ابوتراب باقر زاده

نسیمی بهاری که چند دهسال

زندانی شد و سرانجام اعدام

"عاشق زندگی، شیفته آزادی، شیدای زیبائی " نام کتابی است به یاد ابوتراب باقرزاده، افسر شهربانی و عضو سازمان نظامی حزب توده ایران در سالهای پیش از کودتای 28 مرداد که از کودتا تا آستانه انقلاب 57 در زندان شاه اسیر ماند. پس از انقلاب عضو هیات سیاسی حزب توده ایران شد و در جریان یورش اول به حزب دستگیر شد. بار دیگر رفت زیر شکنجه و در قتل عام زندانیان سیاسی نیز سرانجام به دار آویخته شد. این کتاب را "احد قربانی" نوشته است و راه توده قصد دارد آن را بدون هیچ وابستگی و آشنائی با نویسنده کتاب منتشر کند. البته کتاب برای ویراستاری و در صورت ضرورت تلخیص تایپ دوباره شده است.

راه توده

شماره 380     دوشنبه اول آبان ماه 1391

هانیبال الخاص

اسماعیل شاهرودی

محمد علی مهمید

محمد زهری


تاریخ

حزب توده ایران

7 دهه است

 نه 3 دهه!

-------------------------------------

حجاب بانوان

حبابی که حکومت

می ترسد یکباره

منفجر شود

------------------------------------

غیرقانونی کردن

احزاب سیاسی

روبه پایان است!

-----------------------------------

سقوط اصفهان

پایتخت اولین

حکومت شیعه

در ایران صفوی

-----------------------------------

دولت سایه ای

بنام "دولت ارز"

-----------------------------------

کاسه صبر مردم

در انگلستان

لبریز شده است

ترجمه و تدوین اذرفریتاش

-------------------------------------

چهره های درخشان- مریم فیروز

روزی که

مصدق خمیده

در دادگاه کودتا

به قامت ایستاد

--------------------------------------

کتاب تاریخ جنبش... عبدالصمد کامبخش

درباره شاهنشاهی

و بیت رهبری

دو روی یک سکه

در برابر انتخابات

"لجنه" نام مستعار

شورائی کردن اختیارات رهبر

حجت احمد الاسلام سالک اکنون هم نماینده اصفهان در مجلس نهم است و هم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز. ابتدا نگاهی بیاندازیم به سوابق او، تا اعتبار آنچه که از زبان او مطرح شده مشخص شود.

اولین فرمانده سپاه در اصفهان، فرمانده بسیج در سالهای اول جنگ با عراق، فرمانده کمیته انقلاب، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه، نماینده ولی فقیه در سازمان حفاظت و اطلاعات کل سپاه.

ایشان با اشاره به طرح سئوال از احمدی نژاد در مجلس گفت: "در جلسه فراکسیون اصولگرایان مجلس دو راه حل مطرح شد. اول اینكه بزرگان قم و چهره‌هایی مانند آیت‌الله مهدوی‌كنی دور هم جمع شوند و مسائل نظام را در لجنه (شورا) محدودی در ارتباط با رهبری پیش ببرند. راه‌حل دوم اینكه تعدادی از نمایندگان مجلس كه از وزانت بیشتری برخوردار هستند دور هم جمع شوند و جلسات مشتركی را با رئیس‌جمهور داشته باشند."

 وی سپس خبر داد که "پنج نفر از نمایندگان جلسات مشترك خود را با رئیس‌جمهور آغاز كرده‌اند و در این جلسات موضوعات اقتصادی مورد بحث قرار گرفته تا راه‌حلی برای این مسائل پیدا شود"

اگر سخنان سالک درست باشد، یعنی اینکه در حکومت دو راه حل برای معضل باند احمدی نژاد مطرح است. اول اینکه یک شورا یا بقول سالک "لجنه" ای از "بزرگان قوم" تشکیل شود که امور کشور را در ارتباط مستقیم با بیت رهبری بدست گیرند. و یا دوم اینکه مجلس نقش بیشتری پیدا کرده و در امور ریاست جمهوری مداخله بیشتر کند. ظاهرا طرح دوم با موافقت احمدی نژاد روبرو شده یا به وی تحمیل شده است.

طرح نخست چند مشکل دارد.

