راه توده

شماره 683 پنجشنبه اول اسفند ماه 1397

عسکر  و دکتر احمد دانش، دو برادری که یکی تا آخرین سنگر در دفاع از خرمشهر دربرابرارتش عراق ایستاد و کشته شد و دومی که اولین جراحی پیوند کلیه را در ایران انجام داد و عضو کمیته مرکزی حزب بود در قتل عام 67 اعدام شد. او از معروف ترین پزشکان ایرانی قبل از انقلاب در آلمان بود که کسی از پیوندش با حزب خبر نداشت و پیش از انقلاب  به ایران اعزام شد.

دکتر احمد دانش

عسگر دانش

اولین کودتای نظامی  ها در ایران- 1

کودتای اسفند 1299 سرمشق

کودتای 28 مرداد و خرداد 88

 کودتای1299 را یک معمم از زیر عبا و عمامه در آمده بنام سید ضیاء الدین طباطبائی در کنار یک افسر قزاق بنام "رضاخان میرپنج" و سه نظامی دیگر رهبری کرد د و منجر به سرنگونی آخرین پادشاه قاجار و سلطنت رضاشاه شد. این گزارش از متن مصاحبه یکی از آن سه نظامی بنام کلنل سیاح  فرماندار نظامی کودتا در تهران که پیش از انقلاب در مجله سپید و سیاه منتشر شده برگرفته شده است.


رویش یافتگان

انجمن حجتیه

مجلس آینده را

قبضه می کنند!

-----------------------------

عزاداری

اتاق بازرگانی

برای رفتن

سامسونگ و ال جی

-------------------------

در ایران

همه روحانیون

با یک چوب

زده شده اند!

-------------------------

اسناد سخن می گویند

هشدارهای

حزب توده ایران

درباره

قانون اساسی

-------------------------

بندهای غروب

از پای برجام

 بازخواهد شد؟

"فروزنده فرزاد"

-------------------------

در حمله به روسیه

فاشیست های

20 کشور اروپائی

ارتش نازی را

همراهی کردند!

دمتری سِدوف

بنیاد فرهنگ استراتژیک

ترجمه - کیوان خسروی

-------------------------

سرمقاله راه توده 728

مردم به کدام دلائل

پای صندوق های رای نمی روند

گرهی که رهبر جمهوری اسلامی بر پای انتخابات مجلس بست، کورتر از آن بود که حتی آخرین تلاش ها برای نه تنها باز کردن، بلکه سست کردن آن هم امکان پذیر نشد. به این ترتیب، انتخاباتی پشت سر گذاشته خواهد شد که بخش های وسیعی از مردم، به دلائل و انگیزهای مختلف در آن شرکت نمی کنند. از جمله دراعتراض به سرکوب های خونین تظاهرات خیابانی مردم، پر شدن زندانها از زندانیان سیاسی و فعالان مدنی و صنفی، بحران عمیق اقتصادی که بار آن بر دوش مردم است، اعتراض به سیاست های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی رهبر جمهوری اسلامی در تمام عرصه ها و ایستادن هرباره او در برابر نتایج رای و انتخاب مردم، بی هویت کردن مجلس و فلج ساختن دولت و...

بنابراین، عدم شرکت وسیع مردم در انتخابات مجلس، درعین حال که به دلیل مجموعه ایست که در بالا به آن اشاره شد، دفاع مردم از یکی از دستآوردهای مهم انقلاب 57، یعنی حق انتخاب و مشارکت مردم در امور اداره کشور نیز هست. مردم از مانور و بندبازیهای نوبتی و دوره ای و مقطعی رهبر و زیر مجموعه  رهبری مرکب از روحانیون و نظامیان خسته شده اند. از دروغگوئی، دو روئی و مشت پنهان در زیر عبا و نرفتن زیر بار پاسخگوئی وی عصبانی اند. از دخالت و دستورات او در تمام امور و از جمله سیاست خارجی خسته شده اند. از تبدیل جمهوری به استبداد سلطنتی نفرت دارند. اینست آن مجموعه ای که در بزنگاه انتخابات مجلس از عمق به سطح جامعه آمده است. آنچه که امروز در برابر مردم قرار دارد گلیمی است که طی 40 سال گام به گام و در گام اول با جلوگیری از فعالیت آزاد احزاب و مطبوعات و سرکوب آنها بافته شد. از آن تاریخ که حزب توده ایران بانگ برداشت و خطر رسیدن نظام بر آمده از انقلاب 57 به روزگار کنونی را یادآوری کرد چهار دهه می گذرد و گذشت زمان صحت آن پیش بینی را ثابت کرد. آنها که در آن دوران سرمست از قدرت حکومتی گوش های خود را برای شنیدن این بانگ حزب توده ایران بسته بودند، حالا، درعمل به همان نتیجه ای رسیده اند که حزب توده ایران گفته و نسبت به آن هشدار داده بود.

این بخشی از اطلاعیه (نامه سرگشاده کمیته مرکزی حزب توده ایران در باره قانون اساسی و متمم آن) کمیته مرکزی حزب توده ایران به تاریخ سوم آذرماه 1358 است:

«اگر اصول مربوط به حاکمیت (یعنی اصول مربوط به ولایت فقیه، رهبر و شورای رهبری و شواری نگهبان و غیره) منحصرا برای دوران حیات امام خمینی تدوین شده بود، حزب توده ایران کمترین تردیدی در صحت آنها نمیداشت، ولی قانون اساسی برای دوران دراز و برای نسل آینده تدوین می شود و لذا این پرسش مطرح است که: آیا در دوران های آینده، نظیر امام خمینی را بعنوان مرجع تقلید و رهبر مورد قبول و بلامنارغ توده های میلیونی مردم، هرچند گاه یکبار میتوان یافت؟ و اگر نتوان یافت، تمرکز اینهمه قدرت و اختیار که مستقیم و غیر مستقیم از طریق اصول 4 و 5 و91 و 99 و 107 تا 110 به یک فرد تفویض گردیده زمینه فراهم نخواکرد که حاکمیت فردی جایگزین حاکمیت خلق گردد؟...».... ادامه

----------------------------------------------------------------------------------

به تاریخ سوم  اسفند 58

نامه سرگشاده

 کمیته مرکزی حزب توده ایران

در باره قانون اساسی و تدوین متمم آن

----------------------------------------------------------------------------------

"لاوروف"

دیپلمات برجسته ای

که او را دوباره

باید شناخت!

اومانیته- ترجمه آذرنگ

پرسه زنی

وزیر خارجه امریکا

در اطراف روسیه

ایگور مولوتف راشا تودی

گزینش و ترجمه آزاده اسفندیاری

----------------------------------------------------------------------------------

 فیسبوک

راه توده

---------

با تلگرام

راه توده

همراه شوید

--------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

-------

آرشیو
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره اول

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 

 

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

با آدرس ای میل زیر می توانید با ما تماس بگیرید
rahetudeh100@gmail.com

 

 

 

آمار این سایت از طریق برنامه موزیلا قابل مشاهده است