راه توده

شماره 592 پنجشنبه 26 اسفند 1395

علی گلاویژ

هدایت اله حاتمی

پرویز حکمت جو

دکتر هوشنگ تیزابی

"برخی بررسی ها..." - احسان طبری (48)

پایه های اختلاف ایدئولوژیک

در خود "قرآن" گذاشته شده!

آیات قرآن مساله «جبر» و «اختیار» را به شکل قاطع حل نمی کند و در آن آیات متناقضی هست که مطالب را برای فرد مسلمان پیچیده تر می سازد. از یک سو آیاتی است که صریحا حاکی از مختار بودن انسان است و از سوی دیگر آیاتی که از جبر انسان می گوید. این دو رشته آیات هر یک در جای خود صریح می باشند و به واقع با هم متناقض هستند. این آیات متناقض را به اصطلاح با هیچ سریشی نمی شود بهم چسباند. بنابراین از همان آغاز بحث های مختلف ایدئولوژیک در اسلام آغاز گردید. عده ای به دفاع از جبر و ملجاء و مجبور بودن انسان برخاستند و عده دیگر دفاع از اختیار و تفویض را وجهه همت قرار دادند و گروهی نیز راه وسط («سانتریسم») را برگزیدند.


نوروز

بر همگان مبارک

این، آخرین شماره راه توده در سال 1395 است و شماره 593 راه توده در نیمه دوم فروردین 1396 منتشر خواهد شد. پیشآپیش نوروز و فرا رسیدن بهار را از جانب شورای سردبیری راه توده به همه خوانندگان خود تبریک می گوئیم و برای ملت ایران نیز بهارانی خجسته را آرزو داریم. در همینجا، دست همه آنهائی که در سال 95 نیز در کنار راه توده ماندند و ما را با ارسال پیام، خبر، رهنمود و کمک های مالی در حد توان خویش یار رساندند به گرمی می فشاریم.

--------------------

ساده لوحان

تصور می کنند

مردم قالیباف را

انتخاب می کنند

--------------------

سیر رویدادها

در روسیه

تا رسیدن

به انقلاب اکتبر

یونگه ولت – ترجمه رضا نفعی

--------------------

شکل گیری ارتش درایران

معافیت ملاها

و پیش نماز ها

از خدمت سربازی

علی گلاویژ - 42

--------------------

سرمقاله 592

بسیج باید شد تا بتوان

توطئه حذف روحانی را خنثی کرد!

 

نزدیک شدن انتخابات آینده ریاست جمهوری میان "اصولگرایان" یعنی بازندگان ثابت همه انتخابات مهندسی باخته جمهوری اسلامی ولوله به راه انداخته است. وحشت، عوامفریبی، رقابت، دروغگویی، اتهام زنی، تخریب، بکارگیری صدا و سیما و هزینه‌های میلیاردی تبلیغاتی ویژگی فعالیت‌های راست حکومتی است که در دوران اخیر شکلی جنون آمیز به خود گرفته و تا انتخابات ریاست جمهوری این وضع ادامه خواهد داشت.

در این میان تشکیل به اصطلاح "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی" (جمنا) با محوریت سردار ذوالقدر امیدهای خفته‌ای را میان کسانی که از تجربه انتخابات مجلس دهم به باخت خود یقین کرده‌اند بوجود آورده است. اهمیت نقش سردار ذوالقدر به عنوان رئیس ستاد انتخابات جمنا در آنجاست که وی خود را رئیس جمهور ساز می‌داند. ذوالقدر پس از انتخابات سال 84 با افتخار اعلام کرد که توانسته با "عملیاتی چند لایه"‌ احمدی نژاد را رئیس جمهور کند. افتخار کشاندن کشور به سمت فاجعه و رئیس جمهور کردن همان کسی که بعدها گفتند "انحرافی" است.

آنچه ذوالقدر در انتخابات 84 بدان "عملیات چند لایه" نام داده بود عبارت بود از به میدان کشاندن چند نامزد و وانمود کردن آنکه قالیباف رئیس جمهور منتخب حکومت است و بالا کشیدن پنهان احمدی نژاد. در واقع حتی تا روز رای‌گیری، اعضای شورای نگهبان و سپاه 30 هزار نفره تقلب که به عنوان "ناظر" انتخابات مسئول دستکاری در آرا بودند نمی‌دانستند که قرار است به سود کدام نامزد آرا را جابجا کنند. تا آنکه در شب انتخابات تصمیم بیت رهبری و مجوز شرعی تقلب بنام احمدی نژاد بدانها ابلاغ شد. بقیه ماجرا را همه مردم ما می‌دانند، از خبر پیروزی کروبی و سپس خواب چند ساعته وی تا بیرون آمدن نام احمدی نژاد از صندوق‌ها در مرحله اول، و تخریب بیسابقه هاشمی رفسنجانی در مرحله دوم و … که همه جزیی از این عملیات چند لایه بود.... ادامه

-------------------------------------------------------------

دیدارهای

محمد علی عموئی با "به آذین"

تاریخ شفاهی

-------------------------------------------------------------

پیام های خوانندگان

وپاسخ های

  راه توده به آنها

آشتی ملی

به معنای نفی

تضادهای طبقاتی نیست

کیوان خسروی

-------------------------------------------------------------

 فیسبوک

راه توده

---------

با تلگرام

راه توده

همراه شوید

--------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

-------

آرشیوجدید
19 سال 
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره 1 تا آخرین شماره ای که در برابر خود دارید

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 تماس با  

راه توده

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

با آدرس ای میل زیر

 می توانید با ما تماس بگیرید
rahetudeh100@gmail.com

آدرس پستی

Postfach 126926
 10609 Berlin-
Germany

 

 

نقل مطالب منتشر شده در این سایت طبق
GNU و GFDL
با ذکر منبع آزاد است