راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

سرمقاله 673

احساس فروپاشی قریب الوقوع

بسرعت در جامعه گسترش می یابد

 

 

مجموعه حوادث هفته های اخیر، چه در سطح حکومت و چه در سطح مردم، نشان می دهد که اوضاع کشور به سرعت به سمت هرج و مرج حرکت می کند. تورم و گرانی و کمبودهای فزاینده در کنار ثروت های تجملی وابستگان به قدرت، استیصال زحمتکشان و فقرا و پیوستن تدریجی قشر متوسط به جمع آنان، موج تظاهرات و اعتصاب های کارگران و معلمان و دیگر قشرهای اجتماعی و واکنش حکومت بصورت سرکوب و دستگیری و ارعاب که خود نشان از نداشتن راه حل برای بهبود و توقف آنها دارد؛ از کار افتادن نهادهای اداره امور؛ تسلط ثروت و قدرت و انواع و اقسام مافیاها بر دستگاه هایی که باید حافظ منافع عمومی باشند، در کنار بحران آب و روستاها عمدتا ناشی از کشاورزی صادراتی، بحران هوا، بحران مسکن، بحران حاشیه نشینی، بحران اعتیاد و مفاسد اجتماعی، بحران مدیریت ضعیف، فاسد و ناکارامد و انواع بحران های دیگر همه و همه احساس فروپاشی قریب الوقوع را در میان مردم دامن زده است.

نه تنها هیچ جشم اندازی برای حل بحران های پیشین و موجود وجود ندارد بلکه می توان براساس تجربه سه دهه گذشته پیش بینی کرد که بحران های موجود شدت خواهد گرفت و بحران های تازه ای نیز بر آنها افزوده خواهد شد. ناتوانی حکومت در برونرفت از بحران دو دلیل عمده دارد:

دلیل نخست ترکیب طبقاتی حکومت است که منافع نظامیان و تجار و مافیاهای شکل گرفته در خصوصی سازی ها در مرکز آن قرار دارد. هر تحولی، هر اصلاحی، هر گام در جهت بهبود وضع مردم با منافع اینان برخورد می کند و در نتیجه در برابر آن می ایستند و اجازه آن را نمی دهند. کافیست به همین ماجرای 15 میلیارد دلار ارز صادراتی که به گفته رئیس جمهور از کشور خارج شده و صادرکنندگان حاضر به بازگرداندن آن به کشور نیستند نگاه کنیم تا بدانیم ریشه مشکل در کجاست. تنها 1 میلیارد از این 15 میلیارد می تواند مشکل بسیاری از واحدهای کارگری در حال اعتصاب را حل کند ولی آنها این ارز را بر نمی گردانند و قوه قضاییه هم دست خود آنهاست. بنابراین منابع اقتصادی لازم برای حل بسیاری از بحران ها وجود دارد و با فروش حتی روزانه یک میلیون بشکه نفت نیز که پیش بینی آن برای سال آینده می شود می توان کشور را اداره کرد ولی منافع طبقاتی مافیاهای حاکم بر اقتصاد و حکومت و نهادهای انتصابی و قوه قضاییه و دستگاه تصمیم گیرنده می خواهد همین درآمد صادراتی و نفتی را هم چپاول کند، و اجازه ندهد که از آنها برای حل مسائل مردم و جامعه استفاده شود.

دلیل دوم و مهمتر بحران در ترکیب سیاسی حاکمیت و بویژه نقش منفی رهبر است. هم رهبر و هم بخش انتصابی حاکمیت تمایل جدی به یافتن راهی درازمدت برای برونرفت از بحران ها ندارند چرا که تصور می کنند می شود بحران ها را به حساب دولت و قوه مجریه گذاشت و برای تضعیف دولت از آن بهره گرفت. برای رسیدن به این هدف نقد دولت و قوه مجریه آزاد است و تشویق می شود ولی نقد رهبری بشدت سرکوب می گردد. آنها هنوز در توهم تسخیر قوه مقننه در انتخابات آینده بر بستر نارضایتی عمومی هستند و از تداوم بحران ها استقبال می کنند. این تصور و این سمتگیری یکی دیگر از دلایل ناتوانی کشور در برونرفت از وضع وخیم کنونی است.

همه اینها موجب شده که شرایط کشور بسرعت به سمت هرج و مرج حرکت کند که خود بیش از آنکه موضع دولت را ضعیف کند به تضعیف موضع رهبر انجامیده است. همه تلاش های رهبر و نهادهای انتصابی برای گرفتن قیافه اپوزیسیون به ضد خود انجامیده و امروز کمتر کسی است که نداند که وضع کنونی در واقع کارنامه سه دهه رهبری آقای خامنه ای و منتصبان وی است. هر کشور دیگری که در آن آنچه آقای خامنه ای تحویل گرفته با آنچه با هزینه کردن یک تریلیون دلار درآمد نفتی تحویل می دهد مقایسه می شد قطعا یا رهبر آن عزل و محاکمه می شد یا خود استعفا می داد و بنظر می رسد که بخشی از حاکمیت در نهایت به این راه حل نزدیک می شود. هرج و مرج و بحران شدیدتر از آن است که بتوان بندبازی را ادامه داد. شایعاتی که در مورد بیماری آقای خامنه ای در میان مردم وجود دارد، سخنان چند روز پیش وی درباره بی علاقگی اش به قدرت، و همچنین نقش تازه ای که مجمع تشخیص مصلحت گرفته که فراتر از مجلس سنا و برفراز قوا تصمیم گیری می کند می تواند نشانه ای از آن باشد که در بخشی از حاکمیت بعنوان یک راه حل میانه، واگذاری تدریجی اختیارات رهبر به مجمع تشخیص مصلحت مورد نظر قرار گرفته است. آیا می توان امید داشت که این راه حل روزنه ای را برای حل بحران ها باز کند؟ و یا احساس مردم بیش از امروز تقویت خواهد شد. این احساس که نظام و مملکت در حال فروپاشی است.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 673  راه توده -  29 آذرماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت