راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

تجار صادر کننده

چون مار زهری

از سوراخ در آمده اند!

 

 

اخیرا اقای روحانی در جلسه هیئت دولت از اقتصاددانان بانک مرکزی انتقاد کرد و گفت: "فرمول هایی که در دانشگاه ها خوانده اید نیاز به تجدید نظر دارد."

این سخنان و همچنین برخی تصمیمات برای کنترل صادرات و فشاری که دولت برای بازگرداندن ارز صادراتی به کشور به مافیای صادرات غیرنفتی وارد می کند موجب نارضایتی محافل و اقتصاددانان وابسته به تجار و مافیای واردات و صادرات شده است. در این چارچوب سایت "اعتدال" که تا چندی پیش خود را سخنگوی روحانی معرفی می کرد در هفته های گذشته بشدت علیه حسن روحانی وارد عمل شده و در مقالات متعدد وی را مورد حمله قرار داده است.

اعتدال در مقاله ای با عنوان "مسئول اصلی فقیرشدن مردم روحانی است" از قول محمد طبیبیان یکی از اقتصاددانی که خود را مورد خطاب رئیس جمهور دانسته می نویسد:" جناب رئیس‌جمهور خطاب به اقتصاددانان فرمودند، در مورد این فرمول‌ها که در دانشگاه خوانده‌اید تجدید نظر کنید، چون درست ‌کار نمی‌کند. این جمله ازلحاظ مختلف قابل ‌توجه است.  یکی تداوم تحقیر علم و خرد در دولت‌های پی‌درپی، چراکه اقتصاد علمی یکی از رشته‌های سنت خرد ورزی است مطالب من‌درآوردی و مغشوش بخشی از شبه اقتصاددانان داخلی را کنار بگذارید). دوم درک این‌که چرا مشکلات ما حل نمی‌شود. حل نمی‌شود چون تصمیم‌ها خارج از چارچوب این سنت اخذ می‌شود. ) سوم این‌که این بالانشینان علاقه‌ای به درک مبانی عدم توفیق خودشان هم ندارند..."

نفس اینکه اقتصاددانان کم سواد و متوهمی مانند اقای طبیبیان که سی سال در راس دستگاه های سیاستگزاری اقتصادی کشور قرار داشته و بار سنگینی در مسئولیت فاجعه اقتصادی کنونی کشور دارد از حسن روحانی انتقاد می کند بسیار مثبت است. می توان در واقع امیدوار بود که برای نخستین بار در میان مسئولان کشور تردیدهایی در مورد درستی توصیه های کسانی که در سه دهه گذشته سکان رهبری نظری اقتصاد کشور را بدست گرفته اند بوجود آمده است.

سخنان بی سروته آقای طبیبیان که چون به وی توهین شده پس "علم"  تحقیر شده بی ارزش تر از ان است که پاسخی لازم داشته باشد.  در واقع این سخنان نشان می دهد که وی حتی معنای  علم"  را هم نمی داند و تصور می کند با چسبیدن به یک ایدئولوژی منحط اقتصادی دانشمند و عالم شده است.  آن علمی که صندوق پول به ایشان توصیه کرده و قرار است مشکلات ایران و بورکینافاسو و سودان و فرانسه را با هم و یکجا حل کند بدرد خود ایشان و توصیه کنندگان به وی می خورد.

اما مهمتر از سخنان اقای طبیبیان موضعگیری تند سایت اعتدال وابسته به مافیای تجاری و صادرات علیه حسن روحانی است.  اعتدال می نویسد: "اکثریت آگاهان و مطلعان از اخبار نشست‌های هیئت دولت اتفاق‌نظر دارند که در جریان سیاست سرکوب ارزی فروردین امسال و تثبیت قیمت هر دلار در سقف 4200  تومان درحالی ‌که در بازار قیمت هر دلار بسیار بالاتر بود  تصمیم شخص رئیس‌جمهور بوده است. برخی منابع خبری می‌گویند او حتی علاقه‌مند بوده است نرخ هر دلار در 3800  تومان ایران تثبیت شود.  اما روحانی در روزها و هفته‌های اخیر با مسخره کردن اقتصاددانان و اینکه آن‌ها باید در مطالعات و فرمول‌های اقتصادی تجدیدنظر کنند می‌خواهد رد پای خود در تصمیمی که به فقیرتر شدن شهروندان ایرانی منجر شده است  را پاک کند. روحانی در تازه‌ترین سخنانش برخلاف اخبار منتشرشده می‌گوید درباره دلار 4200 تومانی همه دولت حاضر بودند و این نرخ پس از مشورت با اقتصاددانان اخذشده است . این در حالی است که حسن روحانی به‌طور خاص روی عدد یادشده تأکید داشته است. از سوی دیگر آگاهان می‌گویند در5 سال گذشته وی همواره در برابر واقعی و تک‌نرخی شدن نرخ ارز ایستادگی کرده است و حالا باید مسئولیت بی‌ارزش شدن پول ایران که به کاهش قدرت خرید شهروندان منجر شده است را بپذیرد."

منظور از همه این سخنان خشمگینانه دفاع از کسانی است که دهها میلیارد دلار ارز صادرات آب و مواد خام متعلق به همه مردم را ایران نه تنها در جیب خود گذاشته و رسما حاضر نیستند 15 میلیارد دلار آن را به کشور باز گردانند. بهانه قبلی آنها این بود که می خواهند ارز خود را به نرخ بازار آزاد بفروش رسانند و حالا که نرخ بازار آزاد پایین تر از حد توقع انان است ارز صادراتی را نگه داشته و منتظر دلار 25 هزار تومانی هستند تا بخشی از ارز صادراتی پتروشیمی یا مواد خام و اب فروشی را به کشور برگردانند. تمام نقد اینان بر دولت روحانی و سیاست به اصطلاح "سرکوب ارزی" همین کوشش دولت برای جلوگیری از بالا رفتن دوباره بهای ارز است.

بدیهی است تنها با اشاره از سیاست های سه دهه اخیر گذشت. باید این سیاست ها را در معرض بررسی و نقد کارشناسی قرار داد و ریشه های ان و وابستگی اش را در تامین منافع باندهای تجاری و مافیایی که مدافع ادامه آنها هستند شناسایی کرد و مردم را به همه جوانب و پیامدهای آن آگاه کرد. تنها در این صورت است که راه برای بازگشت واقعی از سه دهه فاجعه اقتصادی در کشور می تواند باز شود.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 673  راه توده -  29 آذرماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت