گفتگوی شرق با علی عموئی

ارزیابی خوش بینانه

حزب توده ایران از نیروهای مذهبی

مهندس بازرگان از عقب مانده ترین نظرات لیبرالیسم علیه آزادی دگراندیشان پیروی می کرد و دكتر سامى به شوخى، به من گفت: اگر دست من بود عمامه آقاى طالقانى را سر مهندس بازرگان مى گذاشتم.

ما به خوبى مى ديديم درون نيروهاى حاكميت نيروهايى هستند كه خواستار تعميق انقلاب اند و آینده منوط به یک روند تاريخى "كه بركه" بود. بالاخره راست برنده شد و زمانی كه برنده شد همه آن اميدهايى كه ما داشتيم نقش بر آب شد. اعتقاد دارم حاكميت بايد از هر امكانى براى مذاكره با آمريكا و برقرارى روابط متعادل با آمريكا استفاده كند. آن قدر كه – در سالهای پس از انقلاب- بهاء براى شعار ضد امپرياليستى داده شد، براى آزادى داده نشد و به گمان من اين صحيح نبود.

راه توده

شماره 385   دوشنبه 6 آذر ماه 1391

فرزداد دادگر

ابوالحسن خطيب

حسين قلمبر

فاطمه مدرسی


پایان فصل حضور درافغانستان

یادمانده های علی خدائی- 89

عقب نشینی

 از افغانستان

از نیمه های

 رهبری "گرباچف"

-----------------------------

حاصل یک هفته

موشک پرانی

و بمباران

میان اسرائیل و حماس

-------------------------------

جنبش مشروطه

نقش روحانیون

در سرنوشت

جنبش های اجتماعی

دکتر سروش سهرابی

-----------------------------

واقعیاتی که

با قتل ستار بهشتی

برهمگان آشکار شد

-----------------------------

پاسخ راه توده

به پیام های خوانندگان

-----------------------------

رابطه با امریکا

یگانه راه حلی که آقای خامنه ای

پیش پای مردم گذاشته

-----------------------------

چهره‌های درخشان-مریم فیروز

شریف ترین پزشکان

درروزهای سخت

درکنار توده ایها

-----------------------------

مجمع عمومی

احزاب آسیایی

در پایتخت

جمهوری آذربایجان

سایت حزب کمونیست روسیه

ترجمه آزاده اسفندیاری

-----------------------------

سقوط اصفهان به روایت کروسینسکی -5

روزهای مرگ

ونابودی در اصفهان

در آستانه سقوط

پادشاهی صفویه

--------------------------------

از فیسبوک آرشیو راه توده دیدن کنید

فهرست مطالب

حزب توده ایران

و قانون اساسی

 جمهوری اسلامی

-----------------------------

کلیه مطالب

مرتبط با "به آذین"

در فیسبوک

آرشیو راه توده

آقای خامنه ای از ترس مردم

گروگان باند احمدی نژاد است

ماجرای طرح سوال مجلس از احمدی نژاد سرانجام با دخالت آقای خامنه‌ای پایان یافت. نام این دخالت غیرقانونی "حکم حکومتی" گذاشته شده در حالیکه در هیچ کجای قانون اساسی چنین تعبیری به کار نرفته و چنین اختیاری به رهبر داده نشده است. این "حکم حکومتی" ولی بیش از آنکه قدرت حقوقی رهبر را نشان دهد ضعف حقیقی او را نشان داد.
ضعف و ترس در درجه نخست دربرابر میرحسین موسوی و جنبش سبز زیرا معلوم شد که آقای خامنه‌ای حاضر است هر تحقیر و فشاری را از ناحیه احمدی نژاد تحمل کند و با او مدارا کند مبادا که نتیجه بسود جنبش سبز و موسوی تمام شود.
ضعف دربرابر خود احمدی نژاد زیرا احمدی نژاد هم از موقعیت خود و هم از موقعیت ضعیف رهبر اطلاع دارد و بنابراین حاضر به عقب نشینی نیست و برنامه بدست گرفتن انتخابات آینده ریاست جمهوری را گام به گام پیش می‌برد. او با آگاهی از همین ضعف رهبر، با نزدیک شدن به بزنگاه انتخابات چهره ای مهاجم تر از گذشته از خود نشان خواهد داد.
بالاخره ضعف در برابر بخش وسیعی از "اصولگرایان" زیرا معلوم شد که پیغام و پسغام‌‌های پنهان و آشکار آقای خامنه‌ای و مداخله حداد عادل پیشکار "آقا مجتبی" دیگر کارساز و راهگشا نیست. زمان این شیوه‌‌ها و فصل الخطابی پشت صحنه به سر آمده است. پاسخ علی مطهری گرداننده اصلی طرح سوال مجلس به حداد عادل که او را کیف بر رئیس دفتر فرح خطاب کرد در واقع موقعیت و جایگاه علی خامنه‌ای را در میان این طیف از جناح راست نشان داد. به همین گونه بود سخنان وی که از ریاست جمهوری دوباره هاشمی رفسنجانی همچون راه حلی برای برون رفت از بحران کنونی پشتیبانی کرد.
اکنون و در شرایطی که همه چیز در ایران در حول انتخابات آینده می‌گردد این موقعیت ضعیف شده رهبر، نقش و توان او در برپایی یک انتخابات مهندسی شده را وسیعا کاهش داده و همه این را می‌دانند. اکنون هم اصلاح طلبان و طرفداران جنبش سبز، هم طرفداران احمدی نژاد و مشایی و هم "اصولگرایان منتقد" همگی می‌کوشند و چاره‌ای ندارند جز اینکه انتخابات آینده را عملا به یک رفراندوم برای رهبر تبدیل کنند. اگر رهبر نتواند 60 تا 70 درصد جمعیت پنجاه میلیونی واجد حق رای یعنی حداقل 30 میلیون تن را به پای صندوق‌‌ها بکشاند، عملا این بار نه با شعار "مرگ بر دیکتاتور" در خیابان ها، بلکه از صندوق های انتخابات، رای عدم اعتماد مردم را گرفته و از نظر آنان عزل شده است. احمدی نژاد به همین دلیل به پیروزی باند خود در انتخابات بسیار امیدوار است، زیرا از عمق ترس و وحشت رهبر از جنبش سبز و اصلاحات خبر دارد. با آگاهی از همین ضعف و وحشت رهبر بود که درامریکا با صراحت و در واقع خطاب به امریکائی ها اعلام کرد "بهار" نزدیک است. که اشاره اش به "بهار عربی" در ایران و به رهبری خودش بود. و باز سه بار با قاطعیت از پشت میکرفن سازمان ملل نوید بهار را داد و به خبرنگاران گفت که سال آینده نیز او را در سازمان ملل خواهند دید!
از نظر او برای اینکه انتخابات به رفراندم عزل رهبر تبدیل نشود و یا انتخابات به سود یک چهره موجه اصلاح طلب نظیر خاتمی و یا حتی چهره ای مانند هاشمی رفسنجانی تبدیل نشود که عملا این نیز یعنی رای به سقوط موقعیت رهبر، نیاز به وجود چهره‌ای است که بتواند بخشی از مردم را به پای صندوق بکشاند و این چهره از نظر او اسفندیار مشایی است. تلاش برای ایجاد حالتی دوگانه میان احمدی نژاد و اصلاح طلبان نه برای آن است که احمدی نژاد تصور می‌کند می‌تواند با چهره‌‌هایی نظیر موسوی و کروبی و خاتمی و حتی هاشمی رقابت کند، بلکه برای آن است که می‌داند رهبر تسلیم هر گربه رقصانی او می شود به این شرط که ریاست جمهوری به دست اصلاح طلبان نیفتد؛ حتی با قبول رئیس جمهور شدن رحیم مشائی. در پشت حکم آقای خامنه‌ای برای توقف سوال از احمدی نژاد در واقع بن بست رهبر در برگزاری یک انتخابات مهندسی شده در بیت رهبری پنهان است. بویژه که احمدی نژاد و باند او در یکسال اخیر بخوبی توانسته اند خود را از زیر ضربه خشم مردم بیرون کشیده، حساب خود را از خامنه ای جدا نشان دهد و رهبر را عامل اصلی بحران همه جانبه کشور و از آن خنده دار تر، عامل بازدارنده دولت برای کار کردن معرفی کند.
ما گزارش های بسیار مهمی از شهرستان ها و حتی روستاهای آذربایجان و مازندران دریافت داشته ایم که حکایت از خشم توام با نفرت مردم از خامنه ای و بتدریج "مظلوم" بودن احمدی نژاد دارد! شبکه مرموزی در سراسر کشور در حال جا انداختن مظلومیت احمدی نژاد است. بخش هائی از این گزارش را تا آنجا که ممکن و صلاح باشد در همین شماره راه توده منتشر می کنیم.

------------------------------------------------------------------------

نئونازی های یونان

روی موج بحران

جوانان را جذب می کنند

هفته نامه «فرایتاگ» چاپ آلمان

ترجمه عسگر داوودی

------------------------------------------------------------------------

روسیه بزرگ

30 سال پس از برژنف

گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست روسیه

ترجمه و متمم از: ا. م. شیری

 به فیسبوک

راه توده

بپیوندید

---------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

----------

آرشیو جدید
19 سال
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره 1 تا آخرین شماره ای که در برابر خود دارید

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 تماس با  راه توده

 

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

Tel:+49-30-36759721

آدرس پستی
Vernis
Postfach 200208
13512 Berlin
Germany

 

 

نقل مطالب منتشر شده در این سایت طبق
GNU و GFDL
با ذکر منبع آزاد است

آمار این سایت از طریق برنامه موزیلا قابل مشاهده است