راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

عراق روی
امواج حوادث
به کدام ساحل
خواهد رسد؟

ترجمه از - کیوان خسروی
آنتون وسلف
بنیاد فرهنگ استراتژیکدر بغداد همچنان راهها برای تشکیل دولت جدید مسدود است. هشت وزارتخانه از 22 وزارتخانه همچنان بدون وزیر مانده است. از جمله دو وزارتخانه مهم دفاع و خارجه.
چهارم دسامبر نخست وزیر "عادل عبدالمهدی" نامزدهای این مقام ها را معرفی کرد، اما مجلس آنها را تایید نکرد. علیرغم فراخوان مستقیم رهبر معنوی شیعه آیت الله علی سیستانی به همه احزاب و گروه های سیاسی برای حمایت از ایجاد یک دولت جدید، تضادها بین جناح های مختلف مجلس بصورت بحران باقی مانده است.
مشاجره لفظی و مناقشه بین نمایندگانی ائتلاف « سایرون» به رهبری مقتدا صدر و سخنگوی مجلس "محمد الحلبوسی" به امری عادی تبدیل شده است.
رسوایی بزرگ در رهبری حزب اسلامی «الدعوه» آغاز شد. دو همکار قدیمی که قبلا وزیر بودند بر سر این که کدامشان معاون رئیس جمهور شوند با یکدیگر درگیر مشاجره ای تند شدند.
حیدر العبادی رئیس شورای سیاسی این حزب خواستار برچیده شدن پست دبیر کلی (که آنرا نوری المالکی اشغال کرده بود) و نوسازی اساسی حزب شد تا جوانان به رهبری حزب راه یابند.
11 دسامبر پارلمان تصمیماتی دولت حیدر العبادی - از ماه ژوئیه تا اکتبر سال 2018 را لغو و اعلام کرد که این در این تصمیمات آئین نامه های قانون اساسی نقض شده است.

این مسئله واکنش سریع نخست وزیر سابق را برانگیخت و نشان داد که «مکانیسم انتخاب وزیران خلاف قانون اساسی بوده است». او درباره وخیم تر شدن اوضاع کشور هشدار داد. در شرایطی که گروه های سیاسی مترقی پس از 6 ماه هنوز نتوانسته روی ترکیب دولت توافق کنند، تردیدهای جدی درمورد توانائی مقامات برای اداره کشور نیز آشکار شده است.
این روزها در بغداد سالروز پیروزی بر داعش را جشن گرفتند. اوضاع در زمینه امنیتی حقیقتا بطور اساسی بهبود یافته است، اما علیرغم ادعاهای حکومت، دلایل کمتری برای شادمانی وجود دارد.

از آغاز سال 2018 در نتیجه درگیری های مسلحانه 3169 غیر نظامی کشته شده اند و این غیر از تلفات نظامی و امنیتی است که آمار آن انتشار نیافته است.

حملات تروریستی همانند سابق در استانهای نینوا، دیالی، بغداد، صلاح الدین و کرکوک ادامه دارد و اوضاع در استان انبار باعث شده که ارتش آمریکا در آنجا فرماندهی عملیاتی جدیدی را تشکیل بدهد. طی سه ماه گذشته حملات هواپیماها و هلیکوپترهای نیروی هوایی آمریکا بیش از 1400 پرواز جنگی را در مناطق مرزی سوریه انجام داده اند. دراین میان نیروی هوایی ترکیه نیز به بمباران پایگاه ها و اردوگاه های حزب کارگران کردستان ترکیه در خاک عراق ادامه میدهد.

مشکل بسیار مهم بازسازی مناطقی است که از چنگ داعش بیرون کشیده اند. صد ها هزار آواره می خواهند به خانه های خود بازگردند اما جایی برای بازگشت نیست.
12 دسامبر نمایندگان سازمان ملل متحد و نمایندگان اتحادیه اروپا در عراق به موصل سفر تحقیقی کردند و متقاعد شدند که این شهر برای زندگی عادی مناسب نیست. پاکسازی از مین و رسیدگی به آوار گان ادامه دارد و از زیر خرابه ها بیش از چهار هزار جسد بیرون کشیده شده است.
در سال 2019 برنامه هایی برای اجرای چند پروژه مشترک از جانب اتحادیه اورپا و سازمان ملل متحد به ارزش 5\95 میلیون یورو در نظر گرفته شده است، اما این مبلغ در مقایسه با برآورد خسارات و هزینه بازسازی ناچیز است. کسی پیدا نمی شود که کمک کند، همه از فساد می ترسند- هیچ سرمایه گذاری آماده ارسال بودجه به «سیاه چاله ها» نیست.

در اواخر نوامبر در استان بصره اعتراضات گسترده ای علیه دولت، فساد و بیکاری آغاز شد. آنها خواستار استعفای فرماندار و برگزاری همه پرسی در مورد استقلال و خودمختاری منطقه شدند.
درعین حال بسیاری از شرکت کنندگان «جلیقه های زرد» داشتند. چندی بعد اعتراضات دوباره آغاز شد اما اینبار شکل قهر آمیز به خود گرفت.
4 دسامبر معترضین تلاش کردند فرمانداری را بتصرف درآورند، نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ناآرامی ها از تجهیزات ویژه استفاده کردند، آتش سلاحهای گرم برای هشدار گشوده شد، بسیاری دستگیر شدند. در پاسخ به این عمل پلیس بصره با درخواست آزادی همه بازداشت شدگان محاصره شد و اعمال زور علیه تظاهرکنندگان پایان یافت. محاصره روز بعد پس از تضمین رسیدگی عادلانه به مسائل برداشته شد. 7 دسامبر در بغداد تظاهرات در حمایت از خواسته های ساکنان بصره برگزار شد.
تظاهرات و حوادث همچنان در روزهای بعد با حمله به ادارات امنیتی و دولتی حتی در شکل انفجار ساختمان ها ادامه یافتند. در ماه نوامبر یک هیئت روسی به ریاست معاون وزیرخارجه از بغداد بازدید کرد. م.بوگدانوف توسط رئیس جمهور عراق، نخست وزیر، وزیر امورخارجه و دیگر مقامات بلند پایه ای که ضرورت توسعه روابط دوجانبه در همه عرصه ها را تایید می‌کردند استقبال شد. وزیر دارایی عراق بیانیه ویژه ای صادر کرد که در آن از شرکتهای روسی که در عراق فعالیت می کنند تشکر شد و به نقش و تلاش آنها و به «آمادگی این شرکتها برای کمک برای غلبه بر مشکلات در صورت بروز آنها» اشاره شد.
مشکلات زیادی وجود دارند، اما شرکتهای روسی مسائل خود را بویژه بطور مستقل حل کرده و می کنند. سرویس مطبوعاتی نخست وزیر جدید عراق عبدالمهدی گزارش داد که «رئیس دولت پیام شخصی از سوی رئیس جمهور پوتین و نخست وزیر د.مدودوف درباره ضرورت تقویت مناسبات دوجانبه همراه با تبریک تشکیل دولت جدید و دعوت به بازدید از فدراسیون روسیه دریافت کرده است. در پاسخ نخست وزیر عراق دعوتنامه ای برای ولادیمیر پوتین جهت دیدار از عراق فرستاد».
ناظران محلی اشاره کردند که 28 نوامبر وزیرامور خارجه فرانسه به آگاهی رسانده که: 11 فوریه رئیس جمهور امانوئل ماکرون قصد دارد دیداری چهار روزه از عراق داشته باشد. کارشناسان در شبکه های اجتماعی درباره این دیدارها توافق نظر دارند که مشخص نیست رهبر روسیه با چه کسی در بغداد گفتگو می کند و ماکرون در آنجا چه کار دارد؟ نمیتوان به سخنان شگفت انگیز و بسیار صریح سفیر هند در عراق "پرادیپ سینگ" اشاره نکرد. او 29 نوامبر اعلام کرد که در آینده نزدیک کشور وی تجارت مستقیم با کردستان عراق از جمله واردات نفت از آنجا را آغاز خواهد کرد.
بیانیه ای نیز در زمان نشست اتحادیه صنایع بازرگانی و صنعتی کردستان (در اربیل) طنین انداز شد که طبق آن برای انعقاد قراردادها هیئت شرکتهای نفتی هند وارد کردستان شده اند. با توجه به بیانه های مکرر بغداد که همه اقدامات تجارت خارجی مستقل با تصویب مرکز فدرال انجام خواهد گرفت، بنظر می رسد که تحلیلگران هند بهتر از دیگران به این مسئله آگاهی دارند.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 674  راه توده -  6  دیماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت