راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

این صحنه ها را

در فیلم های هالیوودی نمی بینید!

 

 فیلیپ آلستون، گزارشگر سازمان ملل متحد طی گزارشی می نویسد: "من طی دو هفته در دیدارهای خود از شهر لس آنجلس انسان هایی را دیدم که برای بقای خود با مرگ دست و پنجه نرم می کردند. پلیسی را دیدم که در سانفرانسیسکو، تلاش می کرد گروهی از افراد بی خانمان را از گوشه خیابان ها پراکنده کند. مامور دولت به تکرار با این سوال از طرف بی خانمان ها مواجه می گشت: "کجا برویم؟". مردمی که هیچ کدام دندان سالم در دهان نداشتند و به علت نداشتن بیمه های درمانی توان مراجعه به پزشگ و دندان پزشگ برایشان میسر نبود. ضمن این که آن ها اساسا هیچ گونه فرصت شغلی در اختیار ندارند. در شرایطی که حکومت هیچگونه تدبیری جهت ساختن سرپناهی برای بی خانمان ها نیست، آن ها از درد ناچاری،  داخل کانال های فاضلاب بیتوته می کنند".

مقامات سازمان ملل از به کار بردن واژه نژاد پرستی پرهیز می کنند اما آمار این سازمان جهانی نشان می دهد  بیشتر فقرا و بی خانمان های امریکا از رنگین پوستان هستند، از جمعیت 40 میلیونی فقیر و بی خانمان امریکا 8 میلیون آنها سفید پوست هستند.

آنگس دیتون، برنده جایزه نوبل در زمینه اقتصاد که سال ها است در ارتباط با آسیب دیدگان اجتماعی و فقرا و بی خانمان ها در ایالات متحده تحقیق کرده است در روزنامه نیویورک تایمز می نویسد:

"رنج و بد بختی میلیون ها نفر در ایالات متحده آمریکا همانند کشورهای آسیایی و آفریقایی است، شاید بد تر از آن هم باشد. جامعه آمریکا با وجود قدرت اقتصادی این کشور از فقر مطلق رنج می برد. تعداد فقرا در این کشور در حال افزایش است و این روند بیشتر از آنچه که انسان فکر می کند شتاب دارد. در آمریکا 5.3 میلیون نفر در فقر مطلق زندگی می کنند. برای مقایسه در سیرالئون 3.2 ملیون نفر، در نپال 2.5 و در سنگال 5.3 یعنی به اندازه آمریکا. البته شهروندان در کشور های ثروتمند به خاطر در اختیار داشتن آب سالم و غذاهای مناسب تر، طول عمر بیشتری دارند."

آنگوسادیتون محقق و همکارش آنا کاسه، پروفسور اقتصاد دانشگاه بریستون در تحقیقات مشترک خود می نویسند: "سلامتی مردم ایالات متحده آمریکا روز به روز به وخامت می انجامد. خصوصا در بین سفید پوستانی که متعلق به طبقه کارگر هستند و تحصیلات متوسطه دارند. در میان آن ها نرخ مرگ و میر ناشی از خود کشی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر در حال افزایش است. به طور کلی علت اساسی افزایش مرگ و میر، ناشی از بد تر شدن وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه آمریکا است.

در لس آنجلس به مناسبت گرمی هوا، فقرا و بی خانمان ها در خیابان و یا بیغوله ها به سر می برند!

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 874  - 24 اسفند1401

                                اشتراک گذاری:

بازگشت