راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

53 نفر و مسائل روز ایران

چه سئوالاتی مطرح شد

و چه پاسخ هایی "عموئی" داد!

 

 

مدتی پیش تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی گفتگوئی را به تاریخ 18 آبان 97 با محمد علی عموئی، درباره تشکل 53 نفر انجام داد و منتشر کرد.

 https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

 پس از سخنرانی سئوالاتی نیز مطرح شد که عموئی به آنها پاسخ داد. سئوالات مطرح شده عمدتا به شرح زیر بود و متن گفتگو را نیز بصورت فایل صوتی می توانید بشنوید. البته از متن سخنرانی را تا آنجا که مقدور بود بصورت کتبی در همین شماره راه توده منتشر کرده ایم.

 

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

-  علیرغم اینکه اقتصاد کشور درحال فروپاشی‌ست و ارزش ریال ایران به یکی از بی‌ارزش‌ترین پول‌های جهان تبدیل شده، حال سوای بحران‌های دیگر که هرکدام برای سقوط حکومتی کفایت می‌کند، مانند محیط زیست، بحران اجتماعی، فرهنگی، آب و... چه عواملی سبب جلوگیری از سقوط حکومت می‌باشد و راه‌کار مبارزه برای طرد ولایت فقیه و استبداد دینی چیست؟

- تجربه‌ی حزب توده در سال 1320 به طور مشخص از نظر تئوریک وام‌دار فعالیت‌های پنجاه و سه نفر بود و از منظری دیگر انقطاعی از تجربه‌ی حزب کمونیست ایران در سال‌های 1299 و 1300. به نظر شما این انقطاع چرا صورت پذیرفت؟ چرا گفتمان حزب توده صد و هشتاد درجه متفاوت از گفتمان حزب کمونیست ایران بود؟

 - پس از ده‌ها سال مبارزه و جان‌فشانی بسیاری از مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی ارزیابی شما از جنبش چپ ایران چیست؟

-  پس از ده‌ها سال مبارزه، چه آموخته‌ای دارید که برای نسل جوان بیان کنید؟

-  کثرت بی‌سابقه نظریات متعدد در قالب اندیشه‌های "چپ" را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

-  بهترین الگو و برنامه برای جنبش چپ ایران از نگاه شما چیست؟

- عمده‌ترین ضعف جنبش چپ ایران از نظر شما کدام است؟

-  با توجه به 37 سال زندان چه تجربه‌ای از دو زندان شاه و شیخ دارید که بتوانید برای نسل جوان آن را ارائه کنید؟ از نظر بازجویی‌ها، زندگی در زندان و زندانیان و مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی و تفاوت‌های دیگر...

-  آیا به نظر شما چپ باید امروز به سیاست‌های مردم‌پسند و پوپولیستی روی آورد؟ ما شاهد این گرایش در اروپا هستیم، تا بتواند حربه راست افراطی را از دستش خارج کند؟

-  در صورت امکان در مورد نقاط ضعف و قوت ۵۳ نفر کمی توضیح دهید.

-  در کتاب خاطرات شما به نام "درد زمانه" خاطرات را از سال 1320 نوشته‌اید و اشاره‌ای به قبل از آن و محاکمه 53 نفر نکرده‌اید. آیا دلیل آن عدم تایید 53 نفر بوده است یا مطلب دیگری باعث شده؟

-  تحلیل شما از وضعیت حاکمیت، مردم و نیروهای تحول‌طلب و تغییر چیست؟

-  از یک حکومت موفق چپ نام ببرید که توانسته باشد رفاهی مانند رفاه دولت‌های غیرچپ‌ کشورهایی مانند سویس در جامعه ایجاد کرده باشد.

- شما تا چه حد به لزوم حزبی فراگیر برای مبارزه اعتقاد دارید و آیا می‌توان بدون در نظر گرفتن شرایط نوین جهانی همچنان بر الگوهای سابق تحزب اصرار ورزید؟ جایگاه دموکراسی را در احزاب چگونه تفسیر می‌کنید؟

-  نظر شما بطور مشخص در نیروهای درون جبهه تغییر، چه نیروهایی می‌توانند باشند و راهکار چگونه بایستی عملی گردد؟

- مقالات حزب را که در تمام عرصه می‌خوانید خوب است اما عملکردش در بزنگاه‌های تاریخی سست و بی تاثیر است. بطور مثال با وجود داشتن پرسنل رده بالا در ارتش در مقطع کودتای ۲۸ مرداد عملکرد خیلی خیلی بی‌اثری داشت. توده‌های تشکیلاتی زیادی هم غیرنظامی داشت. چرا، چرا..........

-  نظر شما در مورد حزب توده ایران و راه توده چیست؟

-  همانطور که می‌دانید اکثر اعضای حزب توده ایران کسانی هستند که دارای سن بالا هستند و عملا با وجودی که از نظر تئوریک وزنه‌ای قوی محسوب می‌شوند ولی در فعالیت‌های اجتماعی و حزبی قوی نیستند. نظرتان را در این مورد بیان فرمایید.

- آیا یکی از اشتباهات حزب توده ایران پس از انقلاب قربانی کردن آزادی‌های فردی مثل حجاب و آزادی‌های سیاسی پای شعارهای ظاهرا ضدامپریالیستی نبود؟

-  آیا امکان دارد نظرتان را در مورد برنامه‌ی مصوب ششمین کنگره‌ی حزب بیان فرمایید؟

- موقعیت کنونی حزب توده ایران را در شرایط حاضر چگونه ارزیابی می‌کنید و اتحادش را با سایر جریانات سیاسی چگونه می‌بینید؟

-  تعریف من از چپ‌ حکومت شورایی‌ست که در آن پرولتر هم‌ مالک است، هم کارگر و طبقه بورژوا اساسا وجود خارجی ندارد.

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh


 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 674  راه توده -  6  دیماه  1397

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت