارت خارجه قرار گرفتند.

مبارزه با کودتا و افشای مناسبات دربار شاه و کودتاچی ها با امریکا و انگلیس تبدیل شد به مبارزه با بهائی ها و حجت الاسلام چند رنگی بنام محمد تقی فلسفی در تهران این پرچم را برافراشت و آیت الله بروجردی در قم و آیت الله بهبهانی که از آتش بیاران کودتای 28 مرداد بود از فلسفی حمایت کردند. بدین ترتیب، فلسفی و روحانیونی که حامی او بودند با کمک فرمانداری نظامی و دربار شاه توانستند اذهان عمومی را از مبارزه با کودتاچی ها منحرف ساخته و مبارزه با بهائی ها را جانشین آن کنند. یعنی همان هدفی که شیخ محمود حلبی بنیانگذار انجمن حجتیه در مشهد دنبال می کرد در تهران فلسفی دنبال کرد. استقبال فرمانداری نظامی و دربار شاه از این انحراف سیاسی که خود مشوق آن بودند تا حدی بود که سخنرانی های ضد بهائی فلسفی مستقیم از رادیو تهران که بشدت کنترل می شد پخش می شد. سرانجام سرتیپ تیمور بختیار فرماندار نظامی کودتا با چند کامیون سرباز به ساختمان حضره القدس که مرکز بهائیان در تهران بود حمله و آن را تخریب کردند. بانگ شادی آیت الله بروجردی و بسیاری از روحانیون به هوا برخاست. حتی بازار تهران که پس از کودتا چندین بار در حمایت از ملیون و شخص مصدق بازار را تعطیل کرده و حتی تظاهرات کرده بودند، فریب این نیرنگ دربار و فرمانداری نظامی و روحانیونی نظیر فلسفی را خوردند و کودتا را رها کرده و رفتند بدنبال مبارزه با بهائی ها. نخستین بنای ساواک روی زمین ساختمان ویران شده حضره القدس ساخته شد. در شرح فریبکاری دربار شاه و ماهیت باصطلاح مبارزه ای که فلسفی پرچم آن را بلند کرده بود همان بس که بهائی ها در عالی ترین مقامات رژیم شاه قرار گرفتند. از جمله سپهبد ایادی معروف ترین چهره نظامی بهائی و پزشک مخصوص شاه که مانند علم وزیر دربار شاه حق داشت هر زمان که لازم تشخیص داد وارد اتاق خواب شاه شود.

در همین سال فدائیان اسلام که مخرب ترین نقش را در دوران جنبش ملی داشتند و دست به چند تروری زدند که حاصل آن به نفع شاه و دربار بود، با این تصور که هر گردی گردوست، قصد ترور علاء نخست وزیر پس از مصدق را کردند. چنین تروری برخلاف ترور سپهبد رزم آراء تائید شاه و دربار را نداشت و به همین دلیل و با توجه به اینکه شاه و انگلیس دیگر نیازی به این ماشین ترور نداشتند، رهبران فدائیان اسلام دستگیر و پس از یک محاکمه سرپائی محکوم به اعدام شده و تیرباران شدند.

و باز از رویدادهای مهم این سال برکناری سپهبد زاهدی از نخست وزیری دو سال پس از کودتا و فرستادن او به خارج از ایران توسط شاه بود. بدنبال وی، سرلشکر کودتاچی "نادر باتمانقلیچ" که رئیس ستاد ارتش دولت سپهبد زاهدی بود نیز از کار برکنار شده و سفیر در پاکستان شد. شاه کودتاچی هائی که معروف بودند به ژنرال های "تاج بخش" را یکی پس از دیگری کنار گذاشت. در عوض تیمور بختیار چند درجه نظامی گرفت و به عالی ترین درجه نظامی آن زمان یعنی سپهبدی رسید که برکناری او و ترورش در عراق نیز از فصول دیگر سالهای پس از کودتاست.

سفر رئیس ستاد ارتش امریکا به تهران و احضار فرماندهان ارتش شاه به سفارت امریکا و توجیه آنها برای پیروی از دستورات مشاوران نظامی امریکائی که بزودی و با پیمان بغداد میان ترکیه ایران و عراق راهی ایران می شدند نیز از خبرهای سال 34 است. سازماندهی ارتش به تقلید از سازماندهی ارتش امریکا آغاز شد و همین سازماندهی پس از جنگ ایران و عراق و در زمان رهبری علی خامنه ای که فرماندهی کل قوا را نیز مانند شاه دراختیار گرفت، تقلید شد و علاوه بر سه ستاد نیروی هوائی، نیروی زمینی و نیروی دریائی، ستاد سپاه پاسداران نیز زیر مجموعه ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی تاسیس شد و سرلشگر فیروز آبادی رئیس آن شد که دو سال پیش جای او را سرلشگر پاسدار "محمد باقری" گرفت.

از جمله اخبار خواندنی این سال، یکی احضار و بازجوئی و بازداشت آیت الله کاشانی است که فکر کرده بود پس از همراهی با کودتاچی ها در سرنگونی مصدق بر صدر خواهد نشست، غافل از آن که شاه پس از تثبیت موقعیت خود نه ژنرال های کودتاچی را تحمل خواهد کرد و نه روحانیون طرفدار کودتا را. و دیگری قرار گرفتن "علینقی اردلان" در راس وزارت خارجه است. اردلان پس از بازنشسته شدن بدلیل دوستی که با دکتر مصباح زاده صاحب موسسه انتشاراتی کیهان داشت چند سال ریاست افتخاری دانشکده علوم ارتباطات و مطبوعات (دانشکده مطبوعات) را برعهده داشت و در سال انقلاب نیز بار دیگر به خدمت فراخوانده شده و وزیر دربار شاه شد!

عناوین این اخبار را در مرور رویدادهای ایران از انقلاب مشروطه تا انقلاب 57 در همین شماره راه توده دنبال کنید.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 673  راه توده -  29 آذرماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت