بازگشت

 

اتحاد چپ و ملیون

برای رهبری

اصلاحات در سوریه

  

احزاب ملی و چپ سوریه به شمول حزب کمونیست این کشور، گام های بلندی را برای ایجاد یک اتحاد ملی برداشته اند. آن ها نگران جان سختی دولت و الیگارشی حاکم در سوریه و افتادن ابتکار عمل  و مانور بدست امریکا در این کشورند.

دولت سوریه مخالف شکل گیری این اتحاد است و اخیرا نیز با محاصره محلی که قرار بود اجلاس این اتحاد در آن بر پا شود مانع تشکیل آن شد.

برای شرکت در این اجلاس ۴۰۰ تن از فعالان سیاسی شناخته شده سوریه دعوت شده بودند تا در باره «چشم انداز تغییرات در سوریه» بحث کنند. این اجلاس پس از کنگره اخیر حزب حاکم بعث سوریه تدارک دیده شده بود که در آن بخشی از رهبری این حزب، بازنشسته شدند و مسئله اصلاحات در حزب و سیاست های آن به بحث گذاشته شده بود.

در اجلاس اتحاد احزاب ملی و چپ که پلیس مانع برپائی آن شد، حزب کمونیست که با نام "حزب ملت" فعالیت می کند، اتحاد سوسیال دموكرات عرب، ائتلاف دموكرات كرد، جبهه كرد و  نماینده اى از حزب بعث حاكم دعوت شده بودند.

این اتحاد انجمنی را بنام "آتاسی" محل فعالیت خود اعلام داشته که دولت سوریه گفته است فعالیت آن غیرقانونی است. این اسم یادآور "نورالدین آتاسی" از بنیانگذاران بعث سوسیالیستی سوریه است.

 

 

اجلاس120 حزب چپ

امریکا لاتین در برزیل

 

دوازدهمین اجلاس احزاب چپ امریکائی لاتین با شرکت 120 حزب چپ‌‏، از 40 كشور آمریكای لاتین و جزایر كارائیب در «سائوپائولو»ی برزیل تشکیل شد. در این اجلاس قطعنامه ای صادر شد که بموجب آن، ضمن ابراز نگرانی نسبت به تهدید دمکراسی در کشورهای منطقه، اعزام هیئتی از رهبران احزاب چپ‌‏ به كلمبیا برای گفتگوهای صلح بین دولت «آلبارو اوریبه» رئیس‌‏ جمهوری كلمبیا و انقلابیون چپ‌‏ گرای این كشور را تصویب کردند.

اجلاس، مسائل جاری در نیکاراگوئه را نیز بررسی کرد و خواهان پیگیری جدی تر بحران سیاسی در این کشور و توطئه هائی که برای جلوگیری از بازگشت ساندنیست ها به قدرت در جریان است شد. آن ها این توطئه ها را بخشی از نفی دمکراسی و انتخابات در امریکای لاتین ارزیابی کردند که با توسل به آن سد راه به قدرت رسیدن چپ با آراء عمومی مردم می شود.

اجلاس چهار روز ادامه داشت و از جمله اسناد آن دفاع قاطع از دولت "لولا" اولین رئیس جمهور و نخستین دولت چپ در برزیل، بزرگترین کشورامریکای لاتین بود که زیر فشار سنگین تبلیغاتی و فشار اقتصادی آمریکا قرار دارد.

 

 

 

 

 

                                                                                                                            بازگشت