بازگشت

 

سرمقاله راه توده 114 دیماه 1380

دمکراسی ناب

و غفلت از

حقوق دمکراتیک

  

آن 10 میلیون رای انفجاری که به قیمت نظامی شدن حکومت نصیب احمدی نژاد شد، آراء غفلت مجموعه جنبش اصلاح طلبی و فرصت سوزی های تاریخی آن بود. حاصل نگاه غلط به مقوله دمکراسی ناب و غفلت از حقوق دمکراتیک و اقتصادی مردم. باز گردیم به چهار سال پیش و دلهره توده ای ها از این غفلت:

 

نزدیك به 5 سال حركت گام به گام جنبش عمومی مردم ایران برای رفرم و اصلاحات در جمهوری اسلامی و جان سختی مخالفان رفرم و اصلاحات برای حفظ قدرت حكومتی و ادامه غارتگری، كارنامه‌ای درخشان از شناخت گسترده مردم ایران از آنچه كه طی دهه دوم جمهوری اسلامی در ایران گذشته بر جای گذاشته است.

آن ها كه خواب بودند بیدار شده‌اند و آن ها كه بیدار بودند اما تنها و بی یاور، اكنون وسیع ‌ترین آگاهی ممكن توده‌های مردم بیدار شده را پشتوانه هر اقدام جسورانه‌ای دارند كه تحولات به تعویق افتاده را تحقق ببخشد.

         در چنین فضائی مخالفان تحولات به همان اندازه در كمین فرصت‌ برای مهار جنبش و حفظ موقعیت حكومتی خود هستند، كه طرفداران رفرم و اصلاحات باید در كمین آن باشند. به همان اندازه كه مخالفان اصلاحات می‌ كوشند برای خویش فرصت بسازند، طرفداران اصلاحات نیز وظیفه‌ای تاریخی برای ایجاد فرصت و بهره ‌برداری از آن را دارند.

         آن خطر بزرگی كه اكنون جنبش را تهدید می‌ كند، درست از همینجا، یعنی از درك فرصت‌های و فراهم ساختن فرصت‌هاست.

...

         آز‌ادی سیاسی به خودی خود و بدون جهت ‌گیری طبقاتی هیچ مفهومی ندارد. نه امروز مفهومی دارد و نه در طول تاریخ مفهومی داشته ‌است. آزادی سیاسی بدون جهت گیری اقتصادی هرگز معنا و مفهومی ندارد و بار طبقاتی آزادی‌ های سیاسی از همین مرز آغاز می ‌شود. آن كس كه چپاول می ‌كند آزاد است و نیازی به آزادی ندارد و آنكه چپاول و غارت شده ‌است آزادی را برای گرفتن گریبان غارتگری كه سفره‌اش را خالی كرده می ‌خواهد. با همین شناخت، وقتی امثال اكبرگنجی كمر همت برای افشای عالیجنابان خاكستری بسته بودند، ما بانگ برداشتیم كه "عالیجنابان اقتصادی را افشاء كنید!" آن فرصت از دست رفت اما ضرورت این افشاگری بر جای خود باقی ماند و در لحظات كنونی بیش از هر زمان دیگری اهمیت آن احساس می ‌شود.

         اگر از بیان صریح و ساده واقعیات اقتصادی جامعه برای مردم خود داری شود، نیرو و ظرفیت موجود در جنبش را همان‌ ها كه بزرگترین متهمین وضع كنونی اقتصادی كشورند به سود خود به حركت در خواهند آورد و آن را به سمت اصلاح طلبان منحرف خواهند كرد. آنها نه تنها خواهند توانست از این فرصت استفاده كرده و خود را از زیر ضربه بیرون بكشند، بلكه با همراهی‌ های عوامفریبانه خواهند توانست بخش‌ هائی از جنبش را با خود همراه كنند!

ادامه این بهره‌ گیری از فرصت‌ ها توسط مخالفان تحولات و تعلل نیروهای اصلاح طلب و طرفدار جنبش در استفاده از فرصت و گشودن پرونده‌های غارتگری و چپاول اقتصادی به سرعت برق و باد همان فرصت طلائی را برای مخالفان اصلاحات فراهم می‌ آورد كه در شیلی برای ژنرال‌ های ارتش فراهم آورد. آن ها توانستند با بهره‌ گیری از فرصت ‌های مشابه و با وعده بهبود وضع اقتصادی كشور، در حالی علیه دولت ملی دكتر آلنده كودتا كنند، كه مردم به نظاره ‌گر اوضاع تبدیل شده بودند.

         آنچه كه اجتماعی معملین در برابر مجلس فراهم آورد یك فرصت تاریخی بود تا نمایندگان مجلس با صراحت با آن ها سخن گفته و واقعیت ‌ها را بازگو كنند. مردم تفسیر و تحلیل نمی ‌خواهند، از اشاره و غیر مستقیم گوئی نیز خسته ‌شده‌اند. باید به قلب هدف زد تا مردم را برای یورش به سنگر مخالفان اصلاحات بسیج كرد. چنین اراده‌ای در مجلس ششم و در دولت هنوز ضعیف است و این ضعفی است بزرگ!

آیا لحظه افشاگری‌ های جسورانه اقتصادی پیرامون نهاد رهبری و ارگان‌های وابسته به آن بعنوان لانه بزرگ فساد اقتصادی نرسیده‌است؟ زمان بازگشائی پرونده مالیاتی این نهادها و شركت‌ های باصطلاح دولتی و در اصل وابسته به همین نهادها و بنیادها نرسیده ‌است؟ زمان بازگشائی پرونده اقتصادی دوران باصطلاح دوران سازندگی نرسیده ‌است؟ زمان بازگشائی دفاتر بانكی و بیرون كشیدن اسامی كسانی كه وام‌ های دریافتی از صندوق‌ بین‌المللی پول در دوران هاشمی رفسنجانی را به حساب‌ های شخصی واریز كردند نرسیده ‌است؟ كمیته امداد امام را نباید بازرسی اقتصادی كرد و حساب و كتابش را به مردم اعلام كرد؟ آن درصدهائی كه از صدور نفت و گاز و معاملات نفتی و خرید اسلحه به جیب آقایان و حساب‌های بانكی شان ریخته شده نباید بررسی و اعلام شود؟ موجودی سال به سال سه آستانقدس رضوی، حضرت معصومه و شاه‌ عبدالعظیم نباید در كنار موجودی حوزه ‌های علمیه قم، مشهد، اصفهان و شاه چراغ شیراز اعلام شود و برای مردم روشن شود كه آن ها در كدام امور اقتصادی فعال هستند؟ كانال انتقال میلیاردها دلار در 2 سال گذشته به نهادهای تبلیغات اسلامی در انگلستان و سازمان‌ های اسلامی در لبنان و دیگر نقاط جهان كدام بوده‌است و حساب و كتابش كجاست؟

         اینها را باید گفت تا معلمین و كارگران و كارمندان بدانند برای چه باید به خیابان بیایند و گریبان چه كس و كسانی را باید بگیرند.

         زمزمه می ‌شود كه در صورت برخی افشاگری ‌های اقتصادی جبهه دوم خرداد دچار انشعاب می‌ شود. ما با صراحت می ‌گوئیم كه هیچ جبهه‌ای تا ابد با تركیب اولیه خود باقی نمی ‌ماند، اگر باقی بماند نیز به معنای ركود عمل و تحرك آن جبهه ‌است. از درون هر جبهه متحرك و پویائی عده‌ای خارج می‌ شوند و در عوض جمعی افزوده می ‌شوند. بیش از نگران از جدائی‌ ها، باید نگران نپیوستن‌ نیروهای جدید به جبهه بود. ما امیدواریم كنگره دوم خرداد به این مسائل گرهی بیاندیشد و فضای بسته جبهه حكومتی را به سود فضای جنبش باز كند. این جسارت را دیروز كه هنوز به نیروهای ملی‌- مذهبی یورش برده نشده بود باید به كار گرفته می‌ شد و امروز ـ تا تاخیر نشده- برای جلب و جذب همه نهادهای مدنی بی‌اعتناء به تبلیغات فاشیستی "خودی" و "غیرخودی".

         در هر تحول اجتماعی آن جریان سیاسی كه لحظه اقدام را با توجه به برآورد نیروها زودتر تشخیص داده و جسورانه عمل كند، در میدان رهبری باقی می ‌ماند!

         زمان افشاگری‌ های بزرگ اقتصادی و جذب و جلب همه نیروها به گسترده ‌ترین جبهه ‌ها فرا رسیده‌است. در غیر اینصورت فرصت ها از دست رفته و همراه آن جمهوریت نیز اگر قربانی حكومت نشود، قربانی سلطنت خواهد شد

 

 

 

 

  فرمات PDF :                                                                                                        بازگشت