جنبش های اجتماعی ایران- احسان طبری ( )

قیام مزدکیان علیه

بردگی جنسی زنان در ایران

"مزدک" شاید پرچمدار نخستین آئین ایرانی باشد که علیه بردگی جنسی زنان قیام کرد. در زمان او تعدد زوجات و داشتن حرم های بزرگ برای اشراف مجاز بود. در حرم های اشراف علاوه بر کدبانوی حرم تعداد بی شماری زنانی که خادم جنسی بودند زندگی می کردند. ازدواج با محارم نزد اشراف مجاز بود. داستان "ویس و رامین" که فخرالدین اسعد گرگانی آن را با مهارت به شعر پارسی دری در آورده، داستان عاشقانه میان دو خواهر و برادر است. در این شرایط محرومیت های شدید جنسی مردم مستمند، تجاوزات خشن ناموسی از طرف اشراف به زنان دهقانان و فقرای شهری فراوان بود و از جمله شعارهای مزدک علیه این شرایط بود.

راه توده

شماره 563  پنجشنبه 21 مرداد 1395

آصف رزم دیده

علی گلاویژ

فرزاد دادگر

صابر محمدزاده


نامه دریافتی

 انقلاب را

 گام به گام از چشم مردم انداختند

----------------------------

تفاوت دو مقوله

1- بخش خصوصی

2- خصوصی سازی

در ج. اسلامی

----------------------------

پوپولیست های

ج. اسلامی

از کدام گوشه

سر در می آورند؟

--------------------------------

ایرج اسکندری

از بیم روحانیت

با انقلاب 57

مخالفت بود!

-------------------------------------

علی گلاویژ ( 13)

آغاز تکامل

سرمایه داری

در کردستان

-------------------------------------

گزارش مستقیم

از دادگاه

 قاضی محمد

----------------------------

دکتر مصدق

همان که بود

نه آن که می سازند

دنیا – 1358- ف – م. جوانشیر

----------------------------

جدال روحانیون قشری

با ملی – مذهبی ها

هویت اسلامی

یا هویت ملی

----------------------------

مسئله ملی

چه زمانی

و چگونه حل شود؟

تهیه وتدوین: کيوان خسروی

------------------------------------

 سرمقاله راه توده 563

عامل اصلی بحران ها

در جمهوری اسلامی چه کسی است؟

 

در هفته های اخیر نقد و انتقاد و حتی توهین به آقای حسن روحانی شدتی بیسابقه گرفته است تا جایی که برخی چهره های گمنام و منفور خواهان محاکمه ایشان شده اند. بیشتر این نقد و انتقادها متوجه موضوع برجام است در حالیکه اگر کسی قرار باشد برای برجام محاکمه شود آقای خامنه ای است. اگر آقای خامنه ای ایران را در تله تحریم و شورای امنیت سازمان ملل نیانداخته بود که نیازی به برجام برای بیرون آمدن از آن نبود! معلوم نیست چرا آقای خامنه ای نباید بابت گرفتار کردن ایران به دام تحریم ها عزل و محاکمه شود ولی آقای روحانی بابت بیرون آوردن سنگی که رهبر و پیشینیان او در چاه انداخته اند و پایان دادن به شرایط تحریم و خطر جنگ محاکمه شود. تازه آقای خامنه ای مدعی است که تمام مراحل مذاکرات برجام را زیر نظر داشته و با تائید او امضا شده است. در اینصورت در این مورد هم به لحاظ مسئولیت و ارجحیتی که آقای خامنه ای برای خود در دخالت در ریز و درشت امور مملکتی قائل است انصافا در هر محاکمه ای درباره هر مسئله سیاست داخلی و خارجی ایشان "فصل تقدم" دارد. نمی شود موقع تصمیم گیری ایشان "مقام معظم" باشد و موقع محاکمه بشود رهبر اپوزیسیون، اصلا وجود خارجی هم نداشته باشد، گویی اصلا چنین کسی در ایران وجود نداشته و دیگران باید به جای ایشان محاکمه شوند.

خود مقام معظم هم این را خوب می داند. مثلا همان ماجرای اختلاس ها. چرا آقای خامنه ای گفت آن را کش ندهید چون خودش می دانست اگر قرار شود کش داده شود پای احمدی نژاد و ضرورت محاکمه او و در نتیجه پای خود آقای خامنه ای هم به وسط می آید. فقر و فساد و فحشا و گدایی و دستفروشی و نابودی صنایع و حاشیه نشینی و دزدی و اختلاس و اقتصاد نفتی و خام فروشی و بیکاری و ... در هر کجای کشور که نگاه کنید دوران رهبری ایشان تل آباد نشده ای باقی نمانده است. هر رئیس جمهور منتخبی هم که آمد کاری بکند و به این نابسامانی ها خاتمه دهد، ایشان و بیت رهبری و هوادارانش و سپاه بر سرش ریختند و هر روز برایش یک بحران درست کردند و کشور را به اینسو و آنسو کشاندند و باز هم می کشانند. همین ماجراهایی که امروز برای آقای روحانی درست کرده اند قبلا برای آقای خاتمی درست کردند. گناه ایشان هم این بود و این هست که مردم به او رای داده بودند و به عنوان سیاستمداری پاکدست و اخلاق گرا محبوب مردم بود. حالا اگر آقای خامنه ای ۳۰ سال است که نه تنها خود را در هیچ انتخاباتی به معرض رای مردم نگذاشته است بلکه در همه انتخابات ها از هر نامزدی که پشتیبانی کرده رای نیاورده است گناه خاتمی و روحانی نیست. بنابراین به لحاظ مردمی و اصول دموکراسی نیز اگر کسی باید محاکمه شود خود آقای خامنه ای به عنوان رهبریست که نه او مردم را قبول دارد و نه مردم او را.

در واقع هم هیچگاه کسی را بابت اینکه مردم انتخابش کرده‌اند و دارد برنامه ای را که مردم بخاطر آن به او رای داده اند اجرا می کند محاکمه نمی کنند. مگر آقای روحانی با چه وعده ای سر کار آمد جز آنکه مشکل تحریم و قرار گرفتن ایران در شرایط خطر جنگ را رفع کند؟ مگر مردم ایران برای همین به او رای ندادند؟ آیا وفا کردن به قول و وعده جرم است و باید بابت آن توهین و تهدید شنید و محاکمه شد؟

آقای روحانی امروز مورد هجوم است چون جرات کرده به وعده های خود و خواست مردمی که به او رای داده اند پایبند باشد.اگر مثل احمدی نژاد با وعده حل معیشت مردم سر کار می آمد و فردایش با شعار "انرژی هسته ای حق مسلم ماست" بر سر مردم می کوفت رئیس جمهور خوبی بود و نظرات آقای خامنه ای هم به او نزدیکتر بود. هیچکس هم حق نقد و انتقاد او را نداشت. فراموش نکرده ایم که در دوران آقای احمدی نژاد، اقتصاد دانی یک مصاحبه در نقد حذف یارانه ها کرد، فردایش قوه قضائیه او را گرفت و به پنج سال زندان محکوم کرد. پنج سال زندان فقط بابت یک مصاحبه در نقد حذف یارانه! ولی اکنون همه تریبون ها خود منتقد شبانه روزی اقتصاد کشور شده اند و در حاشیه امنیتی کامل به سر می برند. از رادیو و تلویزیون و امامان جمعه و شکست خوردگان همه انتخابات ها و کسانی که مردم در هفتم اسفند به آنها رای ندادند و نشریات زنجیره ای گرفته تا خود آقای خامنه ای و بیت رهبری.  . ....ادامه

----------------------------------------------------------------------------------------

نخستین مصاحبه میرحسین موسوی

برای انتخابات 88

اعتقاد به جدائی فعالیت اتمی

از امور نظامی دارم!

----------------------------------------------------------------------------------------

آنها که نمیدانند

دهان نگشایند بهتر است


عقب ماندگی را

از افغانستان

پی بگیریم

 دکتر سروش سهرابی

سخنان متفاوت

پاپی متفاوت

در یک مصاحبه

گزیده و ترجمه - آزاده اسفندیاری


فریبکاری رسانه های امریکا

برای مخدوش ساختن چهره "ترامپ"

روسیه امروز – گزینش و ترجمه رضا نافعی


 فیسبوک

راه توده

---------

با تلگرام

راه توده

همراه شوید

--------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

-------

آرشیوجدید
19 سال
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره 1 تا آخرین شماره ای که در برابر خود دارید

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 تماس با  

راه توده

 

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

با آدرس ای میل زیر می توانید با ما تماس بگیرید
rahetudeh100@gmail.com

آدرس پستی
Vernis
Postfach 200208
13512 Berlin
Germany

 

 

نقل مطالب منتشر شده در این سایت طبق
GNU و GFDL
با ذکر منبع آزاد است

آمار این سایت از طریق برنامه موزیلا قابل مشاهده است