راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

مارش چپ در برلین
سالگرد ترور
دو رهبر بزرگ
حزب کمونیست آلمان
ترجمه و تدوین عسگر داوودی

 

روزنامه چپ گرای«یونگه ولت» چاپ آلمان گزارش داد که نهم ژانویه، در شرایطی که سوز و سرمای شدید و دمای زیر صفر درجه در برلین حرکت وسائل حمل و نقل شهری را کاملا کند کرده بود، هزاران تن از مردم این شهر مطابق رسم همه ساله راهپیمائی یادمان «روزالوکزامبورگ و کارل لیبکنشت» را برگزار کردند. آنها از جمله قربانیان بزرگ آغاز سلطه فاشیسم بر آلمان هستند. رهبران «حزب کمونیست» و «حزب چپ آلمان»و شماری دیگر از اعضاء احزاب چپ و دمکرات این کشور، دراین راهپیمائی حضور داشتند. «روزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت» پانزدهم ژانویه سال 1919 ترور شدند.
شرکت کنندگان در این «راهپیمائی» مطابق رسم همه ساله انبوهی از گل های میخک را نثار آرامگاه این دو مبارز کمونیست آلمانی کردند. راهپیمائی از طرف «حزب چپ آلمان» سازماندهی شده بود و از جمله شرکت کنندگان در آن مسئول حزب «لوتار بیزکی»، «گریگور گیزی»، «دیتمار بارتش» و خانم «پیترا پوی» و تعدادی دیگری از مسئولین حزب چپ آلمان و حزب کمونیست آلمان بودند.

برگزارکنندگان مراسم تعداد شرکت کنندگان در آن را 9 هزارتن اعلام کرده بودند، اما پلیس برلین این تعداد را 3 هزار تن اعلام کرد. مطابق بررسی «روزنامه یونگه ولت» تعداد شرکت کنندگان در این مراسم حداقل 8 هزار تن بوده اند.
راهپمائی علیرغم دشواری های ناشی از بارش برف و سرما و کمبود وسائل حمل ونقل شهری ساعت 10 صبح از چهار راه «فرانکفورترتور» به سمت آرامگاه «فریدریشس فلد» آغاز ودر ساعت 10.30دقیقه شرکت کنندگان با در دست داشتن پرچم های سرخ، تصاویر «روزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت» با شعار« هرگز فراموش نخواهند شد» به حرکت درآمدند. راهپیمایان همچنین در مخالفت با حضور نیروهای نظامی آلمان در افغانستان و خواست آزادی روزنامه نگار سیاهپوست آمریکائی «مومیا ابوجمال» از زندان، پلاکاردهائی را در دست داشتند. این روزنامه نگار از 28 سال پیش تاکنون در سلول مرگ به سر می برد.
جمع تشکیل دهنده راهپیمایان را گروه ها و احزاب چپ، ضد فاشیست و مارکسیست اروپا تشکیل می داد. در کنار این گروه ها فعالیت «حزب کمونیست آلمان»، «حزب چپ آلمان»، «سازمان جوانان کارگر آلمان»(مارکسیست ـ لنینیست)، «سازمان جوانان حزب چپ آلمان»، «سازمان دانشجویان حزب چپ آلمان»، «سازمان جوانان دموکرات آلمان»، مجموعه ای از فعالان مهاجر احزاب چپ ترکیه و کرد های این کشور که در برلین مقیم اند با نوشته هایی بر علیه نظام سرمایه داری در حرکت بودند.

یونگه ولت نوشت که پلیس برلین از ادامه برافراشته بودن پرچم های جمهوری دمکراتیک آلمان سابق ( د. د. ر) و سازمان جوانان کمونیست جمهوری دموکراتیک آلمان(ف.د.یوت) سابق جلوگیری کرده است.

روزا لوکزامبورگ، در بیست و پنجم دسامبر سال ۱۸۷۰ میلادی درلهستان به دنیا آمد. لهستان در آن تاریخ تحت سلطه روسیه تزاری بود. او ۱۸ ساله بود که به دلیل تعقیب سیاسی از سوی دولت وقت به سوئیس گریخت. در دانشگاه زوریخ در رشته ‌های فلسفه، علوم انسانی، سیاست و علوم اقتصادی به تحصیلات خود ادامه داد. تأثیرات او به عنوان تئوریسین سوسیال دموکراسی و مارکسیسم و مخالفت با نظامی‌گری بر جنبش سوسیال دموکراسی آلمان سایه افکند. او در ۱۸۹۸ به عضویت حزب سوسیال دموکرات آن زمان آلمان در آمد و بعدها یکی از اعضای جناح چپ این حزب شد. روزا لوکزامبورگ سپس از رهبران حزب سوسیال دموکرات آلمان شد، اما در آستانه‌ جنگ جهانی اول بدلیل حمایت این حزب از ورود به جنگ، به همراه همفکران رادیکال خود از حزب سوسیال دمکرات انشعاب کرد. او به همراه «کارل لیبکنشت» گروه بین المللی «اسپارتاکوس» را بوجود آورد که بعد ها هسته‌ بنیادین «حزب کمونیست آلمان» را تشکیل داد. «روزا» به عنوان یک نویسنده سیاسی نیز تعداد زیادی مقاله‌های انتقادی و تحلیل‌های اقتصادی از خود برجای گذاشته است که از جمله در روزنامه «لایپزیکر فولکس تسایتونگ» به چاپ رسیدند. او در دوران زندان تا سال ۱۹۱۸و سپس در جریان "انقلاب نوامبر" آلمان در روزنامه‌ «پرچم سرخ» مقالات خویش را منتشر می کرد. در اول ژانویه ۱۹۱۹ «حزب کمونیست آلمان» را بنیان نهادند. مرامنامه این حزب توسط وی نوشته شد. بعد از شکست انقلاب 1919 «روزا لوکزامبورگ» و همرزم وی «کارل لیبکنشت»، در پانزدهم ژانویه به طرز فجیعی به قتل رسیدند. مدت ها بعد (حدود دو ماه بعد) از این ترور، جسد روزا لوکزامبورگ در یکی از کانال های آب در برلین پیدا شد.

«کلاوس گیتینگر» فیلمساز و نویسنده چپ آلمانی در سال 1992 در اجلاس بین المللی «بررسی تاریخ جنبش کارگری آلمان» در توضیح محتوی کتاب جدید خود «یک جسد در کانال لاندوهه» اعلام کرد که مطابق بررسی های او، دستور ترور روزالوکزامبورگ و کارل لیبکنشت از مرکز «حزب سوسیال دموکرات» آن زمان آلمان و با موافقت «گوستاو نوسکه» وزیردفاع وقت و یکی از مسئولین اصلی حزب سوسیال دموکرات آلمان صادر شده است.
(پیش از آن «گوستاو نوسکه» بعنوان وزیر دفاع و فرستاده حزب سوسیال دموکرات آلمان در 14 نوامبر سال 1918 در سرکوبی قیام کارگران، سربازان و ملوانان، در شهر کیل آلمان قساوت خود را نشان داده بود.)
فیلمساز و نویسنده آلمانی مدعی است که دو رهبر جنبش کارگری آلمان شامگاه روز 15 ژانویه سال 1919 طی توطئه ای از پیش طراحی شده در هتلی به نام «عدن» در برلین دستگیر و در مسیر انتقال ظاهری به زندان ترور شدند. جسد «روزالوکزامبورگ» دو ماه بعد در «کانال آب لاندوهه» برلین پیدا شد.

راه توده 252 18.01.2009
 

بازگشت