مشکل اول. اجرای آن تسلیم شدن به واقعیت بی کفایتی احمدی نژاد یعنی همان چیزی است که اکثریت مردم و اصلاح طلبان و هاشمی رفسنجانی بر آن تاکید داشتند و آقای خامنه ای دربرابرش مقاومت کرد و سرانجام با کودتا احمدی نژاد را تحمیل کرد. تشکیل "لجنه" در واقع نه تنها به معنای بی کفایتی احمدی نژاد، بلکه بیش از آن به معنای بی‌لیاقتی و بی بصیرتی رهبر نیز هست. و به همین دلیل می تواند حدس زد که رهبر خود با این طرح مخالفت کرده است.

مسئله دوم عبارتست از آن که اعضای این شورا یا لجنه چه کسانی باشند. وقتی سخن از مهدوی کنی بعنوان رئیس مجلس خبرگان می رود طبعا اعضای دیگرش هم باید از نمایندگان مهم این مجلس و مجمع تشخیص مصلحت و امثال آنها باشند و آنوقت پای کسانی به این شورا باز می شود که بیت رهبری نگران نفوذ و افزایش نقش سیاسی آنان است.

سوم اینکه تشکیل چنین شورایی می تواند مقدمه انتقال قدرت نه تنها احمدی نژاد بلکه خود رهبر به یک شورا باشد. به همین دلیل است که اصطلاح عربی "لجنه" را بجای "شورا" و کمیته بکار برده اند تا مبادا استنباط شورای رهبری از آن بشود.

بدینسان کنار گذاشتن احمدی نژاد به سدی بزرگ برخورد می کند. یا باید با کنار گذاشتن او انتخابات مجدد برگزار کرد که تمام نگرانی و تلاش رهبر و بیت رهبری از یک انتخابات زودرس است. یا باید کار را بدست یک شورا بسپارند که در آنصورت در شرایط گسترش نارضایتی و بحران، این شورا می تواند به شورای رهبری تبدیل شود که به معنای پایان قدرت دربار رهبر و مجتبی فرزند وی خواهد بود.

بنابراین فعلا تصمیم به حفظ احمدی نژاد و محدود کردن قدرت او از طریق مجلس گرفته شده است. طبیعی است که احمدی نژاد از این محدود شدن قدرت بهره می گیرد تا گناه مشکلات عظیم اقتصادی و اجتماعی را از گردن خود باز کند. در عین حال این محدود شدن تا آنجا نیست که وی نتواند برنامه های آینده خود را پیش ببرد. یعنی معضل احمدی نژاد و باند او برای حکومت همچنان باقی می ماند.

همه اینها ولی نشان می دهد که سرنوشت رهبر به سرنوشت احمدی نژاد گره خورده است و همین عامل است که رهبر را به ضعف در برابر وی وادار کرده است. این واقعیت را نه تنها باند احمدی نژاد و بیت رهبری می دانند بلکه مجموعه حکومت و جناح راست و به اصطلاح اصولگرا هم فهمیده اند. یعنی اینکه در حول رهبر و در حول احمدی نژاد دو هسته و دو باند پرقدرت شکل گرفته که هر دوی آنان ضمن رقابت با یکدیگر، دارای منافع مشترک نیز هستند و دربرابر تحولات مقاومت می کنند. تنها رهبر نیست که نگران کنار رفتن باند احمدی نژاد از ریاست جمهوری است، احمدی نژاد نیز نگران محدود شدن قدرت رهبر و سپرده شدن اختیارات او به یک شورای رهبری است. شورایی که برای حفظ خود و نظام هم شده با احمدی نژاد شوخی و مدارا نخواهد کرد.

در این شرایط روزبروز بخش بیشتری از حکومت و حاشیه حکومت و طرفداران اصلاح نظام به این نتیجه می رسد که امید به تحول از طریق رهبر و بیت رهبری تقریبا صفر است. در خارج از وی باید به تغییر اندیشید. . ... ادامه

------------------------------------------------------------------------------------------

ترکیه

آواز آزادی شنیدن از دور

ترجمه و تدوین عسگر داوودی

------------------------------------------------------------------------------------------

کمونیست ها

و سوسیال دمکرات ها

قدرت واحد

در جمهوری چک

سایت حزب کمونیست روسیه

ترجمه آزاده اسفندیاری

 


 به فیسبوک

راه توده

بپیوندید

---------

آرشیو جدید
19 سال
راه توده

-----------

 

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره 1 تا آخرین شماره‌ای که در برابر خود دارید

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 تماس با  راه توده

 

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

Tel:+49-30-36759721

آدرس پستی
Vernis
Postfach 200208
13512 Berlin
Germany

 

 

نقل مطالب منتشر شده در این سایت طبق
GNU و GFDL
با ذکر منبع آزاد است