گزارش روزنگارهای اسدالله علم- بخش 4 و پایانی

10 سال زودتر از انقلاب 57

علم سرانجام شاه را حدس زده بود!

بخش پایانی گزارشی را می خوانید که از جلد هفتم کتاب "یادداشت های علم" تهیه کرده ایم و آن را در راه توده "روزنگار" نامیده ایم. جلد هفتم یادداشت های علم حدود 500 صفحه است. بسیاری از مسائلی که علم در سال 1347 نوشته و جلد هفتم یادداشت های او به همین سال مربوط است، تقریبا تکراری و یا کم اهمیت است و به همین دلیل ما سعی کردیم از مجموعه این یاداشت ها فضای حاکم در دربار شاه را 14 – 15 سال پس از کودتای 28 مرداد 1332 نشان دهیم. شاه در این دوران تمام قدرت حکومتی را در دستهای خود و در دربار شاهنشاهی متمرکز کرده و درحالیکه به هیچکس پاسخگو نیست در جزئی ترین مسائل مملکتی تصمیم گیرنده است. حتی در حد استخدام یا اخراج یک استاد دانشگاه و تعیین سرنوشت برای دانشجویانی که در محوطه دانشگاه تظاهرات کرده اند! در همین یادداشت، کافی به فاصله زمانی روزهائی که شاه هوس گردش می کند دقت کنید، او هفته ای 2 تا 3 بار بعد از ظهر ها دنبال عیاشی بوده و زنانی را برای او از خارج و داخل به صف می کرده اند. ولع او در این زمینه آنقدر زیاد است که حتی مانور نظامی را فدای زنبارگی خود می کند و علم در این زمینه به او تذکر می دهد. او با همین سرمستی که در دهه 50 به کور ذهنی انجامید پیش رفت و آنگاه از خواب خرگوشی بیدار شد که میلیون ها ایرانی در خیابان ها و میادین شهرهای بزرگ ایران فریاد می زدند "مرگ بر شاه". حتی علم با همه احتیاطی که در نوشتن این یادداشت ها داشته، اینجا و آنجا به سیستم حکومت فردی انتقاد می کند و عاقبتی برای آن نمی بیند.

راه توده

شماره 476    پنجشنبه 17 مهرماه 1393

آصف رزم دیده

صابرمحمد زاده

م.ا. به آذین

سیاوش کسرایی


نگاهی به مصاحبه زیبا کلام با شرق

جنگ 8 ساله

و قلب واقعیات

------------------------------------

مذاکرات اتمی 

راه خود را یافته!

-----------------------------

درس هائی که رهبر نمیخواهد

از تاریخ بگیرد!

-----------------------------

گفتگوی کیانوری

با سردبیر مجله «جوانان امروز»

دو سال و یک ماه پس از انقلاب 57

از فضای باز

انقلابی

تا سرکوب های

ضد انقلابی

---------------------------------------

کودتاها- 6

کودتا پشت کودتا

در کشور اسلامی

پاکستان!

------------------------------------

چند پیام و پرسش

و پاسخ های راه توده

------------------------------------

خاطرات سایه

(پیر پرنیان اندیش)

سنتور پایور

تار درخشانی

---------------------------------------

تحلیل "پاتریک لوهاریک"
سر دبیر روزنامه اومانیته
 ساختار نوین جهانی
فاجعه تروریسم
را پایان می دهد

ترجمه الف، آذرفریتاش

------------------------------

ایران و روسیه

هدف استراتژیک

ائتلاف امریکائی

ساویتسکایا راسیا

ترجمه آزاده اسفندیاری

---------------------------------

مصاحبه رادیوئی

با "ژولین آسانژ"

پارتیزان اینترنتی

ژاله نیاکان

---------------------------------

هنری کیسینجر

از توصیه به جنگ

با کوبا، تا توصیه

به مقابله با ایران

روزنامه یونگه ولت

ترجمه و تدوین عسگر داوودی

---------------------------

سرمقاله  راه توده 476

با زمینگیر شدن و شکست دولت روحانی

ایران یا قربانی جنگ داخلی میشود

و یا گرفتار یک کودتای سپاهی

.مصاحبه خبرگزاری فارس با علی یونسی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور مذاهب و اقوام و متعاقب آن، گزارش وزیر اطلاعات در مجلس را بدلیل اطلاعاتی که در آنها مطرح شد، می توان مهم ترین رویدادهای هفته گذشته تلقی کرد. علی یونسی در کنار مسائل مختلفی که در مصاحبه خود مطرح کرد، با توجه به استراتژی قدرت های غربی و در راس همه آنها امریکا برای پیاده کردن طرح خاورمیانه بزرگ با کشورهای کوچک، بدرستی بر ضرورت رعایت حقوق اقلیت های قومی و مذهبی در ایران تاکید کرد. وزیر اطلاعات نیز در گزارش خود به مجلس، فاش ساخت که با رهبران احزاب سیاسی کردستان ایران مذاکره صورت گرفته است. او نیز خبر از خنثی سازی اقدامات فاجعه باری داد که با انفجارهای انتحاری در روز قدس آغاز می شد.
این دو مصاحبه و گزارش هشداری است نسبت به تحولات و رویدادهائی که در اطراف ایران در حال تکامل است و همانگونه که روزنامه روس زبان "ساویستکایا راسیا" در همین هفته نوشت، مرکز ثقل حوادثی که درعراق و سوریه جریان دارد محاصره روسیه و ایران است.
ما قصد تکرار گزارش وزیر اطلاعات و یا نکات خبری و اطلاعاتی مشاور اقوام و مذاهب دولت را نداریم، بلکه می خواهیم به دو نکته دیگر اشاره کنیم:
1- شعارها و سیاست تبلیغاتی دوران 8 ساله احمدی نژاد عملا زمینه یارگیری طالبان و القاعده و داعش در کشورهائی که اکثریت آنها سنی مذهب هستند را فراهم آورد. بویژه شعارهای اتمی که اغلب فراتر از واقعیات بود. نه آقای خامنه ای – برخلاف هندوانه ای که فرماندهان سپاه زیر بغل وی می گذارند- می تواند رهبر مسلمانان جهان که اکثریت نزدیک به مطلق آنها اهل سنت هستند باشد و یا بشود و نه مردم مسلمان جهان و بویژه منطقه پشت شعارهای اتمی احمدی نژاد جمع شدند. دراین میان ترکیه، اسرائیل و امریکا بهترین بهره را از این سیاست های تبلیغاتی بردند. بویژه که آن سیاست 8 ساله فضای سیاسی کشور را تا فراسوی یک کودتای ننگین انتخاباتی، بیش از پیش برای ته مانده آزادی های کنترل شده حکومتی نیز بست و زندان ها را از سیاسیون مذهبی، مدافعان حقوق بشر، فعالان صنفی و... پر کرد و تحریم های اقتصادی متعاقب آن دامنه فقر و بیکاری و بحران را گسترش داد.

