راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

روزشمار تاریخ ایران از انقلاب مشروطه تا انقلاب 57 – بخش 51

دیدار شاه با  چماقداران

و اوباش کودتای 28 مرداد

 

شاه در هیچ مراسم و یادبودی رسما از نظامیانی که برای او کودتا کرده و سلطنتش را نجات داده بودند تجلیل نکرد اما در عوض، از اوباش، چاقوکش ها، چماقداران و سردسته های گروه هائی که بنام مردم روز 28 مرداد در خیابانهای تهران به حرکت در آمده بودند طی دیداری تجلیل کرد. آنها را به حضور پذیرفت و دستور انتشار خبر این حضور و تجلیل را برای تشویق نسل های آینده آنها صادر کرد. عکس این مراسم از جمله عکسهای نادری است که سلطنت خواهان و بازماندگان رژیم شاه بشدت با انتشار آن مخالفند.

 

آنها که در این عکس می بینید 5 تن از رهبران اوباش تهران هستند که پیش از کودتای 28 مرداد حمله به اجتماعات سیاسی و دفاتر روزنامه ها را برعهده داشتند. آنها سرانجام نیز در کودتای 28 مرداد توانستند سیاهی لشکر خود را در جنوب تهران به حرکت در آورند. این سیاهی لشکر اگر از میان اوباش فاحشه خانه آن زمان تهران بنام "شهرنو" و یا خود زنان تن فروش نبودند، از میان دستجات سینه زنی، چاقوکش ها و باج گیری های حرفه ای و یا اوباش میدان تره بار تهران بودند که بنام "مردم" و در حمایت از شاه به حرکت در آمدند. هر کدام از آنها دهها سر دسته اوباش را تحت فرمان خود داشتند. شعبان جعفری معروف به شعبان بی مخ، یکی از آنها و جنجالی ترینشان بود به این دلیل که سالها یکی از فدائیان اسلام طرفدار آیت الله کاشانی بود. اندک زمانی پس از کودتا و بازگشت شاه به ایران، آنها نیز به خط شدند و به دیدار شاه رفتند تا به یادش بیآورند که همگی "تاج بخش" اند و سهم خودشان را از کودتا می خواهند. از جمله طیب حاج رضائی که میدان تره بار تهران را شاه کاملا در اختیارش گذاشت و هربار که شاه به جنوب تهران می رفت، طاق نصرت و آذین بندی خیابان های مسیر شاه به خرج و عهده او بود. درجریان 15 خرداد 42 گیج گیجی خورد و سر از میان طرفداران آیت الله خمینی در آورد، درحالیکه نه مذهبی بود و نه میدانست ماجرا چیست. برای تسویه حساب با شعبان جعفری و دسته سینه زنی اش رفت به تکیه او اما درتله 15 خرداد گرفتار آمد. سپهبد نصیری رئیس شهربانی که بعدها ارتشبد و رئیس ساواک شد و پس از انقلاب نیز اعدام، خرده حساب های قدیمی با طیب داشت و از فرصت استفاده کرد و او را به جرم شرکت در قیام 15 خرداد دستگیر کرد. لیست اعدامی ها را نزد شاه بردند و او که از خدمات و شاه دوستی طیب با خبر بود، دستور داد طیب را از لیست اعدامی ها در آورند اما سپهبد نصیری پیشدستی کرده و طیب را اعدام کرد و به شاه گزارش داد: فرمان ملوکانه دیر رسید!

این یادآوری ها برای آنست که وقتی امروز مداحان و اوباش چماقدار را صدر نشین بیت رهبری می بینیم تعجب نکنیم. ماجرای استفاده از اوباش علیه مردم عقبه ای دارد که در بالا به آن اشاره شد. البته حالا اوباش علاوه بر فدائی رهبر بودن، ایدئولوژی اسلامی هم برایشان درست کرده اند!

عکس از راست به چپ: طیب حاج رضائی (که در جمهوری اسلامی او را "حّر" لقب دادند) در نقش معرفی کننده بقیه اوباش به شاه، اکبر گیل گیلی، حسین رمضون یخی، محمود مسگر و حسن سعله ای.

 

 

 

 

سال 1335

 

فروردین ماه

 

1- دولت اعلام کرد یک باند فعال حزب توده در شمال دستگیر شدند. مرکز فعالیت این باند در آمل بود.

 

2- نخست وزیر عراق، وزیر دفاع انگلیس، معاون وزارت خارجه و فرمانده نیروهای امریکا در مدیترانه شرقی وارد تهران شدند.

 

3- عدنان مندرس نخست وزیر ترکیه و چودری محمد علی نخست وزیر پاکستان وارد تهران شدند.

 

4- مهندس رضا گنجه ای استاد دانشکده فنی و مدیر روزنامه فکاهی بابا شمل به وزارت صنایع و معادن منصوب شد.

 

5- امریکا به کمیته اقتصادی پیمان بغداد ملحق شد.

 

 

اردیبهشت

 

در این ماه خبر قابل توجهی نیست.

 

 

خرداد ماه

 

 

1- شورای دانشگاه تهران (زیر فشار جنبش دانشجوئی کشور و برای جلب رضایت دانشجویان در برابر کودتا) با مجانی شدن تحصیل در دانشگاه موافقت کرد.

 

تیر ماه

 

 

1- امریکا چهار هواپیمای جت به ایران بخشید.

2- سازمان آب تهران اعلام کرد تاکنون هفت هزار واحد مسکونی و کسبی از آب لوله کشی استفاده می کنند.

3- ایران پنجاه هزار تن گندم از امریکا خریداری کرد.

4- امریکا سی ارابه توپ 90  میلیمتری از محل کمک های نظامی امریکا به ایران داد.

 

مرداد ماه

 

1- دکتر محمد مصدق که به اتهام قیام علیه رژیم سلطنت به سه سال زندان محکوم شده بود پس از تحمل مدت مزبور از زندان آزاد شد ولی به احمد آباد تبعید و حصر خانگی گردید.

 

شهریور ماه

 

1- بامداد امروز اعضاء کمیسیون دادگستری مجلس که مذاکرات آنها با وزیر دادگستری به بن بست رسیده بود به کاخ شاه احضار شدند و شاه به آنها تکلیف کرد با رعایت قانون اساسی باید دست وزیر دادگستری را در تبدیل و تغییر قضات باز بگذارید.

2- به دنبال تهیه و تقدیم لایحه سازمان اطلاعات و امنیت کشور به مجلس سر و صدای مطبوعات بلند شد. وزیر جنگ در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که سازمان امنیت جانشین فرمانداری نظامی نیست. بلکه مانند همه سازمان های مشابه در دنیا فعالیت آن جلوگیری از عملیات خرابکارانه و اقداماتی است که مخالف مصالح کشور است.

 

مهر ماه

 

1- سرتیپ تیمور بختیار فرماندار نظامی تهران و حومه و فرماندار نظامی راه آهن با یکسال ارشدیت بدرجه سرلشکری رسید.

2- قانون تمدید حکومت نظامی در تهران و راه آهن سراسری تصویب شد.

3- شورای دانشگاه با تشکیل دانشکده های علوم اجتماعی و روزنامه نگاری موافقت کرد.

 

آبان ماه

 

1- مقررات حکومت نظامی در راه آهن سراسری لغو شد.

2- آیت الله سید محمد بهبهانی (حامی کودتای 28 مرداد) از شاه خواست برای جلوگیری از کشتار مسلمانان مصر راه چاره ای پیدا کند.

3- نخست وزیر ایران، عراق، پاکستان و ترکیه به دنبال اجتماع خود در تهران طی اعلامیه ای عمل اسرائیل را در مورد حمله به خاک مصر محکوم کردند و از فرانسه و انگلستان خواستند فورا نیروهای خود را از خاک مصر بیرون ببرند.

4- امور عشایری کشور به رکن دوم (اداره اطلاعات) ستاد ارتش  واگذار شد.

 

آذر ماه

 

1- اداره آمار و ثبت احوال جمعیت ایران را 000 / 955 / 18 نفر اعلام کرد. از این عده 9 میلیون و  645  هزار  نفر مرد و 9 میلیون  310 هزار  نفر زن هستند.

2- 250 نفر از امراء و افسران ارشد بازنشسته شدند.

 

دی ماه

 

1- اولین قطار مسافربری بین تهران و مشهد وارد مشهد شد. طول این راه 926 کیلومتر است.

 

بهمن ماه

 

1- ایران و شوروی در مورد واگذاری تاسیسات نفت خوریان اعلامیه مشترک دادند.

2- به دنبال استقلال کشورهای تونس، مراکش، لیبی و کشور ساحل طلا، انتظام وزیر امور خارجه برای ایجاد روابط سیاسی به آن کشورها سفر کرد.

3- کمیته مرکزی حزب ایران با امضای اللهیار صالح (از یاران نزدیک مصدق) اعلامیه ای انتشار داد و از دکترین آیزنهاور فرصت طلبانه به دفاع پرداخت.

4-  دولت امریکا رسما اعلام کرد که حمله به ایران بمنزله حمله به خاک امریکا است.

 

اسفند ماه

 

1-  رشت صاحب رادیو شد.

2- مجلس شورای ملی بدون بحث و مخالفت قانون تشکیل سازمان اطلاعات و امنیت کشور را که قبلا به تصویب سنا رسیده بود تصویب کرد.

3- غلامرضا تختی قهرمان کشتی ایران بازوبند قهرمانی گرفت.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 674  راه توده -  6  دیماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت