راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

اتحاد ناگزیر

و بازگشت ناپذیر

میان چین و روسیه

سایت روسیه امروز( راشا تودی)

ترجمه - آزاده اسفندیاری

 

اخیرا روزنامه « آسیا تایمز» چاپ هنگ کنک گزارشی از روند به اجرا درآمدن برنامه ارو- آسیا توسط جمهوری خلق چین و روسیه منتشر کرد. در این گزارش آمده است، پس از کنفرانس اقتصادی سن پیترزبورگ در سال 2016 که ولادیمیر پوتین، اجرایی شدن ایده برنامه ارو- آسیا، توسط جمهوری خلق چین و روسیه را جزئی از سیاست خارجی این کشور اعلام کرد. در پی چنین تصمیمی، محافل علمی، امکان عملی شدن این برنامه را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. با این مفهوم که ایده ارو- آسیا، بازبینی روسیه به شرق و آسیا یعنی بازار های اقتصادی و تکنولوژی پایدار در آینده است. در نتیجه، اجرای طرح « یک مدار یک گزینه» ( بازگشایی جاده ابریشم ) که مبتنی است بر ابتکار جمهوری خلق چین، راه آینده همکاری استراتژی دو کشور، در مسیر جاده ابریشم را مشخص می کند. هر چند همگامی و همکاری روسیه با پکن در این زمینه نافی همکاری روسیه با کشورهای اروپایی نیست.

نویسنده مقاله براین نکته تاکید می کند که کارشناسان روسی، به ویژه در شرق دور به خوبی بر این امر واقف هستند که نخبگان روس بر تاثیر اروپا، طی سه قرن گذشته در زمینه ایدئولوژی، اقتصادی و جمعیت شناسی در حرکت های اجتماعی بی بدیل گذشته این کشور صحه می گذارند. روسیه طی سال های طولانی، نظام اداری و فرهنگ اروپایی را از همسایگان غربی خود به وام گرفته است اما موقعیت ژئوپلیتیکی این کشور، دروازه های دیگری را که منتهی به پل اقتصادی، فرهنگ و تمدن شرق می شود باز خواهد کرد.

کارشناسان علمی بر این باور هستند که مسکو در پی دست یابی به پارادیوم جدیدی است که نه تنها بر ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک منطقه تاثیر خواهد گذاشت، بلکه بر فرهنگ و ایدئولوژی روسیه نیز تاثیر گذار خواهد بود.

شرایط دستیابی به چنین امری از آمادگی خاصی برخوردار است. هر قدر تمرکز ایالات متحده آمریکا بر مهار جمهوری خلق چین بیشتر می شود، خلآء قدرت در آسیای جنوب شرقی نمایان تر خواهد شد تا جایی که حتی با اطمینان می توان گفت، نگاه ها در ژاپن و کره جنوبی به سمت روسیه متوجه خواهند شد.

خواه نا خواه روند پروژه ارو- آسیا، با مجموعه ای از طرح های اقتصادی مشترک، بتدریج شامل کشورهای ایران، ترکیه و هند هم خواهد شد. ضمن این که در هر صورت قزاقستان نیز به طور همزمان جزئی از برنامه اقتصادی اتحادیه ارو- آسیا و پروژه « یک مدار یک گزینه» خواهد بود.

کار برنامه بزرگ و فراگیر ارو- آسیا، در حال شکل گیری است و بدون تردید روسیه حلقه واسطی با سیستم ارو- آسیای شمالی، آسیای مرکزی و جنوب غرب آسیا خواهد بود.

امروزه جمهوری خلق چین و روسیه (به رغم تفاوت های سیستم اجتماعی .م)، تبدیل به متحدان اجتناب ناپذیر یکدیگر شده اند، زیرا هدف آن ها ایجاد جهان چند قطبی است و از این نظر در عمل بسیار به هم نزدیک شده اند.

روندی که دو کشور بزرگ در پیش گرفته اند برگشت ناپذیر است. با وجود تحریم ها و حتی تهدید جنگ علیه روسیه و جمهوری خلق چین، توسط ایالات متحده آمریکا، واقعیت شرایط سیاسی، اقتصادی و نظامی جهانی، راه بازگشتی را برای آن ها باز نگذاشته است:

بگذار در مسیر پر پیچ وخم راه ها و دشواری ها، سگ های شیطانی عوعو کنند اما کاروان ادغام پویایی ارو- آسیا همچنان به حرکت خود ادامه خواهد داد.

 

 

https://russian.rt.com/inotv/2018-12-15/Analitik-Asia-Times-sobaki-sankcij

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 674  راه توده -  6  دیماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت