خاطرات رفیقدوست- بخش پایانی جلد اول

یورش به حزب توده ایران

و ادامه جنگ با موشک "تاو"

این بخش پایانی خلاصه برداری از جلد اول کتاب خاطرات محسن رفیقدوست است که می خوانید. در این بخش با گوشه هایی از ماجرای سفر مک فارلن به ایران، معامله دریافت موشک "تاو" در برابر حذف حزب توده ایران از صحنه سیاسی انقلاب، تاکید آیت الله خمینی بر دو نوع رهبری فردی و شورائی تا پیش از درگذشت، و نکته ظریفی درباره املاک بهائی ها و املاک بهائیت را می خوانید.

همچنین با انتخاب روحانیونی برای تجدید نظر در قانون اساسی از میان روحانیت مبارز که تمامی آنها در دوران رهبری آقای خامنه ای کنار گذاشته شده و در انزوا قرار گرفتند.

 

راه توده

شماره 852  چهارشنبه 20 مهر 1401

حسن قزلچی و عزیز یوسفی. اولی در یورش به حزب توده ایران دستگیر و در زندان سر به نیست شد و دومی پس از  25 سال  زندان شاه در سال 55 از زندان آزاد شد. به کردستان رفت و روی شانه های مردم استقبال شد. به تهران بازگشت و چشم برجهان فرو بست. دو تن از رهبران حزب دمکرات کردستان ایران که در رهبری حزب توده ایران قرارگرفتند. هر دو نویسنده و شاعر و مترجم و مبارز کرد.

حسن قزلچی

عزیز یوسفی


سقوط ج. اسلامی

از خیال پردازی

تا واقع بینی!

----------------------------

اصلاحات

امروز در ایران

در چه مرحله ایست؟

----------------------------

تغییرات بزرگ در

استراتژی جنگی

روسیه در اوکراین
اومانیته- ترجمه جعفر پویا

----------------------------

ژاپن و آلمان

سنگر امریکا

در جنگ نیابتی با چین و روسیه شده اند

یونگه ولت- ترجمه عسگر داوودی

----------------------------

"کیف" کانون

تروریسم شده!

«والری بورت»

بیناد فرهنگ استراتژیک

ترجمه- کیوان خسروی

----------------------------

آخرین سخنان "کاسترو"

روسیه و چین

خواب های امریکا

و ناتو برای سلطه

برجهان را

باطل می کنند

سایت کوبائی "گفتگو"- ترجمه آذرنگ

----------------------------

روسیه امروز

از درون چه بحرانی

خود را بیرون کشید؟

روزنامه پراودا

ترجمه- آزاده اسفندیاری

----------------------------

 سرمقاله 852

عقب نشینی های موقت

چاره بحران اقتصادی و اجتماعی نیست

 

در هفته اخیر و بدنبال ادامه درگیری ها و تظاهرات اعتراضی در ایران نشانه هایی از عقب نشینی حکومت یا آمادگی برای تن دادن به انجام پاره ای اصلاحات به چشم می خورد. کنار رفتن گشت ارشاد و آزادی نسبی حجاب در خیابان ها، بالا گرفتن بحث نفوذی های داخل حکومتی که هدفشان عصبی کردن مردم به قصد ادامه اشوبهاست، عدم پخش سخنان معمولا تحریک کننده امثال رائفی پور از سیما و انتقاد نورنیوز رسانه نزدیک به شورای امنیت ملی مصاحبه با وی در سیما، سکوت مداحان و حتی انتقاد شماری از آنها از سخنان دبیر ستاد امر به معروف درباره مجازات تاکسی های اینترنتی که زنان کم حجاب را سوار می کنند به عنوان "نفوذی"، سخنان رییس قوه قضائیه و پاره ای از نمایندگان مجلس و وعده اصلاحات نمونه هایی از این گرایش است.

برخی ها با توجه به تجربیات گذشته این عقب نشینی ها را موقت و برآمده از فشار جنبش اعتراضی می دانند و معتقدند که به محض اینکه این فشار کم شود، همه چیز به جای گذشته باز خواهد گشت و حکومت دوباره تهاجم و انتقام گیری را آغاز می کند. این احتمال البته وجود دارد و بی گمان جناح هایی در حکومت که در آن نیروهای نفوذی کم نیستند نیز خواهان برخوردهای خشن و عدم عقب نشینی هستند. ولی مسئله این بار تا حدودی متفاوت است. واقعیت این است که حکومت پس از اتخاذ سیاست گرایش به شرق وارد یک درگیری جهانی شده است و خود می داند که بدون حمایت مردم در این درگیری توان مقاومت ندارد و حداقل این است که بدون این حمایت هزینه ای بسیار سنگین به ایران و نظام تحمیل خواهد شد چنانکه حرکت های اعتراضی اخیر نیز آن را نشان داد. اگر تا به امروز آمریکا و اروپا ایران را تحمل می کردند و با سیاست چماق و هویج می خواستند آن را به سمت خود جلب کنند، اکنون همه نقاب ها را کنار گذاشته اند و عملا به جمهوری اسلامی اعلام جنگ داده اند. و این عجیب نیست. در جنگی که آمریکا آن را مرگ و زندگی تلقی می کند و حاضر است برای آن بمب اتم و جنگ جهانی سوم را هم به راه اندازد جمهوری اسلامی در کنار روسیه قرار گرفته و از نظر آمریکا جمهوری اسلامی یا باید تسلیم شود یا سرنگون گردد.

این همان تضادیست که راه توده در ماه های اخیر مدام بر آن تاکید کرده است و اعتراض های اخیر نیز درستی آن را نشان داد. نمی توان در عرصه سیاست خارجی وارد نبرد با قدرت های بزرگ جهانی شد ولی در داخل حاکمیت افکار ارتجاعی و امام جمعه های منفور را تحمیل کرد و سیاست خودی و غیرخودی و طرد و کنار گذاشتن مردم را پی گرفت و بزرگ کردن یکجانبه دین و عدم توجه به ملیت و ایران و همبستگی و اشتی ملی را حاکم کرد. بنابراین، تلاش برای اصلاح روش ها ونشانه های عقب نشینی کنونی حاکمیت برآمده از ملاحظاتی متفاوت با گذشته و یا نتیجه صرف تظاهرات و اعتراضات اخیر نیست، هر چند که این اعتراضات ضرورت و فوریت آن را عیان کرده است.... ادامه

----------------------------------------------------------------------------

مصاحبه با دکتر امینی

در آستانه سقوط شاه در انقلاب 57

این یکی از خواندنی ترین مصاحبه های مقامات بلند پایه دوران شاه، پیش از سقوط کامل رژیم اوست. این مصاحبه را یکی از خوانندگان راه توده در مجله سپید و سیاه سال 1358 پیدا کرده و برای ما ارسال داشته تا منتشر کنیم.

----------------------------------------------------------------------------

بیانیه کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه

همه در خدمت جبهه ها

همه امکانات برای پیروزی

سایت حزب کمونیست روسیه- نعمت بوستانی

----------------------------------------------------------------------------

 فیسبوک

راه توده

---------

با تلگرام

راه توده

همراه شوید

--------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

-------

آرشیو
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره اول

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 

 

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

با آدرس ای میل زیر می توانید با ما تماس بگیرید
rahetudeh100@gmail.com

 

 

 

آمار این سایت از طریق برنامه موزیلا قابل مشاهده است