راه توده

شماره 811 چهارشنبه 3 آذر 1400

اسماعیل ذوالقدر و عباس حجری دو افسر توده ای که در کودتای 28 مرداد دستگیر شدند و تا انقلاب 57 در زندان بودند. پس از انقلاب عضو هیات سیاسی  ودبیر کمیته مرکزی حزب توده ایران شدند و در یورش به حزب دستگیر و در  قتل عام 67 زندان ج. اسلامی اعدام شدند.

اسماعیل ذوالقدر

عباس حجری

مقاله تحلیلی نورالدین كیانوری (1373)

گذشت زمان، حقانیت

آخرین تحلیل کیانوری را ثابت نکرد؟

کیانوری: پس از یك دوره مبارزه سخت، بورژوازی بزرگ تجاری، در چهره گروه‌ بندی ارتجاعی رسالت- حجتیه، هر روز بیش از روز قبل اهرم های تعیین كننده حكومت جمهوری اسلامی را در كنترل خود قرارمی‌دهد و می‌رود تا حاكمیت مطلق و عنان گسیخته خود را بر جامعه برقرار كند. اكثریت مجلس اسلامی، شورای نگهبان، مجلس خبرگان و بالاخره ریاست جمهوری و ولایت فقیه تحت كنترل كامل آنها قرار گرفته و یا به گروگان آنان درآمده اند. تثبیت این حاكمیت، یعنی تسلط كامل و بی چون و چرای ضد انقلابی‌ترین نیروی اجتماعی و ارتجاعی ترین سمت گیری سیاسی بر سر نوشت جامعه.


گفتگوی کتبی

امیرخسروی

 و محمد امیدوار

-------------------------

گفتگو با نایف حواتمه

اسرائیل نمیخواهند موجودیت

کشور فلسطینی

 را بپذیرند

یونگه ولت ــ ترجمه رضا نافعی

-------------------------

افغانستان

همچنان در مرکز

بازیهای بزرگ

بنیاد فرهنگ استراتژیک

ترجمه- کیوان خسروی

-------------------------

بلاروس تسلیم

 توطئه ها نشد

روزنامه پراودا

تدوین و ترجمه- آزاده اسفندیاری

-------------------------

امریکا نمیخواهد

گریبان کوبا

و انقلاب آن را

 رها کند!

اومانیته- ترجمه آذرنگ

-------------------------

انتخابات لیبی

تقسیم گوشت

قربانی میان

نامزدهای انتخاباتی!

اومانیته - ترجمه جعفر پویا

-------------------------

پیروزی "مادرو"

در انتخابات ونزوئلا

-------------------------

انقلاب در

انتخابات نيکاراگوئه

پیروز شد

ترجمه و تدوین ـ عسگر داوودی

-------------------------

سرمقاله 811

مردم وحدت می خواهند

حکومت طالب تفرقه مردم است!

 

هر روز که می گذرد بر شمار کسانی که نگران سرانجام سیاست های کنونی بیت رهبری هستند افزوده می شود. امروز این نگرانی ها بیش از همه از داخل حکومت و روحانیان و شخصیت های سیاسی و مذهبی ابراز می شود که هم نگران آینده ایران و گاه نگران آینده خود نیز هستند. سخنان آیت الله صافی درباره ضرورت اشتی با جهان، نوشته های مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی که کینه و پرونده سازی روزنامه کیهان شریعتمداری را به دنبال داشته، انتقادهای محمد مهاجری روزنامه نگار "اصولگرا" از برنامه های دولت رئیسی و اصولگرایان یا نقدهای اخیر مهدی نصیری سردبیر سابق روزنامه کیهان و ... همه نشان می دهد که این نگرانی ها از چارچوب شخصیت های منتقد و مستقل و حتی اصلاح طلبان خارج شده و به مجموعه هواداران نظام هم کشیده شده است.

امروز دیگر کسی در این واقعیت تردید ندارد که نیاز عمده کشور ما قبل از هرچیز تن دادن حکومت به آشتی با مردم و کوشش در راه وحدت ملی است، در حالیکه سیاست های حاکم همچنان بر گسترش خودی و غیرخودی و کوبیدن بر طبل اختلاف و چندشقه کردن کشور استوار است. ادامه این سیاست ها بخصوص امروز با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان و جبهه بندی جدید که ترکیه و اسراییل و اذربایجان با همراهی پاکستان و گرجستان بوجود آمده کل موجودیت کشور ایران را به خطر انداخته است. آیا آقای خامنه‌ای و بیت رهبری از این شرایط درکی عمیق و راه حلی ملی برای آن دارد؟ اگر واقعا چنین درک ریشه داری از خطرهایی که کشور ما را تهدید می‌کنند وجود داشت، در آنصورت باید در همه عرصه‌‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برنامه‌‌ها و تدبیرهایی درست خلاف امروز در پیش گرفته می‌شد. حداقل  بجای تفرقه افکنی پیاپی و تهمت زدن و کوبیدن داغ "فتنه گر" بر پیشانی چند ده میلیون مردم ایران باید راه برای مشارکت وسیع در زندگی سیاسی فراهم می‌شد تا یکپارچگی و وحدت ملی در صورت بروز خطر بتواند شکل بگیرد. آیا ایشان واقعا تصور می‌کند که این مردم فقیر و گرسنه، حاشیه نشینان شهرها، کسانی که کمرشان در زیر بار تورم خرد شده، آنها که در انتخابات های تقلبی و استصوابی نماینده مجلس و شورای شهر و رییس جمهور به آنها تحمیل شده یا آن بیست و چند میلیونی که به میرحسین موسوی رأی دادند، علیه رأی شان کودتا شد، در خیابان‌‌ها باتوم و چماق خوردند، روانه کهریزک شدند قرار است بیایند در جبهه‌‌ها از ولایت فقیه ایشان یا انتقال مقام معظم رهبری به آقا مجتبی دفاع کنند؟ ... ادامه

------------------------------------------------------------------------

چاپ

 و انتشارسفید کتاب

"پرده خوانی یک انقلاب"

در ایران

درچهلمین سالگرد انقلاب 57، یک سلسله مطالبی با استناد به روزنامه های وقت در راه توده منتشر شد. تقریبا یکسال پس از انتشار این سلسله مطالب، یا بهتر بگوئیم "گزارش مصور"، ناشری که فعالیت محدودی در زمینه چاپ کتاب دارد، با ارسال ای میل به راه توده اجازه خواست که این گزارش مصور را بصورت یک کتاب در ایران چاپ سفید (بی نیاز به کسب مجوز) کند.

....ادامه

------------------------------------------------------------------------

 فیسبوک

راه توده

---------

با تلگرام

راه توده

همراه شوید

--------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

-------

آرشیو
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره اول

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 

 

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen

IBAN DE42360100430517751430

با آدرس ای میل زیر می توانید با ما تماس بگیرید
rahetudeh100@gmail.com