پرده برداری از مجسمه
 "حسن قزلچی"
در سلیمانیه كردستان عراق

 

 

دولت خود گردان كردستان عراق، در يكی از ميادين شهر "سليمانيه"  كردستان عراق  كه تحت مدیریت اتحاد میهنی كردستان عراق به رهبری جلال طالبانی است، از مجسمه حسن قزلچی از رهبران كرد ایرانی پرده برداری كرد. در همین مراسم، میدان مزبور نیز به میدان "قزلچی" تغییر نام یافت.

 

خبر و فيلم مراسم پرده برداری از مجسمه قزلچی از تلويزيون ماهواره ای « كرد سات» پخش شد. همچنین گفته می شود مجموعه ای از آثار تحقیقی و نوشته های حسن قزلچی به زبان كردی اخیرا در كردستان عراق منتشر شده است.

 

حسن قزلچی از جمله محققین و پژوهشگران كُرد ایرانی بود كه به زبان عربی و فارسی نیز تسلط كامل داشت و سال ها در كشور بلغارستان زندگی كرده بود. او همچنین از اعضای كادر رهبری حزب توده ایران بود كه پس از انقلاب از بلغارستان به ایران بازگشت اما در جریان یورش به حزب توده ایران و دستگیری رهبران و اعضای آن در سال 1361- 1362 به زندان افتاد و در ماه های اول بازداشت، در زیر بازجوئی ها كشته شد. بسیاری از رهبران قدیمی حزب كمونیست منطقه خاورمیانه و بویژه عراق و سوریه و همچنین رهبران احزاب كُرد عراق، سوریه و تركیه با حسن قزلچی از نزدیك آشنا بودند و یا نام او را شنیده بودند. به همین دلیل كشته شدن او در زندان جمهوری اسلامی بازتاب وسیعی در میان این احزاب منطقه خاورمیانه و بویژه كُردها داشت. او از دوستان نزدیك "عزیز محمد" دبیر اول وقت حزب كمونیست عراق بود و با ملامصطفی بارزانی رهبر وقت كردهای عراق و پدر مسعود بارزانی (دبیراول كنونی حزب دمكرات كردستان عراق) نیز از نزدیك همكاری و دوستی داشت.