2- خروجی دوم گزارش وزیر اطلاعات در مجلس و مصاحبه علی یونسی با خبرگزاری فارس، نگاهی عمیق تر به فعالیت های مخرب و زمینه ساز عمیق تر شدن تفرقه ملی، برابر هم قرار دادن مذاهب و اقوام از سوی راست ترین جناح مذهبی حکومت است. جناحی که خود مذهبی ها آنها را با داعش مقایسه کرده و "تکفیری" های داخلی می نامند. آنها که در دولت احمدی نژاد از هیچ غارت و چپاولی غفلت نکردند، سخنگویان و مجریان طرح های خود را در همه نهادها، از جمله مجلس دارند و گام به گام مملکت را به سوی آن فاجعه ای می برند که مشاور ارشد رئیس جمهور و وزیر اطلاعات با نگرانی به آن اشاره کرده اند: تشدید نارضائی مردم زیر فشارهای فرهنگی و اجتماعی، همزمان با فشارهای ناشی از بحران اقتصادی در کشور از یکسو، و از سوی دیگر دمیدن در کوره تفرقه مذهبی و قومی تا مرز برابر هم قرار دادن آنها. یعنی همان مسیری که در دولت نوری المالکی درعراق طی شد و داعش توانست از آن بهره گرفته و برای تبدیل شدن به ارتشی مجهز به توپ و تانک از این آب گل آلوده یار گیری کرد. خود را نباید فریب داد: بخش قابل توجهی از ارتش داعش، مردم اهل سنت عراق اند که پشت به دولت مرکزی به دامن داعش سقوط کردند. آنها که در مجلس نشسته اند و به جای پرداختن به مهم ترین مشکلات معیشتی و اجتماعی مردم و درس آموزی از آنچه در عراق روی داد، طرح وزارت چادر سیاه را با نام "سازمان امر به معروف و نهی از منکر" به تصویب رسانده اند، اگر مامور نباشند، کور ذهن و نادان اند و فرمان های صادره از پشت صحنه را در مجلس پیاده می کنند. همین محافل پشت صحنه اند که از زبان خبرنگاران خبرگزاری فارس در مصاحبه با علی یونسی، از ضرورت مقابله با گروه ها و کتب ضاله سخن می گویند و سئوال می کنند. یعنی پس از سه دهه که از انقلاب 57 با شعار آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی یا عدالت اجتماعی به دوران اولین حکومت رضا شاه بازگشته و از ضرورت برخورد با کتب و احزاب ضاله سخن می گویند. آنها که در مجلس نیز با پرخاش از وزیر اطلاعات در باره ملاقات وی با رهبراین جبهه مشارکت سئوال کردند نیز از همان طایفه ای هستند که خبرنگاران خبرگزاری فارس وابسته به آن طایفه اند. ادامه تحرکات و تبلیغات و اقدامات این مجموعه می خواهد به دو نتیجه برسد:

1- غرق شدن ایران در یک جنگ داخلی و خارجی و تکه تکه شدن ایران

2- زمینه سازی برای هرچه نزدیک تر زمان یک کودتای نظامی

آینده نشان خواهد داد که در صورت زمینگیر شدن دولت روحانی و همراهی کردن امریکا با این طایفه برای شکست دولت روحانی، ایران گرفتار دو رویداد بالا خواهد شد. دو رویدادی که درعین جدائی از هم، با یکدیگر پیوند نیز دارند.

---------------------------------------------------------

مصاحبه اومانیته با "غریب هاسو" نماینده حزب "اتحاد دمکراتیک سوریه"

بجای

بمباران هوائی

سلاح سنگین به مردم کوبانی بدهید

اومانیته- ترجمه آذرنگ

روزشمار تاریخ ایران

از انقلاب مشروطه تا انقلاب 57

برای مقابله با فساد سیاسی و اقتصادی پس از کودتای 28 مرداد

علی امینی را

امریکا به شاه تحمیل کرد!

----------------------------------------------------------------------

 فیسبوک

راه توده

---------

آرشیو جدید
19 سال
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره 1 تا آخرین شماره ای که در برابر خود دارید

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------

 زنان 

--------

 سایت ها

--------

 تماس با  راه توده

 به فیسبوک

راه توده

بپیوندید

---------

فیسبوک
آرشیو
 راه توده

---

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

Tel:+49-30-36759721

آدرس پستی
Vernis
Postfach 200208
13512 Berlin
Germany

 

 

نقل مطالب منتشر شده در این سایت طبق
GNU و GFDL
با ذکر منبع آزاد است