رحمان هاتفی

مردم میدانند که رهبر
در راس دروغگویان حکومتی است

فاطمه مدرسی

پیام های مردم، در زیر مصاحبه دکتر مرندی در سایت بازتاب، در پاسخ به دروغگوئی علی خامنه ای در باره جمعیت 200 میلیونی و انداختن این پریشان فکری به گردن آیت الله خمینی، نه تنها جالب است، بلکه نشان میدهد مردم اوضاع مملکت را چقدر دقیق تر از رهبر می شناسند. و چگونه به ریش علی خامنه‌ای و احمدی نژاد، نمایندگان مجلس و روحانیت می خندند. و از همه مهم تر، این که مردم چقدر با شعورتر از کسانی هستند که بر آنها به زور حکومت می کنند. بخوانید:

1- "دکتر جان، بقول معاون رئیس جمهور می‌خواهیم شهید هسته‌ای زیاد کنیم"

و دیگری توضیح می‌دهد:

2-"رشد جمعیت باید آرام و مستمر باشد. نمیشود به یکباره 30 میلیون زیاد کنیم بعد فتیله را کوتاه کنیم دوباره بعد از 20 سال دوباره 30 میلیون تولید کنیم. بنکلادش 167 میلیون جمعیت دارد اگر ازدیاد جمعیت خوشبختی می‌آورد آنها الان خوشبخت ترین ملت دنیا بودند. بر اساس همین رشد فعلی جمعیت ایران تا سال 2020 از یکصد میلیون عبور میکند. 30 میلیون بیکار و بی نان داشته باشیم بهتره یا 100 میلیون بیکار و بی نان؟"

راه توده

شماره 373     دوشنبه 16 مرداد ماه 1391

آصف رزم دیده

صابر محمدزاده

م. ا. به آذین

سیاوش کسرایی


یادمانده های علی خدائی- 87
کنفرانس ملی
در شهر کابل
با یک انفجار
خنده دار آغاز شد

----------------------------------------

جای انتشار آن مقاله
همان نشریه آرش است

بنام دفاع
خنجر به پهلوی
حزب توده ایران
فرو نکنید!

----------------------------------------
دو سیاست منجر
به فروپاشی
یا نجات کشور
---------------------------------------
قاضی مرتضوی
یعنی نوع نگاه
به آینده حکومت
---------------------------------------
المپیک لندن
و آنچه برای
مردم انگلیس
باقی می ماند!
آذرفریتاش

---------------------------------------

اعلامیه کمیته داخلی
مرداد سال 1362
رهنمود ها
و اقدامی غلط

---------------------------------

اعلامیه
سازمان جوانان
کمیته داخلی

---------------------------------------

کتاب چهره های درخشان- مریم فیروز
در میان افسران
و خانواده افسران
سازمان نظامی
حزب توده ایران

----------------------------------

تاریخ جنبش کارگری و کمونیستی ایران
اشتباه مصدق
سرمایه گذاری
روی اختلاف
انگلیس و امریکا بود
عبدالصمد کامبخش

--------------------

راه توده شماره 374 منتشر شده است!

راه توده شماره 374 منتشر شده است و روی فیسبوک این هفته نامه نیز قرار دارد. براثر یک مشکل فنی که حدس زده می شود "ویروس" باشد، صفحه اول سایت راه توده در اولین دقایق پس از انتشار دچار مشکل شده و حذف شد. بزودی این اشکال رفع خواهد شد.

------------------------------------------

107 سال پس از انقلاب مشروطه
ایران بر سر دو راهی
نابودی و یا برکناری حاکمیت

در سالگرد صدور فرمان مشروطه، چه باید گفت که مردم ایران با خواندن و مقایسه آن با آنچه که 33 سال پس از انقلاب سال 57 بر میهن ما حاکم شده، خود به نتایجی برسند که پاسخی باشد برای شرایط کنونی و آینده ایران ؟
بزرگترین سئوال امروز مردم ایران آنست که به چه دلیل و انگیزه ای حاکمیت ایران نظامی شده و سر انجام این نظامی شدن حاکمیت به کجا ختم خواهد شد؟ آیا نظامیانی که دست خود را در جریان کودتای 22 خرداد در خون مردم شستند، دیگر می توانند به حمایت و پشتیبانی مردم متکی باشند. بویژه اکنون که همه میدانند فرماندهان سپاه علاوه بر جان، بر مال ملت نیز چنگ انداخته اند.
مردم ایران برای این پرسش روز خود، اگر تاکنون هم به جمع بندی واحدی نرسیده باشند، در اینده نزدیک به این جمع بندی خواهند رسید که سرانجام این حاکمیت یا استبداد و دیکتاتوری خوفناک رضاخانی، پس از یک سلسله قتل و ترور و اعدام است و یا جنگ ویرانگر دیگری. حاصل هر دو حالت، بموجب همه شواهد و نشانه هائی که در برابر همگان قرار دارد، تجزیه خاک ایران و تبدیل کشور واحد ایران، به 3 یا 5 کشور جدید است! بویژه که مردم ایران دیگر سپاه پاسداران را نیروئی از خود و در کنار خویش نمی دانند، بلکه آن را نیروئی سرکوبگر و غارتگر در برابر خود می شناسند.
آیا حکومت نظامی ها، زمینه ساز پیشرفت و ترقی ایران خواهد شد؟ باز گردیم به تاریخ:
- دیکتاتوری رضاشاهی ضرورت ایجاد یک دولت نیرومند وحدت ملی را به یک دولت نظامی تبدیل کرد و بدینسان به نیاز توسعه ملی ایران پشت کرد. کافیست دستاوردهای دیکتاتوری بیست ساله رضاشاهی را با دستاوردهای ژاپن در همان دوران مقایسه کرد تا فهمید که این دیکتاتوری نظامی تا چه اندازه در تضاد با نیاز به توسعه ملی کشور قرار داشت.
- پس از پایان جنگ با عراق و برکناری دولت موسوی و همزمان با بریده شدن پیوندهای مردم با حکومت٬ سیاست تضعیف وحدت ملی و سوار شدن مجدد بر روی شکاف سنت و تجدد بتدریج به سیاست حاکم تبدیل شد. اگر رژیم پهلوی خود را ضامن حفظ تجدد و عدم غلبه سنت یا بقول خود "ارتجاع" معرفی می‌کرد٬ علی خامنه‌‌ای برعکس خود را ضامن برقراری سنت و جلوگیری از غلبه تجدد یا بقول خود "غربزدگان" نشان ‌داد. محتوای هر دو سیاست یکی بود: تقسیم جامعه٬ جلوگیری از وحدت ملی٬ تکه تکه کردن مردم برای ادامه حکومت. مقابله با "تهاجم فرهنگی" که توسط مصباح یزدی تئوریزه شده و آیت‌الله خامنه‌‌ای مدافع و مجری آن شده بود اسم رمز این تقسیم کردن جامعه و به جان هم انداختن مردم شد - - جنبش سبز همچون یک جنبش وحدت ملی ظهور کرد. نحوه ورود میرحسین موسوی به انتخابات و اقبالی که به وی شد نشان داد که هم او و هم مردم ما درک کرده اند که ایران امروز نه به یک دیکتاتوری رضاخانی یا احمدی نژادی نیاز دارد و نه فروپاشاندن قدرت اقتصادی و سیاسی دولت مرکزی. ایران به یک دولت نیرومند وحدت ملی نیاز دارد. با وجودی که موسوی خود را "اصلاح طلب اصولگرا" معرفی کرد ولی توده مردم این را نه یک نقطه ضعف بلکه یک نقطه قوت دید زیرا جامعه بطور مبهم و غریزی درک می‌کند که روند کنونی فروپاشی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی روند خطرناکی است که با انتقام جویی و حذف نمی‌توان آن را سد کرد٬ بلکه باید با وحدت ملی آن را چاره کرد. بدینسان جنبش سبز نماینده وحدت ملی شد.
جامعه ایران اکنون بر سر یک دو راهی تاریخی قرار گرفته است. روزبروز و با سرعتی وحشتناک ما به شرایطی نزدیک می‌شویم که عملا دو امکان بیشتر دربرابر کشور ما وجود نخواهد داشت: یا روند کنونی فروپاشی اقتصادی دولت٬ به تقویت ناگزیر گرایش‌های نظامی و در نهایت به ایجاد یک دیکتاتوری نظامی منجر خواهد شد که سرانجام آن در شرایط کنونی تجزیه و فروپاشی کل ایران خواهد بود. یا اینکه جنبش ملی و اعتراضی مردم ایران که همچنان به رنگ سبز شهرت دارد همچون نماد یک دولت وحدت ملی٬ بر سر کار آمده و می‌تواند روند حرکت به سوی دیکتاتوری نظامی و تجریه ایران را سد کند.
در 107 مین سال انقلاب مشروطه٬ ما درست در همان نقطه‌‌ای قرار گرفته ایم که حدود صد سال پیش از این رضاخان از آن بیرون زد. سپاه و نظامیان ایران به همین تکرار تاریخ امید بسته‌اند ولی فراموش کرده‌اند ... ادامه

--------------------------------------------------------------------------------

اجلاس بین المللی "سان پائلو"
علیه کودتا در مکزیک و پاراگوئه
ترجمه و تدوین عسگر داوودی

-----------------------------------------------------------------------------------------

به فیسبوک

راه توده

بپیوندید

---------

آرشیو جدید
19 سال
راه توده

-----------

بایگانی

راه توده اینترنتی از شماره 1 تا آخرین شماره ای که در برابر خود دارید

--------

بایگانی

راه توده چاپی از شماره 1 تا 127 (1373 - 1378)

--------

 جستجو

مطالب منتشره در راه توده اینترنتی

--------
 زنان 
--------
 سایت ها
--------
 تماس با  راه توده

حساب بانکی
Vernis
PostbankEssen
KontoNr. 0517751430
BLZ: 360 100 43
Germany

برای خارج از آلمان :

IBAN DE42360100430517751430

BIC PBNKDEFF

Tel:+49-30-36759721 آدرس پستی
Vernis
Postfach 200208
13512 Berlin
Germany

 

 

نقل مطالب منتشر شده در این سایت طبق
GNU و GFDL
با ذکر منبع آزاد است