راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

چاله هائی

که متحدان امریکا

برای جنگ می کنند

ترجمه - کیوان خسروی

 

 

« تهدید آمریکایی ها نه از ناحیه روسیه، بلکه از دولت ایالات متحده آمریکا سرچشمه می گیرد.»

این چکیده مقاله شلدون ریچمن مدیر اجرائی موسسه آزادیخواهان است که در پرتال کانترپونچ منتشر شد. وی در مقاله خود این پرسش را دربرابر آمریکایی ها قرار می‌دهد: چه کسی می خواهد جنگ را به بهانه دفاع از اوکرایین علیه روسیه  بر سر  تنگه کرچ آغاز کند؟

 

 برای نویسنده جالب است که چه کسی شخصا آماده است با ارتش روسیه بخاطر تنگه بجنگد. چه کسی می خواهد در این جنگ فرزندانش کشته شوند؟ به عقیده شلدون ریچمن آمریکایی ها موظف نیستند مالیاتهای خود را برای تامین لشگرکشی های صلیبی ایالات متحده آمریکا در سراسر جهان تقدیم کنند. وی یاد آوری می کند که اتحادیه ناتو به مرزهای روسیه از جمله به جمهوری پیشین شوروی رسیده است. کاملا طبیعی است که روسیه این اقدامات را بعنوان تجاوز به امنیت خود در نظر بگیرد. نویسنده با کسانی که گسترش ناتو در دوران پسا شوروی را «عملی جنون آمیز»  ارزیابی می کنند موافق است.

شلدون ریچمن تاکید می کند، دولت اوباما از کودتایی در کیف حمایت کرد که در آن نئو نازی‌ها دست داشتند. پس از آن مسئله کریمه پیش آمد که در ساختمان امنیتی روسیه در طول سده ها مطرح است. بازگشت به ترکیب روسیه پشتیبانی اکثریت ساکنان کریمه را بدست آورد. شلدون ریچمن یادآوری می کند که کریمه بخشی از اوکرایین بود، اما اوکرایین خود بخشی از اتحاد شوروی بود. نویسنده با توجه به رویدادهای اخیر در دریای سیاه گمان می کند که با استفاده از حادثه تنگه کرچ رئیس جمهور اوکرایین پتر پروشنکو کاری مشکوک انجام داد که یادآور تحریک و یک توطئه‌ است به منظور تقویت مواضع ضعیف سیاسی خود و تحریک غرب به جدی گرفتن تهدیدهای فرضی از سوی روسیه. (اشاره به حرکت کشتی های جنگی اوکرائین برای منفجر کردن پل جدید و طولانی ارتباطی روسیه و کریمه است که ارتش دریائی روسیه آن را خنثی کرد و 24 نظامی کشتی های اوکرائینی را نیز بازداشت کرد- مترجم)

« پروشنکو گستاخانه تلاش کرد کشتی ها را از طریق تنگه کرچ، بدون انجام قوانین وضع شده اعزام دارد. در نتیجه کشتی ها بتصرف در آمدند و برخی از ملوانان مجروح شدند. شلدون ریچمن می پرسد، مگر پروشنکو نمی دانست که روسیه چگونه واکنشی را نشان خواهد داد؟ یا او انتظار واکنش دیگری را داشت؟». وی پیشنهاد می کند که از پروشنکو بپرسید چرا «آمریکایی ها باید بخاطر رئیس جمهور اوکرایین کشته شوند».

به عقیده شلدون ریچمن، روسیه تهدیدی برای آمریکا نیست و اروپا را تهدید نمی کند. وی می‌نویسد:

« تهدید آمریکایی ها نه از ناحیه روسیه، بلکه از دولت ایالات متحده آمریکا ناشی می شود». و نتیجه گیری می کند که «در دوران ترامپ ناتو همچنان رو به گسترش نهاد و او برخلاف باراک اوباما  در نظر دارد ارسال اسلحه به دولت اوکرایین را که نئونازی ها را نیز دربرمی گیرد و با دولت خودمختار در شرق اوکرایین می جنگد ادامه دهد».

سایت بنیاد فرهنگ استراتژیک مقاله دیگری نیز درمورد عملکرد اوکرایین به بهانه رویداد تنگه کرچ به نقل از مجله ناسیونال اینترست منتشر کرده که در آن به عملکرد و سیاست آمریکا نسبت به روسیه در رابطه با اوکرایین هشدار داده می شود. در این مقاله آمده است:

دُم سگ اوکرایینی نباید برای سگ آمریکایی بجنبد با طرح اوکرایینی‌ها ایالات متحده آمریکا به سوی سیاست خطرناک رویارویی با روسیه پیش می رود.

مجله آمریکایی ناسیونال اینترست گزارش می دهد که رفتار اوکرایین در تنگه کرچ  نمونه دیگری است که چگونه متحد آمریکا برای جلب حمایت نظامی آمریکا برای آنکه به اهداف کوته نظرانه خود برسد تلاش می کند. تد کارپنتر(تد گالن کارپنتر) نویسنده مقاله یاد آور می شود که گرجستان تلاش کرد این کار را در سال 2008، هنگامیکه در آنجا اختلاف ارضی با روسیه بخاطر دو منطقه «آبخازیا" و "اوستیای جنوبی" بوجود آمد انجام بدهد. در گزارشی که با حمایت اتحادیه اروپا تهیه شده بود، گفته شد که گرجستان مبتکر اقدامات نظامی که در آگوست همان سال آغاز شد، بوده است. این مجله می گوید، جای تردید نیست که رئیس جمهور گرجستان "میشاییل ساکاشویلی" انتظار داشت حمایت نظامی بمراتب بیشتری را از سوی ایالات متحده آمریکا و ناتو نسبت به آنچه او در نهایت دریافت کرد بدست بیاورد.

این نشریه به رهبران ایالات متحده آمریکا توصیه می کند که توجه بیشتری به اینگونه مانورها داشته باشند و به مردم اطمینان بدهد که آمریکا در این مناقشات درگیر نمیشود. مناقشاتی که هیچ ارتباطی به منافع آمریکا ندارد. تاکنون اغلب نمایندگان سیاسی و نخبگان رسانه ای چنان رفتار می کنند که گویی منافع و جاه طلبی های یک متحد یا «دوست» آمریکا با منافع کلیدی مردم آمریکا همخوانی دارد.

تلگرام را توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

 


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 673  راه توده -  29 آذرماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت