راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

نه تنها زمین

که آسمان هم

نا امن می شود!

اومانیته - جعفر پویا

 

ایالات متحده برای حفظ هژمونی استراتژیک و تکنولوژیک خود مجددا خود را سازماندهی میکند.  رئیس جمهور امریکا هفته گذشته از پنتاگون خواست تا یک شعبه جدید در وزارت دفاع ایجاد کند. او گفت که به مقامات قضائی سفارش داده که در قانون اساسی یک فرماندهی فضایی برای ایالات متحده ایجاد کند. میک پنس، معاون رئیس جمهور در دیدار از مرکز فضائی کندی در فلوریدا که برای راه اندازی ده ماهواره (ژ پ اس) رفته بوداعلام کرد. "دوره جدیدی  برای دفاع از امنیت ایالات متحده از امروز در فضا آغاز میشود". این تصمیم منجر به سازماندهی مجدد پنتاگون میشود. اکنون مسئولیت تازه ای به  ده مسئولیت در دستور کار نظامی پنتاگون افزوده میشود .

 

تا پایان فرمان فضائی بین سالهای 1985 تا 2002 این نیروی هوائی امریکا بود که اکثر تلاش ها را در زمینه توسعه فضائی فراهم می کرد. اما در سال های اخیر در این زمینه سرمایه گذاری کمتری صورت گرفت و نیروی هوایی ترجیح داد تا در توسعه و تقویت هواپیماهای جدید سرمایه گذاری کند .  نیویورک تایمز نوشت "حقیقت این است که سالهاست که کشورهای دیگر سلاح های الکترونیکی خود را توسعه داده اند تافرکانس ماهواره را گمراه و غیرفعال کنند. چین موشک هایی را مورد آزمایش قرار داد که قادرند ماهواره ها را نابود کنند. چین و روسیه در حال تلاش برای استقرار سلاحهای جدید در فضا هستند. (به احتمال زیاد اشاره به پرتاب یک موشک چینی درسال 2007 به ماهواره قدیمی هواشناسی چین است و همچنین پرتاب ماهواره روسیه برای تغییر مدار کاسموس 2499). 

در حقیقت سیستم های پیچیده و متراکمی برای محو فرکانس ماهواره ها و اختلال در فعالیت انها  وجود دارد اما هیچ سلاح فضائی هنوز در این عرصه وجود ندارد .  معاهده بین المللی که در سال 1967 امضاء شد هر نوع سلاح کشتار جمعی در مدار زمین را ممنوع اعلام کرد، با این حال  مسئله تجهیزات نظامی فضائی برای ارتش در سراسر جهان بسیار مهم است. ماهواره ها امکان نقشه برداری از زمین، تعیین اهداف و انتقال ارتباطات را دارند و فعلا برای جمع آوری اطلاعات و استفاده برای استقرار نیروهای نظامی بکار گرفته میشوند.  برآورد میشود که  250 هزار نمونه از تجهیزات نظامی امریکا برای کنترل به "ژ پ اس" نیاز  دارد . تنها امریکا نیست که نگران  برتری سیستم دفاعی در فضا است. روسیه از سه سال پیش نیروی فضایی خود را تشکیل داده و از سوی دیگر فرانسه نیز از ناوگان ماهوارهای ارتباطات برخوردار است و قرار است یک ماهواره "ث اس او 1 " برای مشاهدات نظامی به فضا فرستاده شود. به گفته مکرون رئیس جمهور فرانسه سال 2019 سال "استراتژی دفاع فضایی فرانسه" است. فرمان جدید ترامپ به وزارت دفاع امریکا با توجه به افزایش بودجه نظامی این کشور در سال 2019 به مبلغ 54 میلیارد یورو تعجب آور نیست.

ترامپ بدنبال برتری دفاع فضائی است و ارتش فضائی را به موازات نیروی زمینی و هوائی و دریائی برای ایالات متحده در نظر دارد. هزینه چنین پروژه هایی برای امریکا سنگین است.

مجلس سنا میتواند پروژه هایی را که بیش از حد گران است مسدود کند. حتی جیم متیس وزیر دفاع (که تا دوماه دیگر کنار گذاشته می شود) مخالف چنین طرحی است. ضمنا  ترامپ از قدرتهای دیگر متحد امریکا برای ایجاد یک سیستم دفاع فضائی به عنوان زمینه سازی مقابله دعوت کرده است. توصیه و دعوتی که برای کل جهان خطرناک است.

 

.https://www.humanite.fr/defense-donald-trump-la-conquete-de-lespace-665419

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 674  راه توده -  6  دیماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت