راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

فشار امریکا

برای انفجار

دیگ بخار در ایران

دمیتری سِدوف- بنیاد فرهنگ استراتژیک

ترجمه - کیوان خسروی

 

   

پانزدهم نوامبر دولت ایران افزایش بهای بنزین را به دو برابر در چارچوب سهمیه 60 لیتری برای یک راننده و سه برابر خارج از سهمیه اعلام کرد. هزینه یک لیتر بنزین در کشور به یک دلار با متوسط حقوق 400 دلار نزدیک شد. این یک فشار و جهش جدی برای افزایش قیمتها است. رالو ایران در برابر دلار تضعیف می شود. بانک جهانی برآورد کرد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2019 به 4,5 درصد کاهش خواهد یافت. در سیستم بانکی ایران بحران شدت می یابد. منابع مالی کشور هر چه در برابر تهدید شوکهای خارجی، مانند درگیری های نظامی احتمالی یا کندی بیشتر صادرات نفت بیشتر آسیب پذیر تر می شوند. صندوق های بازنشستگی دولتی جمهوری اسلامی ایران در وضعیت دشواری قرار گرفته اند. طبق وضعیت سال گذشته شمار رسمی مستمری بگیران ایران شامل 7/4 میلیون نفر، 10 درصد از کل شمار جمعیت کشور بود و در این میان  جمعیت کشور به سرعت در حال پیر شدن است. طبق آمار صندوق بین المللی پول سطح بیکاری رسمی در سال گذشته در میان جوانان ایرانی به 27 درصد و در میان فارغ التحصیلان به 40  درصد رسیده است. «فرار مغزها» در بخش پزشکی زیاد است و پزشکان و پرستاران هرچه بیشتر تلاش می کنند کشور را ترک کنند. ایران با کمبود داروهای ضروری تولید خارجی روبرو است.

افزایش بهای بنزین منجر به اعتراضات توده ای و آشوب از 20-15 نوامبر شد. در جریان سرکوب این اعتراضات بیش از هزاران نفر دستگیر و صدها نفر در سطح کشور، کشته شدند. به گزارش «روپرت کولویل» نماینده کمیسر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، اوضاع در ایران «بسیار جدی» است. دولت اینترنت را قطع کرد و تنها از بیستم نوامبر رفع ممنوعیت اینترنت را بتدریج برداشت. در بحبوحه اعتراضات «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا گفت که «شهروندان ایران! آمریکا صدای شما را می شنود، از شما پشتیبانی می کند و بهمراه شماها مبارزه می‌کند». نوزدهم نوامبر در وبسایت رسمی وزارت امور خارجه آمریکا اطلاعیه ای ظاهر شد مبنی بر اینکه« روحانی رئیس جمهور ایران به 8/4 تریلیون دلار صندوق توسعه ملی برای تامین بودجه تروریستها» دستبرد زده است. دولت آمریکا مستقیما در ناآرامی های ایران شرکت می کند. تهران به شدت از دخالت در امور داخلی کشور انتقاد کرد. «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خطاب به ایالات متحده گفت: "دولتی كه تحریم های اقتصادی را علیه كشور ما تحمیل می كند، تأمین غذا و دارو برای سالمندان و بیماران را مسدود می كند، حق ندارد اظهار كند كه از ملت ایران حمایت می كند." در همان روز «پومپئو» از تشدید تحریم ها علیه ایران خبر داد؛ استثنائات تحریم هایی که قبلاً اعمال شده بودند، لغو شدند.

فشار بر ایران در حال افزایش است. طبق برجام کارخانه غنی سازی اورانیوم در «فردو» قرار بود با کمک روسیه برای تولید ایزوتوپهای پایدار مجددا توسعه یابد. اما پس از خروج آمریکا از توافقنامه رئیس جمهور «حسن روحانی» اعلام کرد که تهران بخشی از تعهدات خود را به حالت تعلیق در می آورد و به دیگر شرکاء دو ماه فرصت می دهد تا به تعهدات خود باز گردند. آمریکا واکنشی نشان نداد و ایران از آستانه غنی سازی پیش بینی شده برجام (67/3 درصد) ضمن رساندن این رقم در تاسیسات «فردو» به 5/4 درصد فراتر رفت. در این میان تهران تذکر می دهد که آماده است به اجرا برجام بازگردد، چنانچه طرفهای دیگر همین کار انجام دهند. در واشنگتن همه اینها نادیده گرفته می شوند. «پومپئو» اعلام کرد که «مقدار مجاز اورانیوم غنی شده برای دولتی که تروریسم را تامین مالی می کند باید معادل صفر باشد». اگر چه تحریمهای جدید علیه تاسیسات «فردو» تاثیر اقتصادی مستقیمی بر ایران ندارد، اما منجر به وخامت و تشدید  بیشتر اوضاع می شوند. انتظار می رود که تهران به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد و این امر دستان آمریکا را باز می گذارد. فشار بر جمهوری اسلامی ایران بیشتر افزایش خواهد یافت. گام به گام واشنگتن دیگ بخار ایران را به یک نقطه بحرانی می رساند. سیاست« تسلیم یا رنج و عذاب» که «مایک پومپئو» در ماه مه سال 2018 هنگام خروج آمریکا از برجام آنرا اعلام کرد، ادامه دارد.

 

https://www.fondsk.ru/news/2019/11/22/vashington-dovodit-kipenie-iranskogo-kotla-do-kriticheskoj-tochki-49520.html

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 717 - 7 آذرماه 1398

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت