راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

 

 

 

باجی که احمدی نژاد بی وقفه به فرماندهان سپاه می دهد، اگر برای جلب حمایت آنها برای دفاع از وی نباشد، زمینه سازی برای یک کودتای دیگر و جمع کردن آخرین پس مانده های سفره انقلاب 57 و تشکیل دولتی است که حاکم آن یک انورالسادات مصری خواهد بود.

احمدی نژاد
و فرماندهان سپاه
سفره مردم را
با خون رنگ کردند
آذرفریتاش

 

تحریم های اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های جداگانه امریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران که دولت کودتائی  احمدی نژاد سهم مهمی در فراهم ساختن زمینه تحمیل آن به ملت ایران فراهم ساخت، سرمایه گذاری شرکت های خارجی را در ایران متوقف کرده است. پروژه های صنعتی که با  تکنولوژی پیشرفته و سرمایه گذاری های خارجی و داخلی در حال اجراء بود متوقف شد. صنعت نفت و گاز قربانی سیاست غلط دولت  در پنچ سال گذشته شد.  نه تنها اقتصاد صنعت نفت و گاز ایران فلج شد، بلکه این سیاست های بحران زا کودتائی تاریخی را نیز روی دست انقلاب ایران گذاشت که با کودتای 28 مرداد رقابت می کند. دولت احمدی نژاد برای ثبات خود بخش عظیم پروژه های اقتصادی کشور را در اختیار قرارگاه  خاتم الا بنیاء سپاه پاسداران وشرکت های وابسته به آن گذاشت. در پای همه این قرارداد های امضاء احمدی نژاد دیده می شود .

قرارداد جدید21 میلیارد دلاری پارس جنوبی که شش فاز آن را احمدی نژاد  در منطقه عسلویه در شمال میدان گازی پارس جنوبی به شرکت های گمنام وابسته به قرارگاه خاتم الا بنیاء واگذار کرد، باج بزرگی بود که وی به فرماندهان سپاه داد تا حمایت آنها را از خویش تضمین و نه تنها تضمین بلکه اجباری کند!

این که اکنون در میان طرفداران و حامیان احمدی نژاد تردیدهای جدی نسبت به انگیزه های وی در این واگذاری ها و باج دادن ها به سپاه پاسداران درحال رشد است، نکته ای تازه و مهم است.

 احمدی نژاد که از برکناری خود در هراس است قرار داد فاز 13 را به کنسرسیومی از شرکتهای "پترو پایدارایرانیان" وابسته به سپاه پاسداران و "مینا" و "صدرا" واگذار کرد و در فاز 12 پارس جنوبی سازمان گسترش و نوسازی صنایع "ایدور" و شرکت "ملی حفاری" و شرکت "تاسیسات دریایی" را مشارکت داد. در فاز 19 پارس جنوبی شرکت "پترو پارس" و شر کت "تاسیسات در یایی"حضور دارند و فاز های 22؛23و24 به شرکت های "پتروسینا آریا" وابسته به قرارگاه خاتم الاابنیا ء و " صدرا" واگذار شده است. (شرکت صدرا در اثر بدهی به توسط قرارگاه خاتم الا بنیاء در چندسال گذشته به قیمت نازلی خریداری شد) این قراردادهای جدید درحالیست که دوسال پیش فاز 22و24 پارس جنوبی در ازای همکاری ترکیه برای انتقال گاز ایران به اروپا به کشور ترکیه واگذار شده بود و فازهای 13 و14 پارس جنوبی که با شرکت شل وریسول مشغول مذاکره بود و تفاهم نامه ای از سوی دو کشور به امضاء رسیده بود به مرحله اجراء نرسید. قرارگاه خاتم الا ابنیاء بعد از اینکه احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید فعالیت خود را در راه سازی و سد سازی آغاز کرد اما  اکنون با پشتیبانی رئیس جمهور و فرماندهان سپاه و علی خامنه ای بخش عمده ای از اقتصاد  نفت و گاز ایران را در کنترل دارد. البته هزینه سنگین این پروژه ها از طریق بانک مرکزی و شر کت نفت ایران و بدستور احمدی نژاد تامین می شود. با آغاز تحریم های بین المللی و کاهش فروش نفت از طرف کشورهای خارجی  کسری بودجه برای چرخش اقتصاد نفتی و گاز در ایران بوجود امد و اکثر پروژه های نفتی و گازی شرکتهای داخلی به تحویق افتاد که حتی با  واکنش و انتقاد نماینده کمیسیون انرژی مجلس در 25 خرداد روبروشد. حمید رضا کاتوزیان نماینده مجلس و مسئول کمیسیون انرژی مجلس در این باره به "عدم مدیریت مناسب؛ نبود سرمایه گذاری کافی و طرفداری غیر معقول در همکاری با شرکتهای  خارجی" را در مجلس مطرح کرد. احمدی نژاد در پاسخ این انتقاد گفت. "در گذشته بسیاری از پروژه ها منتظر جواب برخی کشورهای برای شر کت و یا تامین مالی منابع پروژه های داخلی بودیم اما امروز پیمانکاران با قیمت های معمولی پروژه های بزرگ را در اختیار گرفته اند و مشغول کار هستند". احمدی نژاد میگوید. "دولت 50 میلیارد دلار در منطقه پارس جنوبی سرمایه گذاری خواهد کرد" که این بودجه را از 100 میلیارد دلاری که در بانکهای خارجی داریم تامین می کنیم." ولی با تحریم های جدید شورای امنیت سازمان ملل این وعده ای توخالی است. پارس جنوبی که بزرگترین میدان گاز ایران است نیمی از ذخایر گازی کشور را در بر می گیرد. این میدان مشترک با قطر که بمدت یازده  سال پیش مورد بهره برداری از جانب قطر قرار گرفته است، سه برابر بهره برداری امروز ایران را استخراج می کند و گاز مشترک ایران را در جیب شیخ نشینان قطر و کنسرسیون های امریکایی اروپایی انبار می کند، فقط پنچ فاز آن که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به پایان رسید و مورد بهره برداری کامل قرار گرفت و چهار فاز دوره احمدی نژاد با آنکه به پایان رسیده نمخت دو فاز آن فعال است که بهره برداری از آن نیز کم است و دو فاز دیگر حتی گاز استخراج نمی کند. احمدی نژاد که قول رنگین کردن سفره مردم را با درآمدهای  نفتی می داد فقط سفره فرماندهان سپاه و شرکتهای وابسته به قرارگاه خاتم ابنیاء را رنگین کرد. از درآمد نفت و گازی دولت احمدی سفره مردم رنگین شد، اما به رنگ خون.

 

راه توده 273    7 تیرماه 1389
 

بازگشت