تلاش تاریخی حزب توده ایران

برای جلوگیری از فاجعه دهه 1360

می توان با اتکا به اسناد تاریخی و صفحات روزنامه "مردم" ارگان مرکزی حزب توده ایران اثبات کرد که حزب توده ایران تنها جریان سیاسی کشور بود که تمام امکانات خود را برای جلوگیری از فاجعه 30 خرداد و 7 تیر و آغاز دهه فاجعه بار 60 به خدمت گرفت. چه در استراتژی تشکیل جبهه متحد خلق و چه در سیاست روزمره خود که در مورد مجاهدین خلق به شکل نامه سرگشاده حزب توده ايران به رهبری مجاهدین خلق و دعوت آنها به گفتگو و مناظره تنها بخش علنی و آشکار این تلاش هاست. ما مدعی هستیم هیچ نیروی سیاسی دیگری چنین تلاشی را نکرد که اگر هست نمونه و سند آن را نشان دهند. کاش مسئله در تلاش نکردن خلاصه می‌شد که در بسیاری موارد شاهد تشویق و هل دادن آنها به سمت فاجعه می‌بودیم.

راه توده

شماره 368     دوشنبه 12 تیر ماه 1391

مریم فیروز

هما نصرزنجانی

گیتی مفدم

فاطمه مدرسی


یادمانده های علی خدائی- 82
اخراج امیرخسروی
 و آذرنور طبق
تصمیم پلنوم 19

-------------------------------------

سخنرانی بهروز مطلب زاده
در مراسم یاد بود پرویزشهریاری
من در زندان
به این یقین رسیدم
که هیچ انسانی
دزد به دنیا نمی
آید!

-------------------------------------

نماینده حزب چپ یونان:
ما مخالف
مرگ تدریجی
مردم یونان هستیم!

اومانیته- ترجمه آذرفریتاش

-------------------------------------

هسته های
کمونیسم دمکراتیک
در تدارک تشکیل
حزب نوین
کمونیست ایتالیا
ترجمه جعفر پویا

--------------------------------------

به حکم تاریخ
اتحاد دو جمهوری
 روسیه
و ج. سوسیالیستی
بلا روس
گرد آوری از منابع روسی
 ترجمه آزاده اسفندیاری

-------------------------------------

چهره های درخشان
چادر سیاه
و عبا و عمامه
دو پوشش مناسب
دوران سخت
دربدری و گریز!
مریم فیروز

--------------------------------------

استفاده ناتو
از خاک روسیه
برای جنگ
در افغانستان
سوویتسکایا راسیا

-----------------------------------

تاریخ حزب توده ایران
تبعید رهبران
حزب توده ایران
از تهران به
شهرهای جنوبی
عبدالصمد کامبخش

------------------------------------

تدارک ناکام
کودتا در بولیوی

رهبر و سپاه
دو بازنده بزرگ کودتای 22 خرداد

هنوز چند روزی از سخنان مهدوی کنی درمورد خطر از بین رفتن بیش از این مشروعیت رهبر نگذشته بود که فرماندهان سپاه نیز نگرانی خود را از بابت از دست رفتن مشروعیت سپاه بیان کردند و به نوعی در مقام پاسخگوئی به "علی مطهری" در مجلس بر آمدند که از پشت تریبون مجلس اعلام کرد "سپاه مستقیما در انتخابات مجلس نهم دخالت کرد".
هفته گذشته "یدالله جوانی" از فرماندهان سپاه که سیمش روی سیم حسین شریعتمداری کیهان است اما در بخش سیاسی سپاه پاسداران مستقر، وضعیت کنونی جامعه را "سپاه ستیزی" و "سپاه هراسی" نامید و گفت "بعد از شکست دشمن در فتنه 88 کلید سپاه هراسی و سپاه ستیزی به صورت گسترده با عملیات روانی علیه این نهاد انقلابی زده شد."
همزمان با جوانی، کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در بیانیه‌ای به مناسبت سالروز سپاه درست به همین مسئله پرداخت و تاکید کرد:
"عوامل استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی، انحرافی و عوامل فتنه‌گر بدنبال انحراف افکار عمومی از بیداری اسلامی به سوی فضای سپاه‌هراسی، سعی در ایجاد جنگ روانی در جامعه دارند."
بنا بر این اعترافات، در جامعه یک جو "سپاه ستیزی" و "سپاه هراسی" حاکم شده که یدالله جوانی و کمیسیون امنیت ملی مجلس آن را "جنگ روانی" و ناشی از نقش سپاه در سرکوب "فتنه" می‌دانند. سخن از "جنگ روانی" خود اعتراف دیگری بدان است که سیاست حصر و سرکوب و به زندان انداختن و بستن مطبوعات و بگیر و ببندها، زندان و شکنجه و جنایت در زندان ها بی فایده بوده است. جنگ روانی بر یک زمینه عمل می‌کند. اگر غیر از این بود که این همه جنگ روانی رادیو و تلویزیون حکومتی و روزنامه کیهان و خبرگزاری فارس و میلیادرها تومان خرج ساختن فیلم اخراجی‌ها و قلاده‌های طلا و مبتذل‌های تبلیغاتی دیگری از این نوع علیه موسوی و کروبی و جنبش سبز اکنون بدینجا نرسیده بود که بگویند در جامعه جو "سپاه ستیزی" و "سپاه هراسی" حاکم است.
این اعتراف ضمنا بدان معناست که علی خامنه‌ای با کودتای 22 خرداد اعتبار سپاه را نیز هزینه بی اعتباری خود کرد.
این فضای سپاه ستیزی یا سپاه هراسی در چند سطح است.
در سطح توده‌های مردم عادی که نقش سپاه و بسیج را در سرکوب‌های پس از 22 خرداد دیده اند اکنون به سپاه و بسیج به چشم زندانبانان کهریزک و اوین و رجایی شهر و زیر زمین وزارت کشور، یعنی یک مجموع اوباش نگاه می‌کنند. اگر در گذشته آنها را در مجموع حافظ امنیت مرزها، امنیت ملی و امنیت جان و مال و ناموسشان دربرابر اوباش می‌دانستند اکنون در هراسند که مبادا جان و مال و ناموسشان گیر خود همین اوباش سپاه و بسیج بیفتد. هراس از سپاه و ستیز با سپاه در میان توده‌های مردم چنین هراسی است. ضمن اینکه مداخله آنها در همه عرصه‌های سیاسی و اقتصادی را منشا تیره روزی و نابسامانی اوضاع اقتصادی و اجتماعی می‌دانند.
در سطح فعالان و جریان‌های اقتصادی، سپاه همچون یک رقیب پرقدرت، متکی به زور و انحصار طلب که نان آنان را از چنگشان بیرون می‌آورد دیده می‌شود. آنان از این رقیب هراس و بیش از آن نفرت دارند.
اما بخش دیگر و مهم سپاه ستیزی و سپاه هراسی، هراس از سپاه در راس روحانیت است. روحانیتی که از یکسو فرو ریختن مشروعیت علی خامنه‌ای را می‌بیند و از سوی دیگر متکی شدن بیش از پیش وی به سپاه را. در این میان آیا سپاه برای نجات خود و کسب دوباره وجهه و محبوبیت از دست رفته، روحانیت را سپر بلا نخواهد کرد؟ فاصله‌ای که روحانیت و مراجع تقلید می‌کوشند از نظام بگیرند ریشه در این هراس ندارد؟   ... ادامه


کور شوید
دور شوید
!

اين شعر «سياوش كسرائی" را كمتر كسی ديده و يا خوانده است. آهنگی نیز روی اين سروده ساخته شده که باز كمتر كسی آن را شنيده و يا به خاطر دارد.
 اين ترانه تنها يك ‌بار در مجموعه‌ای كه سال‌های اول انقلاب، به ابتكار «عليرضا ميبدی"، «عليرضا نوری‌زاده»، «عماد رام» و چند نويسنده و هنرمند ديگر با عنوان «شبانه»، و در شكل نوار كاست تهيه و منتشر می‌شد، پخش و توزیع شد.
شعر بمناسبت جشن های 2500 ساله شاهنشاهی سروده شده بود، و امروز یکبار دیگر همان معنائی را می دهد که در دوران اقتدار شاه در آغاز دهه 1350 میداد. به همین مناسبت انتشار آن را مناسبت تشخیص دادیم. ... ادامه


پس از کودتا در "پاراگوئه"
نخستین خیزش ضد کودتا
در کشورهای امریکای لاتین
تدوین و ترجمه عسگر داوودی

---------------------------------------------------------------------------------

علیه عمرالبشیر
اعتراض های خیابانی در سودان

-----------------------------------------------------------------------------------------

 به فیسبوک

راه توده

بپیوندید

---------

آرشیو جدید
19 سال
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره 1 تا آخرین شماره ای که در برابر خود دارید

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------
 زنان 
--------
 سایت ها
--------
 تماس با  راه توده

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

Tel:+49-30-36759721 آدرس پستی
Vernis
Postfach 200208
13512 Berlin
Germany

 

 

نقل مطالب منتشر شده در این سایت طبق
GNU و GFDL
با ذکر منبع آزاد است