راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

 

رویدادهای دهه 30 را باید دانست

آغاز انقلاب 57، هیچ شباهتی

 به ج. اسلامی کنونی نداشت

    

هرکس که از جمهوری اسلامی امروز بعنوان نظامی که در آن ارتجاع مذهبی دست بالا را پیدا کرده یاد می کند، باید به تاریخ دهه 1330 مراجعه کند، در غیر اینصورت از ریشه های فاجعه امروز غافل می ماند. شیعه گرائی افراطی در همین جمهوری اسلامی، زمینه را برای باز شدن پای اسرائیل به خلیج فارس فراهم کرد. امریکا و اسرائیل ماهرانه روی سیاست های این نظام مانور کرده و پیش آمده اند. این افراط گرائی شیعه در زمان دولت مصدق هم مزاحم حادثه آفرین دوران او بود. "مهدی عبد خدائی" جوان 14 ساله همان سالها عامل اجرای ترور دکتر حسین فاطمی وزیر امورخارجه میهندوست دکتر مصدق شد. آن کلت کمری که با استفاده از آن به سوی دکتر فاطمی شلیک کرد را امثال مصباح یزدی های دهه 1320- 1330 بدستش داده و گفته بودند که ترور فاطمی یک اقدام انقلابی است. و او همان کرد که شاه و انگلیس بعد از کودتای 28 مرداد کامل کردند. تیرباران فاطمی!

 

عبدخدائی پس از آن ترور که منجر به نیمه فلج شدن پای فاطمی شد مدتی زندانی و سپس آزاد شد. نظیر بسیاری از حوادث مشابه که در جمهوری اسلامی روی داده است. مانند آزادی "سعید عسگر" عامل ترور "سعید حجاریان".

در جمهوری اسلامی - البته جمهوری دوم که از آستانه در گذشت آیت الله خمینی آغاز شد- عوامل ترورهای حکومتی بر صدر نشانده شدند. همچنان که شکنجه گران. نگاه کنید به گذشته امثال سردار نقدی و یا "رحیم پور ازغدی" که حالا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و سخنران نوبتی نماز جمعه تهران می شود. یا سردار نقدی که شکنجه گر شهرداران 12 گانه تهران بعد از انتخابات 76 و پیروزی محمد خاتمی بود و بعدها فرمانده بسیج شد. اینها فقط نمونه اند.

عبدخدائی نیز بعد از انقلاب 57 شد رهبر فدائیان اسلام. یعنی جانشین نواب صفوی. سید جوشی و تند خوئی که 60 و چند سال پیش همان افکار و اندیشه هائی را داشت که طالبان و داعش دارند و شاه و انگلیس، با واسطه او را بازی دادند و عامل ضدیت با مصدقش کردند و چند ترور هم روی دستش گذاشتند.

هر کس که جمهوری اسلامی امروز؛ داعش و طالبان را ببیند اما به تاریخ دهه 1330 ایران مراجعه نکند، در یک غفلت تاریخی اسیر می ماند. چنان که ظهور داعش را ببینیم اما غافل بمانیم از 8 سال شعارهای احمدی نژاد و حامیانش و دیپلماسی تهاجمی آقای خامنه ای که به نوعی زمینه ساز ظهور داعش شد. آن شیعه گرائی افراطی، سنی گرائی افراطی سلفی را زائید. و امریکا و اسرائیل چه بازیگران ماهری هستند روی اشتباهات و خام خیالی های حکومت ها.

با مرور رویدادهای دهه 20 و 30 است که ما چشم و گوشمان بیشتر باز می شود و به این نتیجه می رسیم که پشت امثال نقدی ها، عماریون ها، برخی فرماندهان سپاه، بیت رهبری، حمله به سفارت عربستان، در پشت رد صلاحیت ها برای مجلس و دهها و دهها رویداد دیگر، دست هائی پنهان است که از جیب انگلیس و اسرائیل و امریکا و... بیرون آمده و می آید.

در آن دوران، آن ماجراجوئی ها و ترورها زمینه ساز کودتای 28 مرداد شد و در این دوران زمینه ساز مسخ انقلابی که آغاز آن هیچ شباهتی به فرجام کنونی آن نداشت.

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

  

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 755 - 27 شهریور ماه  1399

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت