سقوط اصفهان -4

محمود افغان اصفهان را

همانگونه گرفت که طالبان کابل را

 محمود افغان ابتدا جلفا را گرفت. خانه ها را جستجو کردند، همه اشیای زرین و سیمین و جواهرات و دیگر اشیای قیمتی را ربودند. صاحب خانه ها را از خانه بیرون می کشیدند و جلوی در خانه چندان به کف پای آنان با چوب دستی ضربه می زدند تا یا جای پنهان کردن اشیاء را در خانه خود یا در خانه همسایگان را بگوید. قرار شد ارمنیان 50 دختر جوان ارمنی از خاندان های سرشناس را به افغانان تسلیم کنند. کروسینسکی می نویسد: دیدن دختران جوان که به آغوش مادران خود پناه می بردند و فریاد ناامیدی سر می دادند، نمایشی سخت رقت انگیز بود.

 

راه توده

شماره 805- چهارشنبه 21 مهر 1400

ابوالقاسم افرائی سرهنگ دوم شهربانی، دارنده مدال افتخار بدلیل خود داری از فرمان آتش به روی مردم در جریان انقلاب. او  در زندان گوهر دشت دار زده شد و سرهنگ  هوشنگ عطاریان فرمانده جبهه جنگ در کردستان در اوین تیرباران شد. آنها از نظامیان عضو حزب توده ایران بودند که در دو یورش به حزب توده ایران دستگیر شدند و رفتند زیر شکنجه هائی که با شکنجه های ساواک و فرمانداری نظامی پس از کودتا 28 مرداد برابری می کرد.

سرهنگ عطاریان

سرهنگ افرائی


تولید داخلی

بدون بازار داخلی

ناممکن است!

--------------------------------------

مقاله تحقیقی "مریم مهاجر"

نقش نفوذی ها

در یورش به

حزب توده ایران

--------------------------------------

جنگ اقتصادی

با کمک

مافیاهای اقتصادی؟

--------------------------------------

روسیه ستیزان

داخلی و خارجی

با هم رقابت دارند!

عسگر داوودی

--------------------------------------

قطر

 کشوری کوچک

با نقشی منطقه ای

انستیتوی استراتژی‌های بین‌المللی - ترجمه کیوان خسروی

--------------------------------------

مشترکات و تفاوت ها

میان انقلاب فرانسه

و انقلاب مشروطه

دکتر سروش سهرابی"

--------------------------------------

پیمان جنگ اتمی

علیه چین

از روی سر

 اتحادیه اروپا

روت فوکس ترجمه- رضا نافعی

-----------------------------------

بحران لبنان

دولت جدید را

به کام خود میکشد؟

اومانیته- ترجمه جعفر پویا

-----------------------------------

حفره های اقتصادی

زیر پای روسیه

دهان باز میکند؟

ساویتسکایا راسیا

ترجمه- آزاده اسفندیاری

-----------------------------------

پیش بینی های

نظامی چین

در اقیانوس آرام

اومانیته- ترجمه آذرنگ

-----------------------------------

سرمقاله 805

دیپلماسی و سیاست جنگی

ج. اسلامی به این دو راهی رسیده!

سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین پس از بیان اینکه "دوران بزن در رویی در فضای مجازی به پایان رسیده است" ادعا کرد "تربیت ۸ میلیون جوان بسیجی و تشکیل حکومت اسلامی از اهداف ماست . ۷۰ هزار مسجد و ۱۰۵۴ پایگاه بسیج در کشور، محور تشکیل حکومت اسلامی را تشکیل می‌دهند.لازمه آن هم فعالیت تمامی کارکردهای بسیج محلات در مساجد است."

بکار بردن اصطلاحاتی نظیر "تشکیل حکومت اسلامی" مشابه امارات اسلامی طالبان یا اینکه گویا با 1054 پایگاه بسیج می شود حکومت اسلامی تشکیل داد، نشان از درک واپسگرا و واپسمانده ای دارد که در بخشی از ارکان حکومت از شیوه کشورداری و رابطه آن با مردم و روشنفکران و متخصصان وجود دارد که ظاهرا هیچکدام را به حساب نمی آورند. از قرار ریاست جمهوری تحمیلی ابراهیم رئیسی و انتخابات استصوابی مجلس و شورای شهرها و انتقال همه ارکان حکومت به جناح راست و بیت رهبری موجب احیای دوباره همان طرح هایی شده که قبلا در زمان احمدی نژاد درتوهم آن بودند. یکی از این طرح ها هم نظامی کردن فضای سیاسی کشور از طریق رخنه دادن بسیج بود.

در واقع طرحی که سردار غلامرضا سلیمانی از آن سخن می گوید همان برنامه ایست که در زمان ریاست سرتیپ محمد باقر ذوالقدر بر سازمان بسیج در سال 1384 و همزمان با تدارک روی کار آوردن دولت احمدی نژاد تحت عنوان "بسیج 15 میلیونی" تدوین شد و تمام مراحل و سازماندهی مقدماتی آن آماده شد. تمام شاخه‌های بسیج و فرماندهان آنها تعیین شدند، 40 هزار مسجد در چارچوب این طرح سازماندهی شد. تشکیل 40 هزار گروه رزمی کربلا، 6 هزار هسته مقاومت، 1200 گردان عاشورا، 48 هزار پایگاه مقاومت و 54 هزار واحد دانش آموزی تا آغاز دور دوم دولت احمدی نژاد در کشور قرار بود شکل بگیرد یا ادعا می شد که در حال شکل گیری است. (مراجعه کنید به سخنرانی سردار ذوالقدر که افتخار به ریاست جمهوری رساندن احمدی نژاد را متعلق به خود‌ دانست، در همایش فرماندهان نیروی مقاومت بسیج – اردیبهشت 1384. همچنین نگاه کنید به راه توده شماره‌های 205 به بعد آذر 1387). البته معلوم نیست "حکومت اسلامی" که با 48 هزار پایگاه بسیج نتوانست تشکیل شود حالا چگونه می خواهد با 1054 پایگاه تشکیل شود؟ به هر حال در آن زمان این طرح بسیار جلوتر از امروز پیش رفته بود و در همین چارچوب ستاد ائمه جمعه به طور کامل با این طرح همسو شده و صدا و سیما برای اجرای آن آماده شده بود. همه مقدمات در چهار سال نخست دولت احمدی نژاد فراهم شده بود و قرار بود در دوم ریاست جمهوری وی این طرح پیاده شود. کودتای 88 از جمله برای اجرای این طرح با هدف خفه کردن کامل جریان تحول طلبی حکومتی بود، طرحی که با مقاومت مردم در برابر کودتا و قرار گرفتن نظامی سپاه در برابر مردم مفتضحانه شکست خورد و حتی احمدی نژاد هم دیگر حاضر نشد نقش خود را در حد یک مهره و پیاده شطرنج این طرح بپذیرد... ادامه

-------------------------------------------------------------------------------------

صبر تلخ- 34

خمینی روی طناب

چپ و راست مذهبی بندبازی میکرد!

با «حزب دموکرات کردستان» به خوبی می شد کنار آمد. چون آنها در چارچوب همین مسائل حقوقی و قانونی نهادهای موجود و رسمی جمهوری اسلامی، آماده بودند همراهی و همگامی بکنند. اما با کمال تاسف برخوردی که با اینها کردند به حدی بود که همیشه خطر دستگیری شان وجود داشت. متاسفانه هم مجاهدها، هم «حزب دموکرات کردستان» در چاله افتادند.  درست است، اینها (حکومتی ها)  بد کردند، اینها هلشان دادند، ولی اگر در خودشان این مایه نبود، که با این شتاب نمی رفتند! اینها رفتند، دیگر تا آن نهایتش هم رفتند! لاجوردی مثل این که همیشه شیطان در پوستش بود! واقعا خشونت و خباثت در وجودش بود. در «هیئت موتلفه» به دنبال چهره خوب نباشید. اصلا امکان ندارد، واقعا امکان ندارد!

عکس: حاج عراقی در کنار آیت الله خمینی در فرانسه

--------------------------------------------------------------------------------------

 فیسبوک

راه توده

---------

با تلگرام

راه توده

همراه شوید

--------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

-------

آرشیو
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره اول

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 

 

حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

با آدرس ای میل زیر می توانید با ما تماس بگیرید
rahetudeh100@gmail.com

 

 

 

آمار این سایت از طریق برنامه موزیلا قابل مشاهده است